Leslee Dru Browning

11. 5. 2023

Divizna je mnohdy považována za plevel. Díky své velikosti (ve druhém roce může dorůst až do výšky dvou metrů) bývá na zahradách nežádoucím hostem. Snadno ji poznáte koncem léta a na podzim, kdy jsou již zdálky vidět její vysoké žlutě kvetoucí stonky.

Divizna je však mnohem prospěšnější, než by se mohlo zdát. Díky ní lze zbavit půdu kontaminace na znečištěných nebo znehodnocených místech a velmi dobře snáší i prudké slunce. A co je nejlepší, má užitečné využití v léčitelství.

Divizna – základní fakta

Po celá staletí pozorovali bylinkáři léčivé účinky divizny na četná onemocnění včetně alergií, astmatu, vředů, bronchitidy, zánětu průdušek, záduchy, rozedmy plic, oteklých žláz, nespavosti, oteklých kloubů, plicních onemocnění, nervozity, zánětu pohrudnice, plicních onemocnění, dutin, bolestí v krku, angíny a tuberkulózy.

V Severní Americe je nejběžnějším druhem divizny verbascum thapsus (divizna malokvětá). Ostatní druhy, jako verbascum virgatum (divizna twiggy neboli také divizna hůlková), verbascum densiflorum (divizna velkokvětá) a verbascum olympicum (divizna olympská), se používají k podobným účelům jako divizna malokvětá. Tyto druhy mají hustší květní stvoly než malokvětá odrůda, což usnadňuje sběr květů, a jsou často dodávány dodavateli semen, kteří se specializují na léčivé rostliny.

Divizna je dvouletá rostlina, která svůj životní cyklus uzavírá druhý rok. V prvním roce se vytvoří velká bazální růžice stříbřitě zelených ochlupených listů. Koncem léta a na podzim se listy vzpřímí a mohou dorůst délky až jednoho metru. Ve druhém roce se vytvoří květní stvol. Růst střídavých listů na stonku vede k tomu, že s růstem stonku se listy zmenšují. Nakonec se objeví i žluté květy. Samotný stonek může dosáhnout výšky až dva metry.

Na květech je pět okvětních lístků a pět tyčinek. Květenství začíná ve spodní části stonku a postupuje vzhůru. Na podzim květní stvol hnědne a často přetrvává i přes zimu. Stonky divizny produkují miliony drobných semen, která mohou v půdě přetrvávat až stovky let. Kořeny jsou tenké, rozvětvené kuželovité výhonky a mají krémovou barvu.

Divizna – odvěký lék na dýchací cesty

Když lidé již trpěli na „covidové plíce“, kouř z požárů na západním pobřeží situaci ještě zhoršil. Moji pacienti mi proto začali psát SMS s dotazy, jak si mají chránit plíce.

Divizna byla jasným řešením tohoto problému. Léčebné využití listů divizny pro zklidnění dýchacích cest a zmírnění kašle se datuje již po staletí. Jako mírný uvolňující a tišící prostředek pomáhá ulevit přetíženým plicím. Vystavení kouři způsobuje záněty a vysušení. Ve směsi s listem mohou květy divizny přinést blahodárné účinky i při suchých a dráždivých stavech, jako je tento.

Divizna skvěle působí při kašli a zánětech plic způsobených nejrůznějšími dráždivými látkami a chorobami, včetně škodlivých částic v ovzduší a astmatu. Bylina je šetrná, takže je bezpečná i pro děti a starší osoby. Jedna  vědecká práce dokumentuje, jak může divizna zmírnit příznaky spojené s onemocněním dýchacích cest.

První rok vytváří divizna velkou bazální růžici stříbřitě zelených ochlupených listů, ze kterých vyraší dlouhý stvol. (Evelyn Simak/Geograph).

Pro účinnou léčbu kašle pomocí bylinných léků musí bylinkáři znát typ kašle nebo plicního onemocnění. Je kašel suchý nebo vlhký? Je silný nebo mírný? Diviznu lze použít při potížích s kašlem a při užívání čaje, tinktury nebo dokonce páry ve formě inhalace může účinně zklidnit podráždění a zánět plic.

Diviznový květ podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek a s úspěchem se používá pro léčbu bronchiálního astmatu. 

Divizna a covidové plíce

Covid-19 doprovází suchý kašel, který cítíte na hrudi. Dýchací potíže jsou často doprovázeny svíravým pocitem. Moji pacienti s plícemi postiženými covidem mi říkali, že nemohli dýchat a museli lapat po dechu a že to pro ně bylo velmi děsivé.

Není překvapivé, že divizna může covidovým plicím pomoci. Studie prokázaly, že diviznu malokvětou lze použít k léčbě zánětlivých onemocnění, astmatu, křečovitého kašle a dalších plicních potíží. Divizna je také antibakteriální a protinádorová a může pomáhat léčit zápal plic. Její silné protizánětlivé vlastnosti mohou být hlavním důvodem, proč tak dobře funguje při léčbě plicního onemocnění covid-19.

Elsie Bjorndahlová onemocněla nemocí covid-19 na podzim roku 2021. Několik týdnů po začátku onemocnění se cítila mnohem lépe a myslela si, že se zcela uzdravila. Bohužel pro Elsie se však její plíce do týdne opět zahlenily. Tehdy mi zatelefonovala a ptala se, co má dělat jak s ucpáváním plic, tak s přetrvávajícím kašlem. Řekla mi také, že má problémy s dýcháním, zejména když se snaží spát. Hrudník se jí svíral tak, že sotva mohla dýchat. Měla pocit, jako by ji na hruď tlačila nějaká tíha a dusila ji. Jedinou šancí, jak se vyspat, bylo spát v polosedě. Předepsala jsem jí diviznovou tinkturu. Do týdne po užívání kapek se cítila lépe a po několika týdnech měla plíce opět zdravé.

U staršího muže jménem Noris Witt, který léta pracoval jako karosář na autech, se k astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přidal ještě covid. Ačkoli byl na citlivé plíce zvyklý, onemocnění covidem jej skutečně zasáhlo. Byl si naprosto jistý, že mu to vezme život. Měl stejné příznaky jako Elsie, ale navíc se u něj objevilo pískání při dýchání. Stejně jako Elsie jsem mu předepsala tinkturu z divizny, jen ve vyšší dávce. Přestože to šlo pomalu kvůli jeho základním problémům s plícemi, tinktura mu plíce postižené po covidu vyléčila. Jeho astma i CHOPN se také zlepšují. Dokážete si představit, jak moc mi byl vděčný. 

Divizna při odvykání kouření

Bylinkáři často používají list divizny jako pomůcku při odvykání kouření. Pro další posílení plic je možné užívat vnitřně čaj nebo tinkturu a současně používat list jako bylinu proti chuti na kouření. O tomto použití nebyly provedeny žádné studie, ale bylinkáři již stovky let nechávají kuřáky kouřit malé množství listů divizny, aby je zbavili závislosti, a účinkuje to.

Při inhalaci pomáhá kouř divizny uvolnit stahy a zastavit kašel. Ve správných rukou může mít tato metoda zásadní a bleskové výsledky, ale může se také snadno přehnat.

List divizny aplikovaný lokálně má řadu pozitivních účinků

Listy divizny jsou velké a mají chloupky, které působí jako hustá a silná vlna. Tyto složité sítě vláken chrání diviznu před sluncem. Kromě toho mohou tato vlákna dráždit lidskou pokožku, což může být nepříjemné, ale také prospěšné, pokud potřebujete zlepšit krevní oběh. Při zpracovávání listů divizny si proto někdo raději dává rukavice.

Divizna je rubefacientní látka, která dráždí pokožku, způsobuje její zčervenání a zvyšuje krevní oběh. Rubefacient má široké terapeutické využití. Jako příklad lze uvést listy divizny, které se přikládají na hrudník, aby pomohly rozhýbat usazený hlen a umožnily jeho účinné vypuzení.

V minulosti bylo běžné, že se listy divizny přikládaly místně na vnější hemoroidy, na křečové žíly, vředy a vnější řezná poranění. Naklepané čerstvé listy potřené teplým olejem se používaly jako obklady na otoky a vředy. 

Stvol divizny velkokvěté s typicky žlutými květy. Ilustrační snímek (Peakpx)

Namočené listy a květy v horké vodě, které se následně rozdrtí a rozmačkají a smíchají se s trochou vody nebo oleje, se používají jako obklad na hemeroidy. Další možností je diviznová koupel. V 17. století doporučoval lékař Nicholas Culpeper diviznu na hemoroidy, stejně jako lékaři Cook ze St. Andrews, Harvey Wickes Felter a John Uri Lloyd.

Listy divizny lze také použít k nápravě lymfatické stagnace. Doporučuje se užívat ji vnitřně jako čaj nebo tinkturu a také na lokálně na postižené místo.

Pokud chcete zjistit, jak rubefacienty působí, rozetřete si čerstvé nebo sušené listy na kůži. Podle dostupných informací se divizna používala jako náhrada rumněnky (tvářenky)  v komunitách, které zakazují líčení.

Divizna na ušní infekce

Divizna se používá rovněž při infekcích a bolestech ucha. K tomu slouží olej, který si můžete koupit v obchodě nebo vyrobit sami. Čerstvé květy zalijte olivovým nebo jiným rostlinným olejem a nechejte 14 dní stát na slunci. Můžete přidat i 1-2 stroužky rozdrceného česneku  a trochu třezalky. Každý den směs protřepejte. Poté sceďte přes plátno a uložte v chladu. 

Aplikujte olej kapátkem do bolestivého ucha, uzavřete ho trochou vaty a počkejte 5-15 minut. Potom vatu vytáhněte, nakloňte hlavu a nechejte olej vytéct. Používejte, dokud bolest nepřejde. Pozor, tato metoda nepomůže při bolestech uší způsobených mechanickým poškozením, tam je třeba navštívit lékaře. 

Divizna na bolest kloubů a revmatismus

Zevní aplikace listů divizny na bolestivé a revmatické klouby je historicky doložena. V poslední době si kořen divizny získal oblibu jako lék na bolesti zad.

Jak vysvětluje bylinkář Jim McDonald, kořen divizny je sám o sobě pozoruhodně účinný. „Byl pro mě záchranou, když jsem se druhý den ráno probudil s ohnutými zády a nemohl jsem se narovnat. Většinou si vezmu asi sedm kapek tinktury, trochu se protáhnu a cítím, že se zase srovnám,“ říká, nicméně dodává, že to nemusí fungovat vždy. 

Ve své knize The Earthwise Herbal: A Complete Guide to Old World Medicinal Plants popisuje Matthew Wood, který se bylinkám věnuje již téměř 40 let, mechanismus účinku divizny: „Uvolňuje do burzy synoviální tekutinu a rozptyluje ji do okolních tkání, čímž promazává klouby, svaly, kosti a vazy. Proto je vhodným lékem při složitých zlomeninách, kdy je třeba kost promazat, než se znovu spojí. Je indikován také při nepružnosti, při bolestech nervových cest podél skřípnutých nebo podrážděných nervových drah.“

Kořen divizny pro léčbu močového měchýře

Podle knihy Today’s Herbal Health: The Essential Reference Guide se kořen divizny používá také k léčbě problémů s inkontinencí, včetně stresové inkontinence, těhotenské inkontinence, menopauzální inkontinence a inkontinence v dětství. Kromě toho se může používat k léčbě intersticiální cystitidy a benigní hyperplazie prostaty (BPH).

Přínosy květů divizny

Květy divizny jsou dobře známé jako lék na bolesti uší. V prodejnách zdravé výživy a lékárnách jsou k dostání léčivé oleje s obsahem květů divizny. I když se může užívat samostatně, často se kombinuje s česnekem nebo s třezalkou tečkovanou v infuzním oleji. Tinktura z květů divizny zmírňuje bolest uší a zároveň působí jako lymfatický prostředek, který pomáhá odstranit infekci v okolí ucha.

Malou lahvičku s olejem zahřívejte v teplé vodní lázni, dokud nedosáhne zhruba tělesné teploty. Poté naneste několik uklidňujících kapek do jednoho nebo obou uší pomocí vatových tamponů.

Stvol divizny velkokvěté s typicky žlutými květy. Ilustrační snímek. (W. Bulach / CC BY-SA 4.0)

Má květ divizny antivirové vlastnosti?

Výzkum in vitro naznačuje, že divizna má některé antivirové vlastnosti proti HSV-1 a chřipce. Čaj z květů divizny potlačuje virus herpes simplex (HSV-1), zejména u žen a dětí, které trpí častým propuknutím infekce dutiny ústní v důsledku slunečního záření, potravinových alergií nebo nárůstu estrogenů před ovulací. 

Jak vybrat správnou rostlinu

List divizny je velmi bohatý na živiny. Kromě toho, že divizna pomáhá při různých onemocněních, obsahuje také množství vápníku a hořčíku, které mohou být prospěšné.

Divizna svými hlubokými kořeny nasává minerály do svých listů, ale rostlina může vstřebávat i těžké kovy. V závislosti na znečištění půdy to může představovat zdravotní hrozbu pro člověka. Proto nedoporučuji sbírat divokou diviznu u frekventovaných silnic, železničních tratí nebo v blízkosti průmyslových oblastí. V těchto oblastech je divizna užitečná tím, že čistí půdu, ale nebylo by moudré tyto rostliny používat k léčebným účelům.

Pokud ji používáte k výrobě léčivých bylin, pěstujte ji na své zahradě nebo ji kupujte z důvěryhodného zdroje.

Jak sklízet

Příprava bylinných produktů začíná sběrem požadované části rostliny ve správnou dobu. Listy a kořeny divizny lze sklízet na konci prvního a na začátku druhého roku, ale květy se sbírají až ve druhém roce, protože divizna je dvouletá rostlina.

Často najdete mnoho rostlin divizny, jak rostou na jednom místě. Přátelé mě občas žádají, abych jim ze zahrady odstranila celou rostlinu. Abych však zajistila zdravou populaci planě rostoucích rostlin, odebírám pouze nezbytné listy a květy. V oblastech, kde je divizna vzácná, je obzvláště důležité provádět sběr tak, aby byl podpořen její budoucí růst.

Listy

Nejlepší doba pro sběr listů divizny je, když jsou čerstvé a živé a dokud jsou připojeny k základní růžici. Ideální je sklízet je na podzim prvního roku růstu nebo na jaře druhého roku, než se objeví květy. Listy se používají buď čerstvé nebo sušené. 

Kořeny

Kořeny můžete sklízet na podzim u prvních rostlin nebo na jaře u druhých rostlin. Neměly by se sbírat po odkvětu nebo vysemenění rostliny. Používá se kořen čerstvý nebo v sušené formě. 

Květy

Květy sbírejte postupně, jak se objevují na kvetoucím stonku. Ideální doba pro sběr je za pěkného, suchého dne ráno nebo dopoledne, kolem oběda už odpadají. Květy nesmí být mokré ani orosené, odpadnuté květy už se nesbírají, neobsahují již kvalitní drogu. 

Květy odkládejte do vzdušného košíku, aby se nezapařily. Sušte ještě ten den ve slabých vrstvách při teplotě do 60 °C na slunci, lze přitápět i uměle. Poměr seschnutí je 8:1. Usušené květy musí mít zlatožlutou barvu a silnou medovou vůni, ztmavlé květy a květy se zbytky kalicha je třeba zlikvidovat, jsou bezcenné. Hotové květy ukládáme do neprodyšných igelitových sáčků, sklenic nebo uzavíratelných plastových nádob. 

Nálev z květů

2 lžičky sušených květů spaříme ve 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Kvůli jemným chloupkům je třeba nápoj cedit přes hadřík. 

anglického originálu na The Epoch Times přeložila K. K. Doplnil Ondřej Horecký a Kateřina Kudláčková.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.