Mary Hunt

29. 2. 2024

Něco se vám při praní nepovedlo? Vyzkoušejte tyto tipy a triky, které vám pomohou odstranit a zlepšit znečištěné nebo sražené prádlo.

Zdá se, že problémy s praním jsou různé povahy, formátu i obtížnosti. Místo toho, abyste si mysleli, že pro skvrnu, sraženou věc nebo jinou katastrofu při praní neexistuje řešení, zvažte způsoby, jak můžete obnovit a navrátit do původního stavu situace, které se nezdařily.

Sražené prádlo

Nevyhazujte svůj oblíbený svetr, který se právě srazil při praní na vysoký stupeň nebo byl omylem v sušičce s nastavenou vysokou teplotou. Je velká šance, že se vám ho podaří dát znovu do původního stavu, pokud budete postupovat rychle.

Ve velké nádobě připravte roztok z téměř 4 litrů vlažné vody a 2 lžic dětského šamponu. Namočte sražený oděv do roztoku přibližně na 10 minut. Nyní přichází důležitá část: Neoplachujte! Jednoduše vytřete veškerou přebytečnou vodu suchým ručníkem a velmi jemně jej položte na rovnou plochu na čistý ručník. Pomalu a opatrně jej znovu natáhněte do původní velikosti. Sušte mimo dosah přímého slunečního záření nebo tepla.

Tato technika funguje za předpokladu, že vlákna nejsou trvale poškozena nebo „zplstnatělá“.

Silné skvrny

Už jste daný kus oblečení vyprali a vysušili několikrát, a přesto na něm zůstává ošklivá mastnota nebo jiná nepříjemná skvrna. Než jej vyhodíte, zkuste ještě jednu věc: přípravek Lestoil.

Existuje už velmi dlouho, ale ví o něm málo lidí. Lestoil, univerzální odstraňovač olejů a mastnoty, se vyrábí ve Spojených státech již desítky let.

Lestoil lze použít na skvrny, zejména na opravdu odolné skvrny – ty, na které jednoduše rezignujete, jako je inkoust, toner, mastnota, olej, oděrky, krev, rtěnka, lak na nehty, barva, skvrny od trávy, kávy, pastelky a fixy na všech možných typech materiálů. Funguje dokonce i na lepivé skvrny po samolepkách a etiketách. Ačkoli není určen pouze na praní, Lestoil je nejlepším přítelem pradlen a dokázal odstranit každou zašlou skvrnu, kterou jsem vzdala, i každou novou, kterou jsem od té doby, co jsme se seznámili, objevila – zejména na oblečení.

Skvrny od rozpuštěných pastelek

Vzhledem k tomu, že v mnoha restauracích dávají dětem pastelky, aby se zabavily při čekání na jídlo, je užitečné vědět, jak odstranit skvrny od pastelek z oblečení, které se nedopatřením dostalo do pračky i sušičky.

Rozpuštěnou pastelku lze odstranit tak, že na místo nejprve nanesete univerzální mazivo WD-40 a prsty jej zapracujete do skvrny. Jakmile WD-40 začne rozpouštět ropný základ pastelky, použijte koncentrovaný čisticí prostředek, abyste odstranili skvrnu i WD-40. Vložte zpět do pračky a vyperte jako obvykle. Funguje to jako mávnutí kouzelného proutku.

Zažloutlé skvrny v podpaží

Skvrny v podpaží na bílých tričkách jsou způsobeny reakcí mezi složkami antiperspirantu a solí obsaženou v lidském potu. Většina antiperspirantů obsahuje sloučeniny hliníku, které snižují vlhkost. Právě hliník způsobuje hromadění a žloutnutí látek. Skvrny se neobjeví ze dne na den, ale bez řádného vyprání po každém nošení se skvrny začnou projevovat a na bílých tričkách se projeví žlutým zbarvením.

V malé sklenici nebo misce připravte směs z 1 dílu čistícího prostředku Dawn a 2 dílů peroxidu vodíku. Naneste ji na skvrnu. Poté skvrnu posypte jedlou sodou a starým zubním kartáčkem nebo štětinovým kartáčkem místa dobře vydrhněte. Nechte působit alespoň hodinu a poté vyperte jako obvykle.

Zapáchající ručníky a osušky

Pokud je vaše koupelnové prádlo zašlé, šedé, nepoddajné, škrábavé a velmi zapáchá, je velmi pravděpodobné, že je to důsledek nahromadění pracích prostředků a změkčovadel, které nebyly řádně opláchnuty. To může spolu s vlhkým a mokrým prostředím vytvářet živnou půdu pro bakterie. Není divu, že máte velký, nepříjemný a zapáchající problém s prádlem.

K vyřešení tohoto problému se skvrnami jednou provždy použijete bílý ocet a jedlou sodu. Ale ne společně. Půjde o dvoufázový proces.

Ocet obsahuje kyselinu octovou, která rozkládá minerální usazeniny a rozpouští nánosy pracích prostředků a změkčovadel. Jedlá soda je zásaditá a rozkládá nečistoty a mastnotu a neutralizuje zápach. Při společném použití působí proti sobě. Pro tento proces chceme, aby svou práci vykonávaly nezávisle na sobě. Tím se odstraní usazeniny a zůstanou svěží a schopné opět absorbovat více vody.

1. fáze praní

Ručníky volně vložte do pračky. Nastavte ji na dlouhý prací cyklus a naplňte ji nejteplejší vodou, jaká je možná. Pro tento případ zapněte ohřívač vody na 60 stupňů. Nebo vodu uvařte na sporáku a pak ji opatrně přeneste do pračky. Jde o to, že voda musí být velmi horká, aby zničila bakterie. Do náplně přidejte 2 šálky bílého octa. Nechte proběhnout celý cyklus a poté nechte ručníky v pračce.

2. fáze praní

Naplňte pračku ještě jednou co nejteplejší vodou. Tentokrát přidejte 1 šálek jedlé sody. Spusťte celý prací cyklus.

Ať už ručníky pověsíte venku, nebo je dáte do sušičky, ujistěte se, že jsou zcela a důkladně suché. Nyní k nim přivoňte. Pokud nevoní báječně čistě, opakujte podle potřeby 1. a 2. fázi praní, dokud zápach zcela nezmizí. Kvůli investici, kterou jste do těchto ručníků vložili, se vyplatí vynaložit námahu.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.