Čínskému realitnímu gigantu se nepodařilo přesvědčit soud, že pracuje na restrukturalizačním plánu.
Akcie společnosti Evergrande Group se 29. ledna propadly o více než 20 %, než bylo obchodování s nimi zastaveno poté, co hongkongský soud vydal příkaz k likvidaci tohoto čínského realitního developera, který se ocitl v nesnázích, uvádí více zdrojů.
Soudkyně Linda Chan ve svém rozhodnutí označila za vhodné, aby soud nařídil likvidaci společnosti Evergrande, a to s odkazem na „nedostatečný pokrok společnosti při předkládání životaschopného návrhu restrukturalizace“.
„Je na čase, aby soud řekl dost,“ uvedla. Očekávalo se, že soudkyně uvede další důvody pro nařízení likvidace během samostatného soudního zasedání.
Vzhledem k závazkům společnosti ve výši 2,39 bilionu jüanů (333 miliard USD) klesla její tržní hodnota na začátku 29. ledna na pouhých 2,15 miliardy hongkongských dolarů (275 milionů USD), přičemž akcie se obchodovaly za 0,02 USD.
Obchodování s akciemi společnosti China Evergrande a jejích kótovaných dceřiných společností China Evergrande New Energy Vehicle Group a Evergrande Property Services bylo od té doby zastaveno.
Výkonný ředitel Evergrande Shawn Siu sice vyjádřil lítost nad rozhodnutím soudu, ale uvedl, že příkaz se týká pouze čínské jednotky Evergrande kótované na burze v Hongkongu.
Pan Siu řekl čínskému zpravodajskému serveru 21Jingji, že společnost Evergrande je i nadále odhodlána zachovat svou činnost, přičemž domácí a zahraniční jednotky budou fungovat jako nezávislé právní subjekty.
„Pokud se nás to bude týkat, budeme se i nadále snažit zajistit hladký průběh řešení rizik a prodeje majetku a budeme se i nadále snažit postupovat ve všech pracích spravedlivě a v souladu se zákonem,“ uvedl Siu.
Společnost Evergrande získala od hongkongského soudu 4. prosince 2023 odklad poté, co její právníci uvedli, že hodlá „dopracovat“ svůj návrh na restrukturalizaci dluhu. Její právníci rovněž uvedli, že žádní věřitelé „aktivně neusilují“ o likvidaci developera.
Fergus Saurin, právník zastupující ad hoc skupinu věřitelů, však 29. ledna uvedl, že ho rozhodnutí soudu nepřekvapilo.
„Společnost s námi nejednala. V minulosti se jednalo o angažmá na poslední chvíli, které nikam nevedlo,“ řekl Saurin.
Právník dále uvedl, že jeho tým pracoval během jednání v dobré víře, a dodal, že Evergrande „si za to, že byla zlikvidována, může pouze sama“.
Evergrande je nejzadluženější firmou na světě s dluhem 340 miliard dolarů. Společnost je v centru probíhající krize v oblasti nemovitostí, která podle odborníků poškozuje čínský hospodářský růst.
V červenci 2023 vykázala oblast za roky 2021 a 2022 kombinovanou ztrátu ve výši 81 miliard USD.
Následující měsíc podal tento problémový realitní gigant v New Yorku žádost o zahájení řízení o ochraně před bankrotem podle kapitoly 15, protože se snaží ochránit před případnými právními kroky věřitelů, kteří by chtěli společnost žalovat nebo zabavit její majetek ve Spojených státech.
Evergrande musela prodat 28 % svého podílu ve své slibné jednotce pro výrobu elektromobilů (EV), Evergrande New Energy Vehicle Group, dubajskému startupu NWTN, který by investoval 500 milionů dolarů a měl většinu v představenstvu výrobce EV.
V loňském roce byla budova jejího hongkongského ústředí v hodnotě 1,2 miliardy dolarů zabavena věřitelem poté, co se společnosti nepodařilo prodat kancelář, aby zaplatila své dluhy.
Na této zprávě se podíleli Aaron Pan a agentura Associated Press.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.