Conan Milner

25. 5. 2020

Andělika čínská neboli tang kuej (psáno také dang gui nebo dong quai) je jedna z nejproslulejších bylin tradiční čínské medicíny. Často se jí přezdívá také „ženský ženšen“.

Tlusté hnědé kořeny této rostliny jsou nejlépe známy pro své léčivé účinky při premenstruačním syndromu, bolestivých měsíčcích a dalších čistě ženských problémech. Ale i muži pro ni mohou najít využití u jiných zdravotních obtíží. 

Bylina roste ve vysokých polohách dalekého východu. Květem připomíná divokou mrkev a opravdu se jedná o příbuznou rostlinu patřící do stejné čeledi jako mrkev, pastinák, celer nebo fenykl. V lékařství a v kuchyni se používá přinejmenším dva tisíce let.

Pověst o vzniku jména

Tang kuej znamená buď „stav návratu“ nebo „návrat ke zdraví“. Bylina má totiž schopnost omlazovat organismus. Název pochází z čínské pověsti, podle které se jeden mladík zařekl, že až se ožení, odejde z domu.

Ostatní muži ve vesnici pochybovali o jeho mužnosti, a on jim chtěl ukázat, že je tvrdý chlap, který si zaslouží respekt druhých. Chvíli po svatbě proto vyrazil žít do odlehlých hor. Novomanželce řekl, že jestli se do tří let nevrátí, má si vzít někoho jiného. Počítal totiž s tím, že v té době už bude mrtvý, neschopný přežít drsné podmínky v divočině.

Tři roky přešly a osamocená, zarmoucená manželka se rozhodla následovat radu svého manžela. Znovu se tedy provdala, jenže co se nestalo, krátce po svatbě se první manžel vrátil. Ženu přemohly silné pocity viny a výčitky, až z toho onemocněla. Měla ale štěstí. První manžel si z hor přinesl dosud neznámou rostlinu. Žena si z jejího kořene připravila lék, který ji navrátil zdraví.

Užitečná i v kuchyni

V čínské medicíně slouží tang kuej hlavně na rozhýbání zablokované krve a čchi. Posiluje meridiány srdce, plíce a jater a zlepšuje celkový oběh krve. Proto je bylina vhodná pro každého s chatrným zdravím a chronickou únavou.

Andělika čínská je vskutku výživný kořen plný vitamínů a minerálů. Vysoký obsah železa z něj činí dobrý přípravek na chudokrevnost.

20161126-zensen2
Dobová ilustrace anděliky lékařské z roku 1885. Tato rostlina je blízkou příbuznou anděliky čínské (Angelica sinensis) neboli tang kuej. (volné dílo)

Kdo už někdy popíjel čaje čínské medicíny, ví, že řada čínských bylin chutná dost odporně. Dobrá zpráva je, že tang kuej mezi ně nepatří, právě naopak. Používá se běžně i při vaření. Její nasládlá chuť se skvěle hodí ke kuřecí polévce.

Kořen najdete i v kantonském pokrmu „kachna s tang kuei“, což je kachní nebo kuřecí maso v omáčce nebo vývaru ze zázvoru, skořice, rýžového vína a hlavně tang kuej, která celý pokrm krásně provoní.

Všechny ingredience se smíchají, hodinu vaří a podávají se lidem, kteří vypadají bledě, slabě a prochlazeně. V různých obměnách se s tímto jídlem setkáte i v jiných částech Číny.

Bylina pro ženy

Tang kuej se v Číně používá již tisíce let na léčbu bolestivé a nepravidelné menstruace, pro zlepšení plodnosti a úlevě od příznaků menopauzy. Farmaceutický gigant Merck přišel jako první s výtažkem z tang kuej (a později s pilulkami), když ženám na Západě již od roku 1899 nabízel produkt jménem Eumenol. Dnes si kořen anděliky čínské oblíbily miliony žen na celém světě.

Chování byliny je pro vědce poněkud matoucí. Její účinky naznačují, že působí na estrogen, přesto výzkumníci nebyli schopni prokázat výrazné estrogenní účinky. Rostlina stimuluje dělohu, ale zrovna tak na ni může mít relaxační účinky. Záleží na typu přípravy.

Jak je možné, že bylina používaná tak dlouze a s takovou skvělou pověstí nevykázala v moderních výzkumech slibnější účinky? Snad je to proto, že čínská medicína používá tang kuej v kombinaci s ostatními bylinami.

Je to zkrátka týmový hráč, s nímž se setkáte ve směsích na léčbu všeho možného, od psychózy po lupenku. Pravdou je, že tang kuej najdete ve více bylinných směsích než jakoukoliv jinou bylinu čínské medicíny, s výjimkou lékořice.

Praktici čínské medicíny neléčí pouze příznaky. Zaměřují se také na nerovnováhu v organismu. Z tohoto pohledu je menstruační bolest pouze výsledkem stagnace čchi jater.

Tang kuej se například vyskytuje ve velmi často používané směsi siao jao (xiao yao), která se předepisuje na menstruační bolesti a další příznaky zablokovaných jater: zácpu, chronickou podrážděnost a špatné zažívání.

Další využití

Tang kuej můžeme najít ve směsích používaných k léčbě slabosti, infekce a problémů s metabolismem. V kombinaci s kořenem kozince se používá k posílení funkce ledvin. Topická mast z tang kuej se používá k léčbě předčasné ejakulace.

V Číně se vpichuje přípravek z tang kuej do akupunkturních bodů, aby se pacientům ulevilo od bolesti. Bylina je také vynikající jako povzbuzující lék pro oběhový systém. Výzkumy ukázaly, že zvyšuje objem krve, hemoglobinu a množství červených krvinek. Zároveň potlačuje vznik aterosklerotických lézí.

Andělika čínská je blízkou příbuznou anděliky lékařské, která roste v Evropě. Její jméno vzniklo z pověsti o anděli, který prozradil jednomu mnichovi, jak rostlinu použít k vyléčení černého moru. Obě rostliny mají podobné vlastnosti, nicméně se má za to, že čínská odrůda se hodí lépe na hormonální problémy.

Tang kuej je nejedovatá a bezpečná bylina. Přesto existují situace, kdy byste se jí měli vyhnout. Platí to pro ženy se silnou menstruací, osoby, které užívají léky na ředění krve a těhotné ženy. Některé směsi obsahující anděliku čínskou lze v těhotenství používat, ale pouze na doporučení zkušeného fytoterapeuta.

Bylinu najdete snadno. Vyskytuje se v podobě pilulek, výtažků i čajů. V asijských krámech se setkáte dokonce se sušeným kořenem. Nejlépe je však nenechávat nic náhodě a poradit se s praktikem čínské medicíny, která směs bude nejlepší právě pro vás.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Na tajné schůzi nařídil Si Ťin-pching novou strategii globálního útoku na Falun Gong
Na tajné schůzi nařídil Si Ťin-pching novou strategii globálního útoku na Falun Gong

Američtí zákonodárci odsuzují novou nadnárodní represivní kampaň proti Falun Gongu, která šíří dezinformace v západních médiích a kooptuje americký právní systém.

Jaká je budoucnost jaderné energie ve světě?
Jaká je budoucnost jaderné energie ve světě?

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi shrnul vývoj jádra ve světě a vyhlídky do budoucna.

Základní průvodce tinnitem: příznaky, příčiny, léčba a přirozené přístupy
Základní průvodce tinnitem: příznaky, příčiny, léčba a přirozené přístupy

Tinnitus postihuje miliony lidí po celém světě a způsobuje vnímání zvuků bez vnějšího zdroje. Přinášíme přehled příčin, typů, možností léčby i přirozených přístupů ke zmírnění tohoto nepříjemného stavu.

Evropský průmysl se hroutí, a vy přešlapujete. Evropští oceláři volají po okamžité akci
Evropský průmysl se hroutí, a vy přešlapujete. Evropští oceláři volají po okamžité akci

Evropský ocelářský průmysl se nachází v kritické situaci a hrozí mu nezvratný úpadek, pokud EU a členské státy nepřijmou okamžitá opatření k zajištění jeho budoucnosti a ekologické transformace, upozorňuje Evropská asociace výrobců oceli (Eurofer).

Šedý kůň a aljašský pes si vytvořili okamžité pouto a zazářili v úžasném zasněženém focení
Šedý kůň a aljašský pes si vytvořili okamžité pouto a zazářili v úžasném zasněženém focení

Šedý kůň a aljašský malamut si při prvním setkání vytvořili nečekané pouto. Jejich přátelství zachytila fotografka Svetlana Pisarevová v nádherném zasněženém focení, které okouzlilo svět.

Bílý dům o tajemných dronech: Mnohé z nich jsou legálně provozovaná pilotovaná letadla. FBI pátrá dál
Bílý dům o tajemných dronech: Mnohé z nich jsou legálně provozovaná pilotovaná letadla. FBI pátrá dál

Vyšetřování zatím nenašlo žádné známky škodlivé činnosti nebo zlého úmyslu, uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost.

„Kočičí odysea“: Úžasné animované rodinné dobrodružství
„Kočičí odysea“: Úžasné animované rodinné dobrodružství

Film „Kočičí odysea“ s vynikajícím hodnocením je unikátní animované dobrodružství bez dialogů a písní o přežití a spojení zvířat v postapokalyptickém světě. Užijte si ho se svými dětmi v kinech od 2. ledna 2025.

Německem zmítá skandál kolem miliardových podvodů s emisními povolenkami. Účet zaplatili řidiči
Německem zmítá skandál kolem miliardových podvodů s emisními povolenkami. Účet zaplatili řidiči

Německem otřásá gigantický podvod ve jméně ochrany klimatu. Řidiči aut zaplatili téměř miliardu eur (cca 25 miliard korun) za projekty, z nichž některé neexistovaly. Odhalení vrhá světlo na pochybné struktury v obchodování s emisními povolenkami na naftu a benzín.

Pokračují New York Times v potlačování uměleckého souboru Shen Yun ve prospěch Komunistické strany Číny?
Pokračují New York Times v potlačování uměleckého souboru Shen Yun ve prospěch Komunistické strany Číny?

New York Times útočí na Shen Yun kritikou financí, zatímco ignorují lidská práva v Číně a vliv čínského režimu globálně.