Milan Kajínek

2. 3. 2024

Kryptografie je nauka o metodách utajování smyslu zpráv převodem do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí – Šifrování

Vážení nadšenci skrytých tajemství, nesnadno rozluštitelných kódů a hádanek. Pojďme se společně vydat na cestu sérií článků o šifrovacích klíčích naší historie, v nichž uvedeme ty nejproslulejší šifrovací systémy, podrobně je vysvětlíme a odhalíme jejich postup.

Hieronymus Cardanus – (Jeroným Cardan)

Jeden z nejvzdělanějších renesančních učenců 16. století, matematik, fyzik, lékař, astrolog a filosof Jeroným Cardan. (Wellcome Collection gallery / CC BY 4.0)

Jeden z nejvzdělanějších renesančních učenců 16. století, matematik, fyzik, lékař, astrolog a filosof Jeroným Cardan, vynalezl způsob šifrování pomocí elegantní šifrovací mřížky. Jedná se o destičku tvaru čtverce, ve které jsou na určených místech vyřezány otvory.

Mřížka se přikládá na papír a do průřezů se vepíše zvolený text. Poté byla mřížka odstraněna a text libovolně doplněn náhodně zvolenými písmeny nebo symboly. Pouze příjemce, který vlastnil identickou kódovací mřížku, byl schopen jejím přiložením na šifrovaný text zprávu dekódovat.

Zároveň bylo možné vytvořit různé varianty podobných mřížek a tím vytvářet různé šifrovací klíče. Skupina šifrantů mohla vlastnit třeba deset různých variant a mohli si smluvit nějaký poznávací signál, který jim ukáže, jakou variantou mřížky je zpráva zašifrována. Například každá mřížka mohla být označena písmenem, třeba A, B nebo C, a toto písmeno bylo vepsáno vždy do pravého spodního rohu čtverce písmen. Při dešifrování se šifrant podíval jaké písmeno tam je a podle toho vybral mřížku a text přečetl.

sifry, tajemstvi sifer, kryptografie, steganografie, Cardanova mrizka, kryptologie
Zpráva zašifrovaná pomocí Cardanovy mřížky. (Epoch Times)

Tento klíč, dnes nazývaný Cardanova mřížka, byl v průběhu historie dále zdokonalován. Na jejím zdokonalení se podepsali Hindenburg de Presse, rakouský plukovník Fleissner von Wostrowitz, důstojník námořnictva Francie Marquis de Viaris a další.

Původní verze mřížky byla stabilní, její zdokonalenou formou je mřížka otočná, která zpravidla šifruje zprávu otáčením kódovací tabulky do čtyř různých poloh za současného vpisování textu, takto vznikne zakódovaná zpráva ve tvaru čtverce. K jejímu dekódování je zapotřebí vlastnit stejnou otočnou kódovací mřížku, jako je ta, která zprávu zakódovala.

Postup výroby otočné mřížky

Mřížka musí být čtvercová a osově symetrická, má 8 x 8, tj. 64 políček (okének). Protože se šifrovaný text vypisuje do mřížky ve čtyřech polohách, pokaždé pootočených o 90°, zabere každé políčko mřížky čtyři znaky. Vystřižená políčka se v žádné další poloze nesmějí překrývat, když jedno okénko vystřihneme, označíme hvězdičkou všechny jeho další polohy, které zaujme při otočení mřížky.

sifry, tajemstvi sifer, kryptografie, steganografie, Cardanova mrizka, kryptologie, postup vyroby
Vystřihneme okénko a označíme hvězdičkou všechny jeho další polohy, které zaujme, při otočení mřížky. (Epoch Times)

V mřížce tedy musí být výsledně vyplněno 64 znaků. Při každé poloze musí být vepsáno 16 znaků, tedy mřížka bude mít 16 vystřihnutých okének, jejichž poloha se čtyřikrát změní, ale v žádné poloze se nepřekrývá s pozicí jiného okénka. Bíle vybarvená okénka vystřihneme a získáme tak otočnou šifrovací mřížku.

Postup šifrování

Postup šifrování je již jednoduchý. Mřížku přiložíme k ploše, na kterou chceme napsat zašifrovaný vzkaz. Vyplníme všech 16 políček zleva doprava nebo můžeme použít způsobem vpisování textu shora dolů.

Poté mřížku otočíme o 90° podle jejího geometrického středu zvoleným směrem (doprava nebo doleva) a postup opakujeme. Takto pokračujeme v jednom směru otáčení, až vznikne čtverec o šedesáti čtyřech  znacích. Postup dešifrování je analogický.

Jak bylo řečeno, může být šifrování obměňováno tím, jakým směrem do mřížky vpisujeme text, nebo na kterou stranu během vpisování budeme mřížku otáčet.

sifry, tajemstvi sifer, kryptografie, steganografie, Cardanova mrizka, kryptologie, postup vyroby
16 vystřihnutých okének, jejichž poloha se čtyřikrát změní, ale nikdy se nepřekrývá s jinou. (Epoch Times)

Je to zřejmě nejelegantnější a nejrychlejší způsob šifrování textu, přičemž síla šifry je poměrně dobrá a není až tak snadno prolomitelná.

Pokud si necháte takovou mřížku vyrobit, nebo se sami pustíte do její vlastnoruční výroby, stane se určitě, alespoň na několik okamžiků něčím, co jistě zaujme vaši pozornost.

Můžete si mřížku z článku vytisknout, vystříhat bílá políčka, přiložit ji na zašifrovaný text v prvním obrázku s mřížkou a text dešifrovat. Přeji vám v tom mnoho zdaru.

Ale jak jsem již zmínil na začátku tohoto šifrovacího seriálu, daleko jednodušší je říkat věci na rovinu a přímo. Ušetří vám to spoustu komplikací a času s šifrováním.

V dalším díle se seznámíme se šifrovací metodou plukovníka Roche. (připravujeme)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Nestrkejme před tím hlavu do písku.“ Chystaný zákon o bezdomovectví vyvolal vlnu reakcí
„Nestrkejme před tím hlavu do písku.“ Chystaný zákon o bezdomovectví vyvolal vlnu reakcí

„Nikdo zkrátka nemá právo hyzdit veřejný prostor, obtěžovat a ohrožovat svým chováním ostatní.“ Senátor Hraba chce řešit bezdomovectví u těch, kteří jej mají jako „životní styl“. Co říkají politici, odborníci a statistiky?

„Foltýnův Stratkom” smazal několik svých příspěvků. Kritici se ptali, jak konkrétně měly příspěvky naplňovat účel odboru
„Foltýnův Stratkom” smazal několik svých příspěvků. Kritici se ptali, jak konkrétně měly příspěvky naplňovat účel odboru

Odbor strategické komunikace státu nedávno smazal několik svých příspěvků na sociálních sítích, které sklízely kritiku. Které to byly?

Výpadek ropovodu Družba ceny pohonných hmot neovlivní, shodují se odborníci
Výpadek ropovodu Družba ceny pohonných hmot neovlivní, shodují se odborníci

Zastavení dodávek ropy ropovodem Družba by se projevilo na ceně pohonných hmot až v okamžiku, kdy by šlo o situaci trvající několik měsíců, shodují se odborníci.

„Abychom nezapomněli, že zlo má svoji konkrétní tvář.“ Nová kniha Popravení mapuje kauzy politických obětí komunistického režimu
„Abychom nezapomněli, že zlo má svoji konkrétní tvář.“ Nová kniha Popravení mapuje kauzy politických obětí komunistického režimu

Na knižních pultech je nyní k dostání obsáhlá monografie Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu, která ve čtyřsvazkovém vydání mapuje kauzy politických obětí za totalitního režimu.

Co říká veřejnost na české zdravotnictví? Před důchodem jsou kritičtější
Co říká veřejnost na české zdravotnictví? Před důchodem jsou kritičtější

Jak Češi hodnotí stav zdravotnictví? Nejvíce proti srsti jim je např. obava z nedostatku personálu či dlouhé čekací doby. 81 % Čechů chce okamžité reformy systému. Co dalšího ukázal průzkum?

Co víme o Kashi Patelovi, Trumpově kandidátovi na post šéfa FBI
Co víme o Kashi Patelovi, Trumpově kandidátovi na post šéfa FBI

Patel je dlouholetým kritikem americké federální agentury, kterou se nyní chystá vést.