Ondřej Horecký

27. 3. 2024

Cizinci ze zemí Evropské unie a Dohody o evropském hospodářském prostoru se znalostí češtiny se budou moci po třech letech pobytu v ČR stát příslušníky Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů. V tajných službách zůstane podmínka českého občanství i nadále. Navrhuje to ministerstvo vnitra v souvislosti s novelizací zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Bezpečnostními sbory jsou kromě Policie ČR a tajných služeb také například Hasičský záchranný sbor, Celní správa nebo Vězeňská služba.

„Občan, který není státním občanem České republiky, může být přijat do služebního poměru, pokud oprávněně pobývá na území České republiky nejméně po dobu 3 let a prokáže znalost českého jazyka,“ uvádí se v návrhu novely, která je momentálně v připomínkovém řízení a jehož znění tudíž nemusí být definitivní.

Dalším kritériem je bezúhonnost a s tím také související veřejný projev kandidáta. Žádost mu může být zamítnuta, pokud panuje podezření, že sympatizuje s potlačováním práv a svobod lidí či hlásá různé druhy záští. Nezpůsobilý k přijetí tedy bude ten, „u něhož zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že založil, podporuje, propaguje nebo veřejně sympatizuje s hnutím, které směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob,“ uvádí se v návrhu.

Další novinkou v návrhu je možnost prodloužení služby až do věku sedmdesáti let, a to ve speciálních případech u příslušníků, kteří jsou mimořádně zkušení či erudovaní. Doposud platí, že služební poměr zaniká po dovršení 65 let.

„Takové opatření bude možné jen v případě, že další služba příslušníka bude nezbytná pro plnění úkolů bezpečnostního sboru, a to zejména s ohledem na zkušenosti, odbornou erudici nebo jedinečné dovednosti či schopnosti příslušníka,“ stojí v důvodové zprávě. Jedinečnost takových pracovníků vyhodnotí funkcionáři, nezbytnost ředitelů zase příslušní ministři, říká návrh novely.

Pravomoc stanovit, která místa budou vyhrazena pouze pro Čechy, mají mít ředitelé bezpečnostních sborů, píše server ceska-justice.cz

Související témata

Přečtěte si také

„Čína neodvádí dobrou práci, v některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ říká Síkela
„Čína neodvádí dobrou práci, v některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ říká Síkela

Josef Síkela jako kandidát na eurokomisaře vidí příležitost pro Evropu v Africe – přijít s lepšími nabídkami než asertivní hráči s agresivním přístupem jako Čína a Rusko, které přináší africkým zemím málo rozvoje a jednoznačných přínosů.

Tomio Okamura se rozohnil při projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“
Tomio Okamura se rozohnil při projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“

V pondělí se na Petičním výboru projednávala petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“ předložená Aliancí pro rodinu. Předseda výboru Tomio Okamura se během diskuze rozohnil na Českou televizi.

V Německu se rozpadla vládní koalice, předčasné volby by mohly být v březnu
V Německu se rozpadla vládní koalice, předčasné volby by mohly být v březnu

Německý kancléř Olaf Scholz požádá po Novém roce Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Pokud mu ji poslanci na zasedání 15. ledna nevysloví, mohly by se předčasné volby konat nejpozději na konci března.

Zelená Brazílie musí kvůli počasí spoléhat při výrobě elektřiny opět na uhlí a plyn
Zelená Brazílie musí kvůli počasí spoléhat při výrobě elektřiny opět na uhlí a plyn

Brazílie má příkladný energetický mix spoléhající se na obnovitelné zdroje, zejména vodní elektrárny. Jenže to se letos změnilo. V zemi totiž delší čas neprší, vodním elektrárnám poklesl výkon na tříletá minima a proto Brazílie začala masivně nakupovat fosilní paliva – uhlí a plyn.

Velká recenze filmu Pachová stopa
Velká recenze filmu Pachová stopa

Tohle natočit, dostat se s kamerou tam, kam se jim podařilo dostat... klobouk dolů. Pokud vím, je to svého druhu první dokumentární film o kostlivcích české justice.