Milan Kajínek

20. 3. 2024

Zemědělský výbor Evropského parlamentu (AGRI) v úterý 19. března odhlasoval zmírnění pravidel pro uchovávání a výměnu semínek mezi zemědělci a drobnými pěstiteli. Výsledek hlasování částečně oslavují evropské občanské projekty semínkových bank, které vyvíjejí na parlament tlak – sesbíraly již více než 100 tisíc podpisů v rámci mezinárodní iniciativy a obesílaly europoslance obálkami se semínky.

Spolky z několika evropských zemí zabývající se uchováváním genů rostlin, jako jsou například semenné banky, se důrazně postavily proti původnímu návrhu Komise, protože jejich činnost by byla novými pravidly přísně regulována, což by nejenom omezilo přenosy osiva a zvýšilo byrokratické překážky a náklady, ale ve výsledku podle spolků úplně ochromilo jejich činnost.

„V této legislativě vnímáme možnost věci posunout, jak pro nás pozitivním směrem, tak ale i tím hodně negativním, který staví práva a nároky agrokorporací nad práva veřejnosti, uchovatelských sítí a farmářů,“ sdělila deníku Epoch Times zakladatelka iniciativy Semínkovna Klára Hrdá. Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení.

Návrh nařízení Evropská komise původně předložila v červenci 2023. Italský europoslanec Herbert Dorfmann, koordinátor Evropské lidové strany (EPP) v AGRI, podal pozměňovací návrh, který má zachovat základní prvky textu Komise a zároveň uvolnit pravidla pro uchovávané odrůdy – tradiční plodiny přizpůsobené místním podmínkám, u nichž hrozí, že budou vytlačeny moderními odrůdami, uvádí portál Euraktiv.

Změny schválené poslanci výboru vyjímají z pravidel přístup, prodej a převod uchovávaných odrůd v malých množstvích a prodlužují dobu registrace těchto odrůd na 30 let.

„Zemědělský výbor se zavázal zajistit, aby zachování rozmanitosti bylo i nadále možné a aby její šíření regionálními producenty bylo proveditelné. Hlasování přináší významné zlepšení návrhu Evropské komise,“ shrnuje výsledky Magdalena Prieler, odbornice na semenářské právo z rakouského spolku Arche Noah (Noemova archa), který schraňuje semena a pěstuje řadu různých odrůd. Dnes má již mezinárodní rozměr a spojuje více než 13 000 členů.

Semínkovna, Centrum Veronica, Hostětín. (seminkovny.com)

„Nyní existuje naděje, že aktivním ochranářským organizacím, jako je Arche Noah nebo veřejné genové banky, bude v budoucnu umožněno předávat zemědělcům a zájmovým zahrádkářům osivo v malém množství mimo rámec zákona o osivech,“ uvádějí zástupci Archy.

Zemědělský výbor se rovněž vyslovil pro to, aby zemědělci mohli prodávat svá vlastní osiva a rozmnožovací materiál rostlin, i když s určitými omezeními. To by podle semínkových bank výrazně usnadnilo předávání tradičního osiva a posílilo práva zemědělců na vlastní osivo.

Byť návrh výboru přinesl z hlediska spolků posun, mají k navrhované legislativě stále výhrady jako například u rozšíření „patentů na tradiční šlechtění“.

„Nepřiměřené byrokratické požadavky na malé osivářské firmy rovněž nebyly revidovány. Zde musí plenární zasedání a ministři zemědělství dosáhnout zlepšení,“ míní zástupci Noemovy archy.

„Ministři zemědělství a plénum Evropského parlamentu musí změnit kurz! Potřebujeme větší rozmanitost na našich polích a na talířích, abychom mohli čelit krizi biologické rozmanitosti a produkovat chutné a zdravé potraviny,“ uvádí Magdalena Prieler a dodává, že hlasování ve Výboru pro životní prostředí a Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova jsou důležitými kroky správným směrem.

Hlasování o osivovém zákonu se očekává na plénu Evropského parlamentu 24. nebo 25. dubna 2024.

„Pravidla určená k regulaci průmyslové produkce osiv nesmí být (zneužívána) k omezování prodeje rozmanitých místních odrůd a druhů řemeslnými výrobci,“ sdělil Epoch Times Axel Grunt z Noemovy archy. „Snahám agrochemické lobby o zničení všech alternativ prostřednictvím nadměrné regulace je třeba se bránit!“

„Spolu s organizací Arche Noah a Permakultura CS vítáme pozitivní posun v jednání, který hlasování v zemědělském výboru Evropského parlamentu přineslo,“ sdělila Epoch Times paní Klára Hrdá. „Je dobře, že si poslanci uvědomují potřebnost ochrany různorodosti a původních a lokálně adaptovaných odrůd a také umožnění činnosti uchovatelských sítí včetně komunitních semínkových bank a knihoven bez zbyteční byrokratické zátěže, která by vedla k utlumení této činnosti. I právo zemědělců na svobodný přístup a nakládání s osivem.“

Dodává však, že jednání v této oblasti „nejsou ani zdaleka u konce“ a spolky očekávají, že do něj „nadále budou vstupovat rozmanité zájmy Evropské komise a rady ministrů“.

„Koncem dubna čeká tento návrh také plenární hlasování v parlamentu. To vše může stále ještě původní návrh komise z pohledu biodiverzity jak zlepšit, tak i výrazně zhoršit,“ dodává Hrdá.

Osivový zákon

Zájemci o problematiku mohou sledovat vývoj postupu schvalování zákona zde.

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.