Zdenka Danková

26. 3. 2024

V podvečer 21. března se na půdě Univerzity Karlovy (UK) konalo poděkování dárcům a podporovatelům Nadačního fondu NF UK, kteří významnou měrou přispěli na speciální konto zřízené po tragické události 21. prosince 2023.

Rektorka Milena Králíčková podle svých slov „od 21. prosince při řadě příležitostí těžko hledala slova“, když nyní vyjádřila poděkování dárcům a podporovatelům, kteří se „prostřednictvím Nadačního fondu UK zapojili do procesu uzdravování Filozofické fakulty UK“.

„Děkuji vám všem za lidskou sounáležitost a jasný důkaz, že pozůstalé rodiny nezůstaly v bolestech samy, a že i když se člověk v životě setká s velkým zlem, šance na příchod dobra je vždy přítomná,“ uvedla rektorka.

Sdělila, že na podporu zasažených nedávnou tragickou událostí na Filozofické fakultě UK (FF UK) přispělo takřka šedesát tisíc dárců.

Tisková mluvčí pro Epoch Times sdělila, že celkově zatím přispěli dárci více než 86 miliony Kč, z toho 52 miliony přes darujme.cz a zbytek tvořily individuální dary na účet a dary firem/měst.

Specificky zaměřenou sbírku vyhlásil NF UK bezprostředně po událostech dne 21. 12. 2023. Ukončena bude 31. března 2024.

Rektorka přidala osobní poděkování jmenovitě Evě Lehečkové, děkance FF UK, „za statečnost a tým, který od prvních minut prosincové události směřoval veškeré úsilí na pomoc druhým“ a také Lence Henebergové, člence svého kolegia a proděkance Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, „která je univerzitě neúnavným spojovníkem s pozůstalými a zraněnými“.

S poděkováním dárcům, jež přispěli do fondu, vystoupila i Eva Lehečková, která uvedla, že částka na účtu byla pro ně symbolickým utvrzením, že v tom nejsou sami, a že „Filozofická fakulta i Univerzita Karlova mají přátele, kteří při ní v těžkých dobách stojí“.

Na univerzitní půdě promluvila též zástupkyně Policie ČR, kapitánka Julie Gábrišová, která v rámci Integrovaného záchranného systému (IZS) v prosinci pomáhala s evakuací a spolu s kolegy oznamovala pozůstalým zprávy nejbolestivější.

V optimistickém duchu zaznělo, že Filozofická fakulta se uzdravuje, i když prochází složitým procesem. Znovu se zaktivizovaly studentské spolky a vznikly i nové.

„Obrovská vlna solidarity mi pomáhá znovu uvěřit, že dobra je ve světě víc než zla,“ svěřil se jeden z rodičů, jež se vyrovnávají se ztrátou dítěte.

Díky fondu univerzita ke všem přistupovala lidsky a vstřícně a byla jim potřebnou oporou – i těm fyzicky nezraněným, ale psychicky zasaženým, zaznělo dále z úst rektorky.

Rozdělení fondu míří na tři skupiny: rodinám pozůstalých, zraněným a pro psychosociální podporu. Psychosociální podpora stále probíhá, náklady budou vyčíslovány postupně. K 25. březnu bylo z fondu využito téměř 12,6 milionu Kč.

Po odevzdání díků a hodnocení pomoci se hosté přesunuli do Velké auly, kde jim univerzitní varhaník Jan Kalfus představil svůj nástroj a poté zahrál tři klasická díla od Johanna Sebastiana Bacha.

Univerzitní varhaník Jan Kalfus hraje klasická díla od J. S. Bacha. (Jan Kolský)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.