Milan Kajínek ČTK

a 5. 3. 2024

Komunistická strana Číny má ambiciózní plán, chce letos zvýšit výdaje na obranu o 7,2 procenta proti loňskému roku. Cíl pro růst hrubého domácího produktu (HDP) si Peking stanovil na pět procent, což je stejný cíl jako loni, ale nižší v porovnání s předchozími lety.

Prohlášení o zvyšování výdajů však kontrastuje s ekonomickými problémy, kterým země čelí, a vyvolává pochybnosti o jeho reálnosti nebo dalších dopadech plánovaných investic na čínskou ekonomiku.

S odkazem na oficiální dokumenty čínského režimu o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Čína podle nich zároveň zopakovala, že usiluje o sjednocení s Tchaj-wanem, oproti dřívějším oficiálním dokumentům ale vypustila slovo „mírové“.

Čínské úřady zároveň v současné době urychlují konsolidaci malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize. Podle zprávy Čínské akademie pro finanční začleňování (CAFI) při Čínské lidové univerzitě více než třetina těchto podniků má špatné finanční podmínky a četná rizika.

V potížích se ocitla také iniciativa Pás a stezka, která podle expertů ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Čínské výdaje na obranu pozorně sledují Spojené státy americké i regionální rivalové Pekingu jako Japonsko či Jižní Korea. Podle zmíněného dokumentu by obranný rozpočet měl činit 1,67 bilionu jüanů (5,38 bilionu korun), což je zhruba třetina armádního rozpočtu USA.

Podle významného manažera hedgeových fondů Kyleho Basse se čínská ekonomika ocitla v problémech kvůli rozsáhlým investicím do sektoru nemovitostí, což by mohlo nakonec vyústit v krach horší, než byla finanční krize v USA v roce 2008.

Tyto obavy doprovázejí zmiňované plány na zvýšení investic do čínské armády, jejíž rozpočet se podle agentury Reuters, více než desetiletí od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga do čela komunistické strany, více než zdvojnásobil. Plány zvýšit vojenské výdaje o 7,2 procenta oznámil čínský režim i v loňském roce.

„Poskytneme silnější finanční záruky snahám o modernizaci naší národní obrany a ozbrojených sil na všech frontách,“ uvedl podle agentury AP čínský premiér Li Čchiang.

Demokraticky fungující ostrovní stát Tchaj-wan v posledních letech čelí častým vojenským manévrům jednotek čínské armády v okolí ostrova.

Tchaj-wan v této souvislosti podle Reuters oznámil, že letos zvýší počet zkoušek řízených střel.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).