Karina Rammer

12. 4. 2023

Jsou často podceňované a v našich místních lesích hojně rozšířené: borovice. Jehličí borovice je bohaté na cenné látky. Podle lidového léčitelství mohou mladé květnové výhonky pomoci i při onemocnění dýchacích cest.

Borovice fascinují lidi od nepaměti. Jsou to tajemné, krásné a prastaré stromy, které mohou žít stovky, někdy i tisíce let. Bylo identifikováno přibližně 125 různých druhů borovic, včetně některých nejdéle žijících stromů a organismů na světě.

Borovice se odjakživa používala v přírodní medicíně a nejnovější studie její účinky potvrzují. Její mladé květnové výhonky, pupeny a pryskyřice obsahují cenné látky, jako je vitamin C a éterické oleje. V naturopatii se používají pro své balzamické a expektorační vlastnosti při onemocněních dýchacích cest. Kromě toho mají antiseptické a diuretické účinky a doporučují se při revmatických potížích.

V lidovém léčitelství se používaly i při zápalu plic. Při nachlazení, kašli, bronchitidě a astmatu lze léčivé účinky borovice využít při samoléčbě prostřednictvím inhalací, koupelí, čajů a potírání.

Tamiflu a kyselina šikimová

Vědci z univerzity v Maine již nějakou dobu vědí, že namáčením borového jehličí v horké vodě se uvolňuje kyselina šikimová. Kyselina šikimová je přirozeně se vyskytující sloučenina, o níž je známo, že v těle vyvolává několik různých fyziologických účinků. Tato kyselina je hlavní složkou antivirového léku oseltamivir, komerčně známého také pod názvem Tamiflu.

Kyselina šikimová podporuje důležité funkce krevních destiček a kardiovaskulární funkce u lidí. Ve studiích na zvířatech bylo rovněž prokázáno, že podporuje funkci střev, trávicího systému a myelinové pochvy. Kromě toho má kyselina šikimová antibakteriální, protiplísňové, antivirové a protizánětlivé vlastnosti.

Kyselina šikimová je metabolit, který pomáhá rostlinám metabolizovat důležité sloučeniny. Je důležitým prvkem šikimátové dráhy, kterou poprvé objevil v roce 1885 nizozemský chemik Johan Fredrik Eykman.

Šikimátová dráha je nezbytná pro život a jedná se o sedmistupňovou dráhu, kterou využívají bakterie, houby, archea, řasy, někteří prvoci a rostliny k biosyntéze vitaminů, folátů a aromatických aminokyselin fenylalaninu, tryptofanu a tyrosinu. První dvě jsou považovány za esenciální aminokyseliny. To znamená, že je člověk potřebuje a nedokáže si je v těle syntetizovat jako mnoho jiných aminokyselin. Tyrosin je považován za podmíněně esenciální, protože jeho syntéza může být u některých lidí omezena.

Tyto aminokyseliny jsou pro člověka důležité a pomáhají v našem těle produkovat neurotransmitery a sloučeniny, jako je serotonin, melatonin, adrenalin, dopamin, CoQ10 a hormon štítné žlázy – zejména s pomocí prospěšných střevních bakterií. Jinými slovy, pro člověka hraje kyselina šikimová zásadní roli v dlouhém biochemickém procesu, který udržuje naše zdraví a dlouhověkost.

Borovicové jehličí a jeho zdraví prospěšné účinky

Jak může borové jehličí zlepšit naši pohodu?

  • Respirační onemocnění: Borovicové jehličí je bohaté na esenciální oleje, jako je pinen, limonen a terpinolen, které mohou ulevit při onemocněních dýchacích cest, jako je astma, bronchitida nebo nachlazení. Inhalace oleje z borovicového jehličí nebo pití čaje z borovicového jehličí může pročistit dýchací cesty, uvolnit hlen a zmírnit zánět.
  • Antioxidační vlastnosti: Borovicové jehličí obsahuje vysoké množství polyfenolů a flavonoidů, které působí jako silné antioxidanty. Tyto přírodní sloučeniny chrání buňky našeho těla před škodlivými volnými radikály, a mohou tak pomoci snížit riziko chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo rakovina.
  • Posílení imunitního systému: Vitaminy obsažené v jehličí, především vitamin C, pomáhají posilovat imunitní systém a podporují obranyschopnost organismu. Pravidelná konzumace čaje z borovicového jehličí může pomoci posílit imunitní systém a předcházet nachlazení, zejména v chladném období.
    Snížení stresu a relaxace: Éterické oleje obsažené v borovém jehličí mají uklidňující účinek na nervový systém a mohou snížit stres a napětí. Relaxační koupel s doplňky z borovicového jehličí nebo používání oleje z borovicového jehličí v aromaterapii může pomoci zmírnit příznaky stresu a zvýšit celkovou pohodu.
  • Péče o pleť: Olej z borovicového jehličí má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci při kožních problémech, jako je akné, ekzémy nebo lupénka. Při použití v krémech, mastech nebo mýdlech může olej z jehličí borovice zklidnit pokožku, zmírnit zarudnutí a podráždění a podpořit regeneraci pokožky.

Znalosti starých národů

Historie borovicového jehličí a jeho složek sahá daleko do minulosti. Již po staletí používají domorodé národy jehličí a různé sloučeniny z některých druhů borovic.

Konzumace některých druhů borovicového jehličí má také pozitivní vliv na náš imunitní, dýchací, kardiovaskulární a neurologický systém. Zajímavé je, že právě kůra a jehličí borovic, které Irokézové dávali v roce 1536 těžce nemocné posádce Jacquese Cartiera, pomohly zajistit vitamin C, který posádka v té době potřebovala k léčbě kurdějí.

Některé stromy druhu borovice dlouhověká (Pinus longaeva) se také mohou dožít přibližně 5 000 let. A zatímco lidský genom má více než tři miliardy párů bází, u druhu borovice vejmutovky bylo prokázáno, že má 22 miliard párů bází – více než sedmkrát více než my lidé.

Stručně řečeno, je nejvyšší čas se na začátku května podívat do lesů.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.