Mary Hong

13. 2. 2024

Nedávná zpráva o malých podnicích a mikropodnicích v Číně zdůrazňuje, že více než třetina těchto podniků má špatné finanční podmínky a četná rizika.

Analytik se domnívá, že s klesající trajektorií čínské ekonomiky přestaly růst základní pilíře hospodářského růstu – vývoz, nemovitosti a infrastrukturní projekty.

Nejnovější zpráva, kterou 30. ledna zveřejnila Čínská akademie pro finanční začleňování (CAFI) při Renminské univerzitě, se zabývala finanční situací malých podniků a mikropodniků v Číně. Počet zkoumaných podniků a jejich umístění však nezveřejnila.

Zpráva vypracovala „Index finančního zdraví“, podle něhož je více než třetina malých podniků a mikropodniků, které zkoumala, „nezdravá“, což má vliv na pracovní vyhlídky 180 milionů lidí.

Z údajů vyplynulo, že při každodenním finančním řízení se malé podniky a mikropodniky potýkají s významným problémem pohledávek po splatnosti, což vede ke značnému tlaku na peněžní toky, které vyžadují zvláštní pozornost. Mezi těmi, které byly klasifikovány jako „velmi nezdravé“, se přibližně 80 % potýkalo s problémem vymáhat pohledávky ve splatnosti.

Zpráva uvádí, že malé podniky a mikropodniky čelí především rizikům plynoucím z konkurence na trhu, nedostatku denního provozního kapitálu a kolísání cen. Mezi hlavní překážky, které brání zlepšení pojistného krytí těchto podniků, patří nedostatečné povědomí o rizicích, nedostatek informací a absence vhodných pojistných produktů.

Malé podniky a mikropodniky se i nadále potýkají s problémy při řízení pořizování kapitálu, jako je získávání financování a vysoké výpůjční náklady. Zajištění bankovního financování představuje překážky, jako je nedostatečné zajištění, časově náročné postupy schvalování úvěru a zvýšené náklady na financování.

Ekonomika v problémech

V lednu 2015 vydala China Guangfa Bank (CGB) v Pekingu „Bílou knihu o malých podnicích a mikropodnicích v Číně“ a spustila první čínský „Index zdraví malých podniků a mikropodniků“.

Bílá kniha se soustředila na 12 měst, kde je největší koncentrace malých podniků a mikropodniků, a na 15 odvětví s nejvyšším podílem malých podniků a mikropodniků.

Podle statistických výpočtů chybí v čínských malých podnicích a mikropodnicích 22 bilionů jüanů (přibližně 1,69 bilionu USD), které dosud nebyly dostatečně financovány prostřednictvím reálných způsobů financování. Celková poptávka po financování na trhu byla mimořádně velká.

Přibližně třetina malých podniků a mikropodniků v Číně měla „Komplexní index zdraví“ nižší než je základní hodnota, což naznačuje, že jejich stav není optimální a představuje problém pro jejich fungování a růst. Výrobky jako léčiva, kulturní a sportovní zboží, obuv a tašky vykazovaly nižší hodnoty indexu, což naznačuje zvýšený provozní tlak.

Podle Bílé knihy se fungování a rozvoj malých podniků a mikropodniků v Číně potýká s pěti společnými problémy: „tvrdá konkurence v odvětví“, „značný tlak na náklady vedoucí k nízkým ziskům“, „nepříznivé celkové ekonomické prostředí“, „nadměrné daňové zatížení“ a „obtíže při zajišťování financování“.

V reakci na pokračující hospodářský pokles Číny řekl politický analytik Wang He čínskému vydání Epoch Times, že v posledních několika desetiletích se Komunistická strana Číny (KS Číny) spoléhala na investice, které měly stimulovat ekonomiku.

Uvedl však, že rozsah čínských investic se stal neudržitelným a návratnost investic se snižuje, a dodal, že soukromý kapitál se stáhl a projevuje neochotu investovat, a dokonce i zahraniční kapitál odchází. Proto je podle něj jediným východiskem pro Peking investovat do infrastrukturních projektů, což zahrnuje půjčování peněz.

„Pokud bude závislost na vládních investicích přetrvávat, mohlo by to zhoršit vládní dluhovou krizi,“ řekl Wang, „KS Číny se proto v současné době nachází v dilematu.“

Podle agentury Nikkei Asia, která se odvolává na zprávu Národního institutu pro finance a rozvoj, dosáhne poměr čínského dluhu k HDP v roce 2023 nové rekordní hodnoty 287,8 %.

Wang upozornil, že zejména chybí důvěra v hospodářskou situaci Číny doma i v zahraničí, což vede k výraznému odlivu finančních prostředků.

„Od loňského roku Čína zaznamenala pokles investic, pokles zahraničního obchodu a nedostatečnou spotřebitelskou poptávku, což v podstatě způsobilo zastavení tří základních pilířů ekonomiky,“ uvedl s odkazem na vývoz, nemovitosti a infrastrukturní projekty.

Tvrdil, že analytici trhu očekávají, že letošní hospodářská situace bude „vážnější než v loňském roce a nebude vykazovat žádné známky úlevy“.

Na této zprávě se podílel Li Jing.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.