ČTK

9. 3. 2024

Kanada oznámila, že obnoví financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), zatímco pokračuje vyšetřování zapojení několika jeho zaměstnanců do loňského útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael. Několik hodin poté také švédská vláda informovala, že se chystá příspěvky této agentuře OSN obnovit, napsala agentura Reuters.

Kanada byla jednou ze 16 zemí, které oznámily, že přerušují financování UNRWA v reakci na izraelské důkazy o zapojení 12 zaměstnanců tohoto úřadu do říjnového teroristického útoku. Česká republika UNRWA finančně nepodporuje už od roku 2020. Do té doby podle českého ministerstva zahraničí činil roční příspěvek tři miliony korun.

Kanada byla podle údajů z roku 2022 jedenáctým největším přispěvatelem do rozpočtu UNRWA. Rozhodnutí o obnovení financování oznámil v pátek v prohlášení kanadský ministr pro mezinárodní rozvoj Ahmed Hussen. Doplnil, že rozhodnutí bylo učiněno „s ohledem na probíhající důkladný vyšetřovací proces“ týkající se obvinění a dodal, že dočasné přerušení pomoci bylo zrušeno, „aby bylo možné více reagovat na naléhavé potřeby palestinských civilistů“.

Kanadská vláda v tiskovém prohlášení uvedla, že „během dočasného přerušení nebyla zmeškána žádná pravidelná platba, která měla být zaslána UNRWA“. Doplnila, že příslib kanadského příspěvku organizaci pomůže zabránit jejímu kolapsu. Kanadské ozbrojené síly navíc věnují Jordánsku přibližně 300 nákladních padáků, aby mohly být použity ke shazování humanitární pomoci nad Pásmem Gazy.

Také Švédsko dnes oznámilo obnovení příspěvků UNRWA. „Vláda na rok 2024 vyčlenila pro UNRWA 400 milionů švédských korun (896,7 milionu Kč). Dnešní rozhodnutí se týká první platby ve výši 200 milionů korun (448,3 milionu Kč),“ uvádí se v prohlášení švédské vlády. UNRWA podle Švédska souhlasila s tím, že „umožní kontroly, nezávislé audity, posílí vnitřní dohled a dodatečné kontroly personálu“. V roce 2022 bylo Švédsko podle UNRWA čtvrtým největším přispěvatelem organizaci po USA, Německu a EU.

Evropská komise začátkem března oznámila, že pošle UNRWA pouze 50 milionů eur (téměř 1,3 miliardy korun) místo původně plánovaných 82 milionů eur

OSN vede interní vyšetřování obvinění vůči zaměstnancům UNRWA a vyšetřování vede také nezávislý tým vedený bývalou francouzskou ministryni zahraničí Catherine Colonnaovou.

V pátek EU, Británie, USA a další země uvedly, že plánují otevřít námořní humanitární koridor do Pásma Gazy. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové by měl začít fungovat tento víkend.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.