Conan Milner

6. 7. 2020

Divizna je běžně rozšířená rostlina, kterou jen tak nepřehlédnete. Velké chlupaté listy a vysoký stonek se zářivě žlutými květy upoutá na dálku. Tato rostlina je v evropském bylinkářství oblíbená již po staletí, a když se dostala do Nového světa, severoameričtí Indiáni ji rychle adoptovali také.

Dnes se divizna primárně používá jako lék na kašel, ale má i další, možná překvapivé, lékařské využití.

Hluboký kašel

Čaj z divizny se dá použít na všechny druhy kašle, ale obzvlášť vhodný je pro hluboký, suchý kašel, který v hrudi vyvolává bolest. Ovšem divizna je daleko víc než jen prostředek proti kašli, říká herbalista a spisovatel Matthew Wood, který diviznu doporučil své kamarádce, která si nalomila žebro o dřevěný trám.

Žebro začalo dráždit okolní tkáň a kamarádku začal obtěžovat kašel. Wood si řekl, že když lze použít diviznu na kašel silný dost na to, aby zlomil žebro, proč ji nevyzkoušet také k napravení žeber, které kašel vyvolávají. 

Herbalista proto přilepil kamarádce list divizny páskou k poraněnému žebru, a to se do rána vrátilo do původní polohy. Za pár dnů se sice bolest i kašel vrátily, ale aplikace dalšího listu problém vyřešila nadobro.

20160916-divizna2
Divizna malokvětá (Verbascum thapsus). (veřejné dílo)

Od té doby používají bylinkáři na celém světě diviznu také k napravení kostí a s velkým úspěchem. Wood popisuje případ jednoho chiropraktika, který byl tou myšlenkou tak nadšen, že si přál zlomit si žebro, aby to mohl vyzkoušet sám na sobě.

„Za pár let se jeho přání splnilo. Dal si na to list divizny, a ta kost se vrátila na své místo,“ píše Wood. Tento chiropraktik chtěl následně prokázat tuto metodu léčby vědecky. Jedna jeho pacientka zažila bouračku a zranění bylo vážné natolik, že žebra se zapíchla do sebe. Chiropraktik jí udělal rentgen, přilepil k tělu list divizny a poslal ji domů.

„Druhý den si ji zavolal, udělal jí zdarma další rentgen a – čáry máry fuk, kosti byly zpátky na svém místě. Získal tak důkaz, že kouzlo je reálné,“ uvádí Wood. 

Niterní maz

Na povrchu divizna vypadá jako velice suchá rostlina, ale uvnitř se skrývá mazlavá látka zvaná rostlinné lepidlo. Wood říká, že tento slaný rostlinný sliz pomáhá natáhnout vodu do vyschlých tkání. To nejenom že zvlhčuje suché plíce, ale také pomáhá ztuhlým kloubům.

„Řada věcí se vyřeší, když se dobře promažou, zejména u muskuloskeletálních problémů,“ poznamenává Wood. Divizna lubrikuje zlomené kosti a pomáhá jim zapadnout zpět na správné místo a napravit se.

Lubrikační vlastnosti divizny jsou vhodné také pro propláchnutí lymfatického systému a tradičně se používají k léčbě chronického zduření lymfatických žláz.

Které části a jak použít

Botanické jméno pro diviznu – Verbascum, pochází z latinského slova pro vousy, narážka na chlupaté listy. V lékařství se nejvíc používá divizna malokvětá, ale i ostatní druhy mají podobné vlastnosti.

Divizna je dvouletá bylina, která si v prvním roce vytváří pouze přízemní chumáč listů. V druhém roce začne vyrůstat lodyha, která se ke konci sezóny vysemení, aby mohl začít nový cyklus.

Žluté kvítky na lodyze mají své jedinečné vlastnosti: uklidňují, působí protizánětlivě a antibakteriálně. Bylinkáři používají olej z květů divizny. Ten se vyrábí tak, že naplníte sklenici kvítky, zalijete olivovým olejem a umístíte asi na měsíc na parapet, kam dopadá slunce. Olej se tradičně používá při bolestech ucha a zbavení se ušního mazu.

Při lokálním použití (napravování kostí, oteklé klouby nebo artritida) sáhněte po čerstvém listu, ale u ostatních použití bude stačit čaj nebo tinktura ze sušeného listu.

Pokud nemáte zrovna diviznu nikde poblíž, sušené listy se dají občas koupit i online.

Článek byl redakčně zkrácen. Z anglického originálu přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.