ČTK

15. 3. 2024

Zhruba dvě stovky slovenských novinářů podepsaly prohlášení na podporu nezávislosti veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS), který podle nich chce ovládnout vláda premiéra Roberta Fica a změnit ji na vládní propagandistický kanál. Návrh nového zákona o slovenské televizi a rozhlasu, který připravilo ministerstvo kultury, čelí kritice na Slovensku i v zahraničí.

„Útok na RTVS je součástí Ficova velkého útoku na všechna svobodná média. Fico a jeho vláda chtějí vládnout bez jakékoliv kontroly veřejnosti. I proto odmítají odpovídat na dotazy, i proto útočí na novináře, platí a podporují dezinformátory,“ píše se v prohlášení.

Ve zveřejněném prohlášení chybí podpisy například redaktorů nejčtenějšího listu Nový Čas. Naopak ho podepsala řada novinářů z listů Denník N a Sme jakož i z portálu Aktuality.sk, kterým Fico stejně jako nejsledovanější televizi Markíza odmítá odpovídat na dotazy a tyto redakce označuje za nepřátelská média.

Proti navrhovaným změnám ve fungování slovenského veřejnoprávního média se postavila i samotná RTVS a ve vlastním prohlášení také stovky pracovníků a spolupracovníků této stanice. Předlohu nového zákona o RTVS kritizovala rovněž slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a opoziční strany. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, Evropská vysílací unie (EBU) a také některá zahraniční média považují chystaný nový zákon za ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií na Slovensku.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová při obhajobě chystaných změn například tvrdila, že RTVS cenzuruje názory. Návrh jejího ministerstva počítá mimo jiné s výměnou vedení RTVS, se silnějším vlivem státu na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).