Brandon LaGreca

15. 3. 2024

Uvažovali jste někdy o tom, že byste se aktivně snažili zlepšit své dýchání jako součást své každodenní rutiny? Některá dechová cvičení byla vyvinuta pro patologické nemoci, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), jiná pro zvýšení výkonnosti a relaxaci. Při rozhodování, kterým systémem se řídit, je důležité zvážit, jak by daný systém mohl vyhovovat vašim individuálním potřebám. Zde je přehled různých praktik dle jejich silných stránek.

Základy dýchání jsou jednoduché, stačí se nadechnout a jemně vydechnout nosem. Dýcháním nosem se zahřívá, filtruje a zpomaluje přívod vzduchu, čímž se reguluje hladina kyslíku a oxidu uhličitého. Dýchání ústy narušuje poměr těchto dvou plynů a může zhoršit příznaky astmatu.

Ukrajinský lékař dr. Konstantin Butejko konkrétně pro astma tvrdil, že pomalé a jemné dýchání nosem a zadržování dechu (po výdechu, aby se nahromadil oxid uhličitý) jsou nejlepší metody k obnovení rovnováhy kyslíku a oxidu uhličitého. Dýchání ústy vede k nadměrným ztrátám oxidu uhličitého, které snižují účinnost přísunu kyslíku.

Systém BOD

Při námaze existuje pokušení dýchat ústy a při velmi intenzivním cvičení to může být nezbytné. Při mírné námaze je vhodné nadechovat se nosem a vydechovat ústy. Tuto techniku jsem se naučil po návštěvě přednášky respirační terapeutky Betsy Thomason, při níž popisovala systém BreathOutDynamic (BOD).

Systém BOD je klinicky úspěšný při zlepšování kvality života pacientů s diagnózou CHOPN. I bez tohoto onemocnění lze principy systému BOD použít při aktivním dýchání. Ať už při rychlé chůzi nebo lehkém běhu, dokážu důsledně udržet osmisekundový výdech ústy a čtyřsekundový nádech nosem. To je působivé, uvážíme-li, že jinak bych se při této úrovni námahy musel nadechovat alespoň částečně otevřenými ústy.

Hlavním cvičením systému BOD je pomalý a rovnoměrný výdech se sevřenými rty, jako když foukáte na větrník. Zdá se, že je to v rozporu s dýcháním pouze nosem, ale věřím, že systém BOD je v souladu s Butejkovou metodou. Už jsem slyšel, že Butejkova práce byla redukovaná na frázi „dýchejte méně” a účinnost systému BOD umožňuje maximalizovat využití kyslíku. Při pomalém výdechu se sevřenými rty vyfouknete méně oxidu uhličitého a dosáhnete celkové rovnováhy s kyslíkem.

Vytrvalostní sportovci jistě znají dramatické dýchací postupy praktikované Wim Hofem. Je známý jako „Iceman” pro své světové rekordy, které předvedl při vystavení se mrazu, např. když uběhl maraton na Arktidě jen v šortkách a běžeckých botách. Hof se stal celosvětovým fenoménem, který propaguje výhody vystavení chladu (známé také jako kryoterapie) a zvláštní techniku dýchání, která zahrnuje hyperventilaci.

Wim Hof, známý také jako „Ice Man”. (Enahm Hof / IcemanWimHof.com)

Hofova technika

Hof nepoužívá slovo „hyperventilace”, když učí své dechové cvičení, ale jedná se o výsledek 30 nebo více rychlých hlubokých nádechů a výdechů. Příznivci této praxe uvádějí, že se při ní zvyšuje okysličení a mění pH. Tvrzení o zvýšeném okysličení lze zpochybnit pomocí pulzního oxymetru. Rychlé hluboké nádechy sice zvyšují hladinu kyslíku v těle, ale poměrný nedostatek oxidu uhličitého otupuje schopnost dodávat kyslík do buněk. Při hyperventilaci dochází k závratím, protože hladina oxidu uhličitého klesá a kyslík se pevněji váže na množství hemoglobinu v červených krvinkách.

Domnívám se, že tajným prvkem Hofovy techniky je zadržení dechu po skončení 30 a více rychlých plných nádechů. Je zajímavé, že i relativní začátečník po úplném výdechu zažije schopnost zadržet dech na minutu nebo déle. Dochází k tomu proto, že tělo spotřebovává nahromaděný kyslík a impuls k nádechu pochází spíše z přebytku oxidu uhličitého než z nedostatku kyslíku. Dlouhé zadržení dechu tak obnovuje rovnováhu kyslíku a oxidu uhličitého a dýchající získává výhodu v podobě překonání stresové reakce, kterou představuje jak hyperventilace, tak zadržení dechu. (Doporučujeme zadržet dech co nejdéle.)

Shrnutí

Jestliže se s dýchacími postupy teprve seznamujete, zde je shrnutí: po léta jsem pacientům s astmatem doporučoval osvědčenou Butejkovu metodu. V poslední době se obracím na práci Patricka McKeowna „Oxygen Advantage”, která je aktualizovanou a zjednodušenou permutací Butejkovy metody. Pro pacienty s CHOPN dávám přednost systému BOD a doporučuji knihu „Just Breathe Out” (Prostě jen vydechněte) od Betsy Thomasonové. Pro široký přehled dechových praktik, včetně více informací o Wim Hofově metodě, je nejlepší kniha „Dech: Nové poznatky o ztraceném umění” (vyšlo česky) od Jamese Nestora.

Další informace a tréninky podle vašich potřeb a cílů. Osobně nemám problémy s dýcháním, takže používám kombinaci několika metod: pomalé nosní dýchání v klidu, dýchání BOD při pohybu a občasné kolo nebo dvě Wim Hoffova dýchání pro zvýšení odolnosti vůči stresu.

Článek byl původně zveřejněn na stránkách americké redakce Epoch Times. Vyšlo na BrandonLagreca.com

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.