ČTK Redakce Epoch Times

a 13. 3. 2024

Aktualizace článku v čase 14:30.

Mimořádná schůze Sněmovny ke krokům předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše by se měla konat v úterý, řekl dnes novinářům v Sadové na Královéhradecku premiér Petr Fiala (ODS). Lídři pěti koaličních stran se na jejím svolání shodli v úterý. Podle Fialy je důvodů pro schůzi více, nicméně bezprostředním impulsem je e-mail, ve kterém Babiš žádal od svých spolupracovníků citlivé informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti).

Koalice chce schůzi uspořádat kvůli tomu, jak Babiš komentuje zahraničně-politické události, ale i bezpečnost a další záležitosti, řekl Fiala. „Bezprostředním impulsem je e-mail, který omylem poslal na nějakou jinou adresu a v plné nahotě ukazuje způsob práce a uvažování Andreje Babiše,“ vysvětlil. Babiš místo argumentů a alternativních řešení hledá způsoby, jak soupeře dehonestovat, míní Fiala. Zájem o rodiny oponentů je něco, co do politiky nepatří, dodal.

„Já jsem připravena navrhnout v úterý našemu poslaneckému klubu, abychom ji podpořili, pokud tam nebude nějaký zavádějící název. Pak bychom se bezesporu zdrželi. My chceme, aby byla diskuse otevřena,“ řekla Schillerová ve Sněmovně novinářům.

Podle Schillerové ale vše začalo tím, když ministr Lipavský označil Babiše za bezpečnostní riziko. „Ať to dokáže. Má na to důkazy?“ ptala se. Babiš si podle ní na úterý připravoval projev, kterým chtěl Lipavského oslovit. Bývalý premiér v e-mailu spolupracovníky žádal, aby mu připravili „podklady na tohoto z….“. Schillerová podotkla, že Babiš se za sprosté slovo na adresu ministra Lipavského omluvil.

Schillerová proto očekává, že koalice svolá stejnou schůzi na téma výroků poslance TOP 09 Ondřeje Koláře na adresu někdejšího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (SOCDEM). Koaliční poslanec Kolář v rozhovoru pro CNN Prima News v úterý označil Zaorálka za „č…..“ a „k….“ a prohlásil, že by měl jít „do hajzlu“. Důvodem byl Zaorálkův výrok spojující Kolářova otce Petra Koláře, poradce prezidenta Petra Pavla, s Ruskem.

Lipavský v neděli v České televizi uvedl, že bývalý premiér Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš následně v e-mailu svým spolupracovníkům napsal, aby mu o Lipavském připravili podklady, včetně informací o dětech, uvedl v pondělí web Novinky.cz.

Babiš tvrdí, že nesháněl žádné kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie použil, na svém postupu jinak nevidí nic špatného. V reakci na rozhodnutí koalice svolat mimořádné jednání pak kritizoval kabinet. „Lidé v této zemi chudnou, jsme nejhorší v EU, vláda nezvládá řídit zemi, ale zabývat se budeme jedním soukromým e-mailem. To mluví za všechno,“ sdělil ČTK.

Podněty ke svolání mimořádných schůzí podávají většinou opoziční strany, v tomto volebním období hnutí ANO, které k tomu má samo na rozdíl od SPD dostatečný počet poslanců. Vyvolávání takových schůzí koaličními stranami ale není úplně výjimečné. Podnět musí podepsat nejméně 40 poslanců, předsedkyně dolní komory pak musí schůzi svolat v termínu do deseti dnů.

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.