Ondřej Horecký

5. 7. 2019

Většina z nás zná ibišek jako pokojovou rostlinu, ovšem tím jeho využití zdaleka nekončí. Z květů odrůdy ibišku zvaného Hibiscus sabdariffa připravují mnohé národy světa osvěžující nápoj, který se pije buď teplý nebo chlazený. A protože se ibišek velmi často přidává do červených ovocných čajů, možná jste ho pili, aniž byste o tom věděli.

Ibiškový čaj má sytě červené zbarvení a nakyslou chuť, proto se zpravidla pije s medem nebo cukrem. Ibiškový čaj nebo džus je oblíbeným osvěžením ve Střední Asii, Střední Americe, v západní a severní Africe, Karibiku, nebo Thajsku.

Sušený květ ibišku
Ibišek květ sušený. (Popperipopp, CC 4.0)

V některých zemích je tento nápoj tak oblíbený, že se stal národním pitím, jako např. v Senegalu, kde se mu říká bissap, nebo v Egyptě, kde jej znají pod názvem karkade. Pod označením ibišek egyptský se často prodává i u nás, ale stejně rozšířený je i ten súdánský.  Dalším často používaným názvem je rosella.

Účinky ibišku na zdraví

ibiškový čaj
Vychlazený ibiškový čaj je za horkých dnů příjemným osvěžením. (Flickr/Shari’s Berries)

Ibišek má mnohé zdraví prospěšné vlastnosti, a proto není divu, že nápoj z něho je ve výše zmiňovaných oblastech tolik oblíbený.

Nápoj z ibišku obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, včetně vitamínu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky.
K přípravě čaje se používá květ ibišku.

Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhustimuluje paměť. Pití ibiškového čaje nebo nápoje je dobré pro vaši imunitu a není proto divu, že jej například v Tanzanii vláda doporučuje pít lidem s HIV.

Ibiškový nápoj byl údajně oblíbeným pitím faraonů, ale jeho kouzlo rozhodně nespočívá jen v krásné barvě. Konzumace této byliny totiž přináší podle výzkumů následující léčivé účinky:

1. snížení cholesterolu

V Thajsku se čaj z květu ibišku používá ke snížení cholesterolu a očividně ne bezdůvodně. Při studii s šedesáti účastníky trpícími cukrovkou podávali vědci lidem buď ibiškový čaj nebo čaj černý. Po měsíci se výsledky vyhodnotily a zjistilo se, že u skupiny, která pila ibiškový čaj, došlo ke zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu a ke snížení „špatného“ LDL cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridů.

detail květů ibišku
Ibišek se v tropech v období dešťů rychle rozrůstá, jak je vidět na tomto snímku z Tanzanie; detail květů ibišku. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

Dobré výsledky ukázaly také testy s denním užíváním 100 mg ibiškového výtažku u pacientů s metabolickým syndromem. Ovšem další studie přinesly závěry, které přínos ibišku pro snížení špatného cholesterolu zpochybňují. A tak zbývá prozkoumat, zda se dobré ukazatele neomezují pouze na osoby trpící konkrétními nemocemi jako cukrovka a metabolický syndrom.

2. snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak je pro srdce zátěží a může vést k srdečním onemocněním. V Egyptě tlak snižují právě ibiškem. Některé moderní studie dávají této teorii za pravdu. V jedné z nich bylo například prokázáno, že lidem, kterým se po dobu šesti týdnů podával ibišek, se v porovnání s kontrolní skupinou (užívající placebo) výrazně snížil systolický tlak.

Také metaanalýza pěti předchozích studií z roku 2015 prokázala, že ibiškový čaj měl výrazně snižující vliv jak na systolický, tak na diastolický tlak.

3. může předcházet rakovině

Ibišek je bohatý na antioxidanty, které dokáží zatočit s volnými radikály, jejichž nahromadění v těle vede k poškozování buněk a k řadě chorob včetně různých druhů rakovin. Vědci z Tchaj-wanu zjistili, že se v ibišku vyskytují polyfenoly, které jsou schopné zaútočit na rakovinné buňky v mozku a kůži a neutralizovat je. 

Testy ve zkumavkách ukázaly, že silný extrakt z ibišku dokáže zbrzdit růst rakovinových buněk v
plasmě a dutině ústní
zabránit šíření rakovinných buněk v prostatě. Nesmíme však zapomínat, že výsledky je třeba ověřit studiemi na lidech.

4. snižuje nadváhu

Několik studií dospělo k závěru, že ibiškový čaj je vhodný k hubnutí. Při jedné studii podávali vědci 36 účastníkům buď ibiškový extrakt nebo placebo. Po 12 týdnech se ukázalo, že výtažek z rostliny snížil účastníkům tělesnou váhu, tuk v těle i BMI. Příznivých výsledků bylo dosaženo s ibiškovým výtažkem také u obézních myší.

5. posiluje játra

Jak píše server Healthline, při jedné studii s 19 osobami trpícími nadváhou, kteří dvanáct týdnů užívali výtažek z ibišku, se zjistilo, že se jim zlepšila steatóza jater. U tohoto onemocnění jde o hromadění tuku v játrech, což může vést i k jejich selhání. Ibišek dokázal hromadění tuku v játrech zpomalit.

Ke všem výzkumům je třeba doplnit, že vědci zpravidla zkoumají pouze účinnou látku, v tomto případě výtažek z ibišku, a ne ibiškový čaj. Ale ať už tak či tak, jedno je jisté – ibišek opravdu prospívá našemu zdraví.

Kontraindikace čaje z ibišku a užívání ibišku

Užívání ibišku může přispívat k refluxu. Nadměrná konzumaci může reflux přímo vyvolávat. Pokud tedy máte pocit že se vám obsah žaludku při předklonění dostává ze žaludku „nahoru“ raději s ibiškem opatrně.

Ibiškový čaj příprava

Do hrnce s vodou (asi půl litru), která se začíná vařit, vhoďte přibližně hrst sušených květů ibišku, krátce povařte a nechte asi 10 minut louhovat. Pak sceďte, doslaďte podle potřeby a chuti medem či  cukrem (dobrý je i neslazený) a konzumujte.

Domácí ibišková šťáva

(recept z východní Afriky)

Vroucí vodou zalijte ibišek květ (cca 1 malý hrnek na 1 litr vody). Tekutina by neměla být přespříliš rudá. Že jste použili moc ibišku poznáte podle nahořklé chuti. Zakryjte pokličkou a nechte 1 hodinu luhovat a chladnout. Pak přidejte cukr podle chuti (nápoj je dobrý i bez toho, takže to není nutné) a nechejte louhovat dalších 5 hodin. Potom přes cedník slijte šťávu do lahví. Pro delší trvanlivost skladujte v ledničce.

Související témata

Přečtěte si také

Slunce a vítr ještě dlouho plyn nenahradí. Naopak na něm budou závislé
Slunce a vítr ještě dlouho plyn nenahradí. Naopak na něm budou závislé

Soláry a větrníky se ve Spojených státech rychle šíří. Dnes představují asi 19 procent výroby energie a do roku 2030 by mohly dosáhnout více než 40 procent. Tato čistá energie rychle nahradí uhlí...

Prohlédněte si lidský mozek jako nikdy předtím
Prohlédněte si lidský mozek jako nikdy předtím

Trojrozměrná mapa mozku Harvardovy univerzity a společnosti Google poskytuje dosud nevídaný pohled na lidská nervová spojení.

Sexuální promiskuita vede k nárůstu případů AIDS mezi mladými Číňany, tvrdí odborníci
Sexuální promiskuita vede k nárůstu případů AIDS mezi mladými Číňany, tvrdí odborníci

Nárůst případů HIV a AIDS mezi mladými lidmi v Číně, zejména mezi studenty, ukazuje na hlubší společenské problémy a nedostatky ve vzdělávání. Odborníci varují, že situace se dále zhoršuje.

Nejvhodnější léčivé byliny, které můžete pěstovat v domácnosti
Nejvhodnější léčivé byliny, které můžete pěstovat v domácnosti

Máte slunný prostor v domácnosti? Naplňte ho nenáročnými léčivými bylinami a dalšími rostlinnými přípravky pro chřipkové období...

Trump si podle The Washington Post volal s Putinem, Kreml to popřel
Trump si podle The Washington Post volal s Putinem, Kreml to popřel

Nově zvolený americký prezident Donald Trump ve čtvrtek telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsal dnes deník The Washington Post (WP).