Radovan Dluhý

24. 3. 2024

Překvapivý závěr přinesla studie australských lékařů pod vedením šéfa zdravotního úřadu australského státu Queensland, Johna Gerrarda. Podle jeho týmu příznaky obávaného dlouhého covidu nejsou v ničem specifické, píše se v britském Guardianu.

„Věříme, že je načase, abychom přestali používat označení ‚dlouhý covid‘,“ řekl Gerrard.

Jako dlouhý covid se popisuje zdravotní stav, při němž se i po vyléčení z covidu vyskytují stejné či podobné příznaky trvající několik měsíců či dokonce let. Mezi symptomy dlouhého covidu patří únava, změna či ztráta chuti a čichu nebo problémy se soustředěním.

Symptomy covidu a chřipky jsou v delším horizontu podobné

V rámci studie australští lékaři pozorovali následky covidu na 2 399 pacientech a dalších 2 713 lidech, kteří se léčili s jinou nemocí, jako je například chřipkou. Ve výsledku 3 % pacientů s covidem vykazovaly podobné dlouhodobé následky jako 4,1 % pacientů bez covidové infekce a 3,4 % pacientů, u kterých byla diagnostikována chřipka.

„Je to termín, který zbytečně vytváří strach, a v některých případech může bránit v uzdravení od dlouhodobých symptomů,“ argumentuje Gerrard vůči označení „douhý covid“.

Studie zatím není publikovaná. Nicméně vědecký web EurekAlert! zveřejnil tiskovou zprávu, která shrnuje postup i závěry výzkumu.

Celou studii představí lékařský tým vedený Gerrardem příští měsíc na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí v Barceloně, která se koná ve dnech 27. až 30. dubna.

V souvislosti s výsledky tohoto výzkumu je relevantní si připomenout, jak nebezpečný vir SARS-CoV-2 ve skutečnosti byl.

Pro většinu světové populace bylo riziko úmrtí na covid-19 podobné úmrtí na chřipku

Ve studii publikované koncem roku 2022 tým vědců vedený stanfordským profesorem Johnem Ioannidisem shromáždil data z 31 zemí a vypočítal, že úmrtnost na infekci (IFR) způsobenou covidem-19 byla před vakcinací pro věkovou skupinu mladší 69 let téměř 0,1 %, přičemž do věku 59 let je podíl násobně menší.

Na základě dat vypočítali výzkumníci ze Stanfordu následující průměrné IFR:

  • Od narození do 19 let: 0,0003 % = zemřeli 3 z 1 000 000 nakažených
  • 20 až 29 let: 0,003 % = zemřeli 3 ze 100 000 nakažených
  • 30 až 39 let: 0,011 % = zemřel 1,1 z 10 000 nakažených
  • 40 až 49 let: 0,035 % = zemřeli 3,5 z 10 000 nakažených
  • 50 až 59 let: 0,129 % = zemřeli 1,3 z 1 000 nakažených
  • 60 až 69 let: 0,501 % = zemřel 1 z 200 nakažených

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevence nemocí (CDC) se IFR u sezónní chřipky (v období 2023/2024) pohybuje mezi 0,05 – 0,1 %.

Screenshot webu CDC 24. 2. 2024.

Dle českého Státního zdravotního úřadu (SZÚ) „v ČR počty nemocných každoročně dosahují statísíců, počty zemřelých v souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 osob“.

„Pro představu, v sezóně 2018–2019 byla v České republice chřipková epidemie od 4. do 9. kalendářního týdne 2019. Za 6 epidemických týdnů vyhledalo praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou celkem 996 tisíc osob,“ uvádí dále SZÚ na webu.

Když tedy podělíme oněch 1 500 zemřelých s počty nakažených (v tomto případě pouze z oněch 6 epidemiologických týdnů), dostáváme se k 0,15 % a tedy, jak se píše dále na webu SZÚ, „situace je podobná i v ostatních vyspělých zemích“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).