Redakce Epoch Times

25. 3. 2024

Světová špička v oblasti klasického čínského tance nedávno navštívila Prahu v rámci světového turné 2024. Po pěti představeních odehraných v Kongresovém centru postavila umělecká společnost Shen Yun scénu také na jevišti pražské Státní opery.

Večerní vystoupení navštívila řada českých osobností, mezi nimi také český filozof, psychotronik a duchovní učitel Tomáš Pfeiffer v doprovodu paní Ludmily Dolákové.

„Fantastické, povznášející. Jako když se octnete někde, kde je moc hezky. Cítila jsem teplo, krásu,“ říká paní Doláková. „Nejvíc mě zaujala ta filozofická stránka. Krásné propojení umění a vyjádření něčeho, co nás přesahuje.“

„Mě, no, samozřejmě (zaujala) filozofie, ale také to, že to představení mě naučilo jazyku čínského tance. Což bylo velmi krásné,“ říká po představení pan Pfeiffer. „Úžasné efekty, úžasné doprovodné video a veliká profesionalita tanečníků.“

Pan Pfeiffer, který se první polovině 90. let stal veřejně známým díky pořadu Seance na TV Nova, ocenil také orchestr Shen Yun, který je světovým unikátem díky propojení klasických západních a čínských hudebních nástrojů do jednoho orchestrálního tělesa.

Český filozof, psychotronik a duchovní učitel Tomáš Pfeiffer v doprovodu paní Ludmily Dolákové. (Mary Man / The Epoch Times)

Zaujal ho zejména dvoustrunný nástroj erhu, na který zahrála virtuoska Andrea Li sólovou skladbu nazvanou Tisíce let pro jediné představení.

„Úžasná schopnost vyjádřit myšlenku na zdánlivě malém prostoru,“ hodnotí pan Pfeiffer vystoupení na erhu, které v něm vyvolalo „velmi silnou“ emoci.

„Já jsem také tak trochu z oblasti umění. Právě ten historický čínský nástroj, ten má velmi silný zvuk. Nechci tu sám sebe propagovat, ale Vodnářský zvon, na který hraji, má dva rejstříky po šestnácti alikvótech a je to zvuk, který prochází celým tělem. Tady to bylo podobné,“ říká český biotronik.

Představení Shen Yun přináší nejenom klasický čínský tanec, ale také poučné příběhy ze staré Číny, legendy a etnické tance. Kostýmy, které soubor pro svá představení vytváří „vycházejí z autentických stylů různých čínských dynastií, regionů a etnických skupin,“ uvádí programová kniha souboru.

Na poslední scénu představení nazvanou Ohromná dokonalost, v níž si policista čínského režimu vybírá, na kterou stranu se přidá, pan Pfeiffer říká: „Je to pravda. A je to ve světě vždy tak, že jsou tu dva póly – zlo i dobro. A na nás všech záleží, která ta strana bude mít větší slovo.“

Skutečnost, že se tanečníci Shen Yun sami věnují duchovní praxi Falun Dafa, která kromě meditativních cvičení vyučuje také morálním principům – pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, je podle pana Pfeiffera pro Evropany srozumitelná.

„Je to náš svět. Jsme z Evropy, ale tyto myšlenky jsou všelidské,“ míní Pfeiffer, pro něhož bylo představení „fantastické setkání s lidmi, se kterými se cítím býti rodina“.

Na závěr by rád umělcům vzkázal „ať svojí prací pomohou mnoha lidem na jejich cestě od utrpení ke šťastnému životu“. „Ale je to proces, je to cesta,“ dodává Pfeiffer, který v Praze založil Biotronické centrum sociální pomoci a vede rovněž Duchovní univerzitu Bytí. Pořádá koncerty s názvem Společná věc, kde hraje na netradiční historický hudební nástroj – Vodnářský zvon z období dynastie Ming.

The Epoch Times je hrdým sponzorem uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.