Wu Kuo-pin

13. 3. 2024

Téměř každý se v průběhu života setkal s bolestí kolenních kloubů. U některých lidí se však bolest zhoršuje, a to až do té míry, že se chůze stává obtížnou.

Bolest kolenního kloubu je možné rámcově rozdělit do následujících stádií podle stáří pacienta:

  • gestační období: od 0 do 20 let
  • předklinické období: mezi 20. a 40. rokem života
  • klinické období: mezi 40 a 60 lety
  • invalidní období: mezi 60 a 80 lety

Jinými slovy, kdykoliv po čtyřicítce se mohou vyskytnout bolesti kolenních kloubů.

Za nejčastější příčinu bolesti se obecně považuje „mediální záhyb” na vnitřní straně kolenního kloubu. Tření na mediální straně kolenního kloubu může způsobit fyzické poškození (poškození chondrocytů, intersticiální destrukce) nebo chemickou korozi v důsledku zánětu synoviální membrány a úlomky chrupavky vzniklé při těchto poraněních mohou způsobit tření třetího stupně a vážnou bolest.

(foto) Nejpravděpodobnějším zdrojem bolesti kolenního kloubu je „mediální rýha” na vnitřní straně kolenního kloubu. (Shutterstock)

Z anatomického hlediska je mediální záhyb kolenního kloubu tvořen kloubním pouzdrem z měkkých tkání. Při opakovaném tření a stlačení (k tomu může dojít až milionkrát za rok) dojde k zánětu a otoku záhybu. Dále chemické enzymy uvolňované touto zanícenou tkání způsobí korozi okolní chrupavky, což má za následek degeneraci kolenního kloubu, jež může být destruktivnější než prvotní fyzické postižení.

Hlavní příčiny degenerace a bolesti kolenních kloubů

Klinické poznatky ukazují, že mnoho pacientů s degenerací a bolestí kolenního kloubu často trpí diskrepancí délky nohy (jedna noha je delší než druhá), která způsobuje nerovnoměrné zatížení nohou a kolen při chůzi. Po podrobnějším vyšetření se zjistí, že většina těchto pacientů má problém s příliš napjatými šlachami v podkolenní jamce (akupunkturní bod Weizhong), a dokonce se v podkolenní jamce vytvořil velký šlachový uzel, který tvoří cystu a vážně ovlivňuje chůzi.

Jelikož jsou šlachy v kolenní jamce příliš napjaté, zmenšuje se manévrovací prostor mezi chrupavkami celého kolenního kloubu, čímž se zvyšuje tlak. Dlouhodobým třením a zánětem se napínají vnitřní a vnější šlachy kloubu a urychluje se degenerace kolene, což vede k začarovanému kruhu. Proto se při léčbě významně zlepší stav díky správné úpravě délky nohou (pravděpodobně s pomocí ortopedické obuvi) a uvolnění šlach v podkolenní jamce.

Nepříznivé pohyby v koleni

Z praktického hlediska jsou všechny nadměrné a opakované úkony ohýbání kolenního kloubu škodlivé a je třeba se jim co nejvíce vyhnout. Například:

  • náhlé ohnutí kolenního kloubu nebo dlouhé ohnutí v úhlu 90 stupňů
  • opakované ohýbání a narovnávání kolenního kloubu (např. při jízdě na kole)
  • opakované dřepy a klečení
  • chůze do a ze schodů nebo pěší turistika

Kromě toho má na kolenní kloub vliv i nesprávné sezení a stání. Například při sezení se zkříženýma nohama, naklánění těla do strany nebo stání na jedné straně způsobuje vychýlení pánve, skoliózu a nepoměr délky nohou. Při nerovnoměrném postavení nohou dochází k nerovnoměrnému napětí svalů obou nohou (zejména meridiánu močového měchýře na zadní straně) a napjatější noha pravděpodobně pociťuje výraznější napětí a větší bolest v kolenním kloubu. Proto by měl člověk vždy správně sedět a stát – toto je zásadní a zároveň jednoduché tajemství pro udržení zdraví.

Při sezení nebo vstávání si položte dlaně na kolena a pomalu se posaďte nebo vstaňte. Tento úkon může snížit tlak na kolenní kloub a omezit jeho poškození.

Tři snadné cviky pro udržení zdravých kolenních kloubů a zpomalení degenerace

Když pociťujete bolest, zadrhávání nebo slyšíte třecí zvuky na vnitřní straně kolenního kloubu, může to znamenat, že je čas se o koleno lépe starat. Přinášíme tři jednoduché cviky, které mohou pomoci předcházet degenerativním bolestem kolenních kloubů.

1. Posilování čtyřhlavých stehenních svalů

Cvičení č. 1: posilujte čtyřhlavý stehenní sval. (The Epoch Times) 

Posílení kvadricepsových svalů pomůže stabilizovat kolenní klouby. Narovnejte vsedě jednu nohu s prsty vytočenými nahoru, aby se stehenní svaly napjaly. Setrvejte v této poloze 10 sekund a poté lýtko pomalu spouštějte.

Pro každou nohu proveďte 10 až 20 cviků. Nejvhodnější doba pro provádění tohoto cvičení je, když se ráno probudíte a máte pružnější chodidla.

2. Obejmutí kolen

Cvičení č. 2: objímání kolen. (The Epoch Times)

Přidržte si oběma rukama lýtko vsedě u kotníku. Ponechte lýtko co nejvíce vtažené směrem k hýždím a poté ohněte kolenní kloub do maximálního úhlu na 30 sekund.

Poté nohy narovnejte a pětkrát je jemně pokrčte a natáhněte.

Výše uvedené kroky zopakujte pětkrát.

3. Stisk kolen

Cvičení č. 3: stisk kolen. (The Epoch Times)

Vsedě narovnejte jednu nohu tak, aby pata a konec lýtka ležely na jiné židli. Oběma rukama tlačte na koleno shora dolů po dobu 30 sekund. Dávejte pozor, abyste kloubem netřásli a nevibrovali.

Nohu položte a poté ji pětkrát opatrně natáhněte.

Výše uvedené kroky opakujte pětkrát.

Dlouhodobý zánět a bolest způsobí, že kolenní kloub bude napjatější a napjatější. Cvičení objímání kolene táhne šlachy před kolenním kloubem, zatímco tlak na koleno je táhne za ním. Tyto dva cviky uvolní napjatý kolenní kloub, sníží tlak mezi kolenními chrupavkami a kloub se stane pružnějším.

Mějte na paměti

1. Obvykle platí, že čím je kolenní kloub bolestivější, tím nejpříjemnější je se pohybovat, a stav se jen zhoršuje. Pokud kolenní kloub trpí bolestmi, provádění výše uvedených tří cviků může tento stav pomalu zmírnit.

2. Výše uvedené cviky provádějte pravidelně jednou ráno, v poledne a večer.

Akupunktura nebo masážní terapie pro zotavení kolena

Pomocí akupunktury a masáží lze zmírnit zánět a otok, a snížit tak bolest způsobenou degenerací kolenního kloubu. Když se vnitřní a vnější šlachy kolem kloubu uvolní, sníží se stres a podpoří se sama regenerace kloubu.

Místní akupunkturní body Ashi, Dubi a Weizhong

Akupunktura nebo stlačování těchto tří akupunkturních bodů může přinést úlevu od některých druhů bolesti kolen.

Akupunkturní bod Ashi: Přímým stiskem najděte nejbolestivější bod „vnitřního záhybu” kolenního kloubu a poté aplikujte akupunkturu. Při zavádění jehly můžete pociťovat silnou bolestivost, znecitlivění, otok a bolest. Zde však použitá akupunktura může rychle ulevit od bolesti.

Akupunkturní bod Dubi: Akupunktura v tomto bodě může odstranit zánět v pouzdru kolenního kloubu a zlepšit poruchy krevního oběhu.

Akupunkturní bod Weizhong: Při vzniku cysty v podkolenní jamce je nejrychlejší léčbou lokální prokrvení.

(The Epoch Times)
Akupunkturní body Dubi i Weizhong mají příznivý vliv na snížení zánětu kolene. (The Epoch Times)

Užívání LiangqiuXuehai nad kolenem a Zusanli, Yanglingquan, Yinlingquan a dalších akupunkturních bodů pod kolenem může zlepšit cirkulaci qi (životní energie) a krve kolem kolenního kloubu, uvolnit meridiány a zpružnit kolenní kloub.

Vzdálené akupunkturní body Quchi, Chize a Yanglao

Většinou se provádí v rámci křížení. Při bolestech v levém koleni se aplikuje akupunktura na body QuchiChize na pravém lokti a bod Yanglao na pravé ruce spojená s mírným pohybem levého kolenního kloubu. Při bolesti v mediálním záhybu kolenního kloubu je velmi účinná také akupunktura na bodě Chize. Akupunkturní bod Quchi dokáže uvolnit celý kolenní kloub. Bod Yanglao dokáže uvolnit celý meridián močového měchýře, a léčí tak bolesti dolní části zad a kolenního kloubu způsobené svalovým napětím v kolenní podkolenní jamce v okolí bodu Weizhong.

Meridián je podle TČM energetický kanál těla, který je zodpovědný za přenos energie qi a krve. Jsou to základní látky, které tvoří lidské tělo a udržují všechny fyziologické činnosti lidského života. Lidské tělo má 12 hlavních meridiánů odpovídajících 12 vnitřním orgánům. Vnitřní orgány jsou prostřednictvím meridiánů spojeny s povrchem těla. Akupunkturní body jsou body na meridiánech, které mají zvláštní funkce. Stimulací příslušných akupunkturních bodů prostřednictvím akupunktury nebo masáže lze léčit onemocnění příslušných vnitřních orgánů.

Článek byl původně zveřejněn na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.