Komunistická strana Číny má ambiciózní plán, chce letos zvýšit výdaje na obranu o 7,2 procenta proti loňskému roku. Cíl pro růst hrubého domácího produktu (HDP) si Peking stanovil na pět procent, což je stejný cíl jako loni, ale nižší v porovnání s předchozími lety.
Prohlášení o zvyšování výdajů však kontrastuje s ekonomickými problémy, kterým země čelí, a vyvolává pochybnosti o jeho reálnosti nebo dalších dopadech plánovaných investic na čínskou ekonomiku.
S odkazem na oficiální dokumenty čínského režimu o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Čína podle nich zároveň zopakovala, že usiluje o sjednocení s Tchaj-wanem, oproti dřívějším oficiálním dokumentům ale vypustila slovo „mírové“.
Čínské úřady zároveň v současné době urychlují konsolidaci malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize. Podle zprávy Čínské akademie pro finanční začleňování (CAFI) při Čínské lidové univerzitě více než třetina těchto podniků má špatné finanční podmínky a četná rizika.
V potížích se ocitla také iniciativa Pás a stezka, která podle expertů ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.
Čínské výdaje na obranu pozorně sledují Spojené státy americké i regionální rivalové Pekingu jako Japonsko či Jižní Korea. Podle zmíněného dokumentu by obranný rozpočet měl činit 1,67 bilionu jüanů (5,38 bilionu korun), což je zhruba třetina armádního rozpočtu USA.
Podle významného manažera hedgeových fondů Kyleho Basse se čínská ekonomika ocitla v problémech kvůli rozsáhlým investicím do sektoru nemovitostí, což by mohlo nakonec vyústit v krach horší, než byla finanční krize v USA v roce 2008.
Tyto obavy doprovázejí zmiňované plány na zvýšení investic do čínské armády, jejíž rozpočet se podle agentury Reuters, více než desetiletí od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga do čela komunistické strany, více než zdvojnásobil. Plány zvýšit vojenské výdaje o 7,2 procenta oznámil čínský režim i v loňském roce.
„Poskytneme silnější finanční záruky snahám o modernizaci naší národní obrany a ozbrojených sil na všech frontách,“ uvedl podle agentury AP čínský premiér Li Čchiang.
Demokraticky fungující ostrovní stát Tchaj-wan v posledních letech čelí častým vojenským manévrům jednotek čínské armády v okolí ostrova.
Tchaj-wan v této souvislosti podle Reuters oznámil, že letos zvýší počet zkoušek řízených střel.