ČTK

18. 3. 2024

Chystané částečné legalizaci konopí v Německu, kterou už v únoru podpořil parlament, hrozí krach. Na odpor se totiž staví spolkové země ovládané konzervativní unií CDU/CSU v čele se Saskem a Bavorskem. Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který uvolněný přístup k marihuaně podporuje, se obává, že Německo by kvůli odporu spolkových zemí mohlo propást šanci napravit dosavadní neúspěšnou konopnou politiku. Jasno bude tento pátek, kdy o návrhu zákona bude jednat Spolková rada, která zastupuje německé regiony.

Místo hlasování o návrhu chce část spolkových zemí předat záležitost do takzvaného dohodovacího výboru, který ve sporných otázkách slouží k dojednávání kompromisu mezi Spolkovou radou a Spolkovým sněmem. Přesunutí návrhu do výboru ale může znamenat jeho konec, což si Lauterbach uvědomuje.

„Pokud si spolkové země vynutí pro konopný zákon dohodovací výbor, nikdy se z něj nedostane. Pak bychom propásli jedinečnou šanci skončit s neúspěšnou konopnou politikou. Zákon, pro který hlasovalo 400 spolkových poslanců, by byl zastaven trikem,“ napsal Lauterbach na síti X.

Tím, že výbor by byl pro návrh stopkou, se opoziční konzervativci nijak netají. „Svobodný stát Sasko bude v pátek hlasovat pro svolání dohodovacího výboru. Mým cílem je, aby se tento zákon z výboru už nikdy nedostal,“ uvedl na síti X saský premiér Michael Kretschmer (CDU).

Jasný nesouhlas s liberalizací konopí vyslovil také bavorský premiér Markus Söder (CSU). „Chceme ten nesmysl zastavit,“ řekl v rozhovoru s mnichovským listem Abendzeitung. „Zákon je jeden velký chaos,“ uvedl. Podle Södera by uvolnění přístupu ke konopí ohrozilo mladé lidi, neboť by se legálně mohli dostat až k 200 jointů měsíčně.

Konzervativci chtějí podle bavorského premiéra učinit vše, aby zákon nezačal platit od 1. dubna, jak bylo plánováno, ale nejdříve od října. Dodal, že později ho unie CDU/CSU chce zcela zrušit. Podle CDU/CSU zákon povede k větší kriminalitě, k více nehodám pod vlivem marihuany a také k rozšířené konzumaci drog, což ale Lauterbach odmítá. Naopak tvrdí, že nová pravidla povedou k zániku černého trhu s konopím a že zájemci, kteří by si marihuanu stejně pořídili, budou mít možnost nákupu z kvalitních a bezpečných zdrojů.

Zmíněný návrh, který už schválil Spolkový sněm, umožní dospělým mít doma až 50 gramů konopí a pěstovat tři rostliny pro svou potřebu. Vzniknout budou moci také pěstitelské kluby s nejvýše 500 členy. Sloužit budou jako výdejová místa pro své členy, kteří takto mohou měsíčně získat až 50 gramů.

V Německu je nyní stejně jako v Česku legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou lékaři například pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.