Ondřej Horecký

27. 3. 2024

Cizinci ze zemí Evropské unie a Dohody o evropském hospodářském prostoru se znalostí češtiny se budou moci po třech letech pobytu v ČR stát příslušníky Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů. V tajných službách zůstane podmínka českého občanství i nadále. Navrhuje to ministerstvo vnitra v souvislosti s novelizací zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Bezpečnostními sbory jsou kromě Policie ČR a tajných služeb také například Hasičský záchranný sbor, Celní správa nebo Vězeňská služba.

„Občan, který není státním občanem České republiky, může být přijat do služebního poměru, pokud oprávněně pobývá na území České republiky nejméně po dobu 3 let a prokáže znalost českého jazyka,“ uvádí se v návrhu novely, která je momentálně v připomínkovém řízení a jehož znění tudíž nemusí být definitivní.

Dalším kritériem je bezúhonnost a s tím také související veřejný projev kandidáta. Žádost mu může být zamítnuta, pokud panuje podezření, že sympatizuje s potlačováním práv a svobod lidí či hlásá různé druhy záští. Nezpůsobilý k přijetí tedy bude ten, „u něhož zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že založil, podporuje, propaguje nebo veřejně sympatizuje s hnutím, které směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob,“ uvádí se v návrhu.

Další novinkou v návrhu je možnost prodloužení služby až do věku sedmdesáti let, a to ve speciálních případech u příslušníků, kteří jsou mimořádně zkušení či erudovaní. Doposud platí, že služební poměr zaniká po dovršení 65 let.

„Takové opatření bude možné jen v případě, že další služba příslušníka bude nezbytná pro plnění úkolů bezpečnostního sboru, a to zejména s ohledem na zkušenosti, odbornou erudici nebo jedinečné dovednosti či schopnosti příslušníka,“ stojí v důvodové zprávě. Jedinečnost takových pracovníků vyhodnotí funkcionáři, nezbytnost ředitelů zase příslušní ministři, říká návrh novely.

Pravomoc stanovit, která místa budou vyhrazena pouze pro Čechy, mají mít ředitelé bezpečnostních sborů, píše server ceska-justice.cz

Související témata

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.