Ondřej Horecký

26. 4. 2024

Méně betonu, více dřeva. Stát plánuje podpořit větší využití dřeva ve stavebnictví. Až čtvrtinu nově postavených budov by v roce 2035 mohly tvořit podle představ ministerstev dřevostavby. Strategickou komoditu, která se dnes používá hlavně jako palivo nebo se vyváží do zahraničí, chce stát zpracovávat doma a zvýšit tak jeho přidanou hodnotu.

Ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem životního prostředí připravilo strategický dokument „Surovinová politika pro dřevo“, který bude brzy projednávat celá vláda. Tato analýza lesnického a dřevařského sektoru směřuje k většímu využití suroviny u nás napříč obory a zároveň snižování uhlíkové stopy.

„Dřevo je trvale udržitelné a chceme jeho využití více podporovat. Víme, že v dlouhodobém horizontu bude mít Česká republika dřeva podobné množství jako doposud, změnit se ale musí jeho využití. Chceme, aby se dřevo více zpracovávalo v tuzemsku, abychom mu dávali větší přidanou hodnotu a využili ho například daleko více ve stavebnictví,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a dodal: „Zkrátka více dřeva a méně betonu.“

Udržitelná těžba

Podle dokumentu je udržitelná těžba dřeva do budoucna na úrovni kolem 14 až 15 milionů m3 dřeva za rok, o málo nižší než v období před kůrovcovou kalamitou. Roční přírůst dřeva je přitom zhruba 20 mil. m3.

Největší potenciál má využití dřeva ve stavebním průmyslu, kde se počítá s větším podílem dřevostaveb na realitním trhu. „Jedním z cílů surovinové politiky je do roku 2035 zvýšit podíl dřevostaveb na trhu na 25 procent a vytvořit pravidla pro dřevostavby s požární výškou 12 až 22,5 metru, a tím usnadnit jejich výstavbu. Chceme také dřevo výrazně více využívat v rámci veřejných zakázek,“ uvedl Výborný.

Vrchní ředitel sekce hospodářství na ministerstvu průmyslu a obchodu Eduard Muřický zdůrazňuje, že dřevo je třeba chápat jako „rovnocennou alternativu k ostatním stavebním materiálům“. Tato surovina má podle něj velký potenciál při úsporách energie a snížení emisí oxidu uhličitého. Dřevo také dobře izoluje, je prostorově flexibilní a milé na pohled.

Lesnický pracovník označuje stromy určené ke zkácení. Ilustrační záběr. (stevanovicigor /envato)

„Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na zjednodušení procesu povolování dřevostaveb se zaměřením na vícepodlažní budovy. Vytvořením normativních podmínek požární bezpečnosti pro větší využití dřeva ve stavebnictví a zavedením mezinárodních ISO standardů do systému českých technických norem byly technické bariéry pro stavbu vícepodlažních dřevostaveb v Česku zjednodušeny a postupně lze očekávat rozmach v tomto segmentu bytové i komerční výstavby,“ říká Muřický.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vidí přednosti dřeva i v tom, že umožňuje rychlejší výstavbu. „Potřebujeme neotravovat pracemi sousedy, ale naopak potřebujeme rychle stavět školky nebo třeba tolik potřebné bydlení. Právě proto v dřevostavbách vidíme budoucnost,“ uvedl ministr a dodal, že v jeho rezortu již připravují dotace na dřevostavby v rámci zlepšování energetické účinnosti budov.

Velké zkušenosti s využitím dřeva ve stavebnictví mají Lesy České republiky. Ty již několik nových objektů regionálních sídel podniku vybudovaly jako dřevostavby. „Dřevo je jedinečná obnovitelná surovina a ekologický stavební materiál. Proto ho využíváme při opravách i stavbách našich budov. Podporujeme tím větší využití tuzemského dříví, které navíc ve stavebnictví dostává vyšší přidanou hodnotu. Současně přispíváme k adaptaci lesů na klimatickou změnu,“ prohlásil generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Ukázkovým příkladem využití dřeva pro stavbu administrativních budov bude podle něj nová budova ředitelství podniku v Hradci Králové.

Odolnější než ocel?

Tématu využití dřeva ve stavebnictví se dlouhodobě věnuje i lesnický expert Aleš Erber, který zdůrazňuje, že je nutné na dřevo pohlížet jako na strategickou surovinu a využívat jeho celkový obrovský potenciál.

„Dnešní moderní zpracování dřeva ho posouvá až do kosmického prostředí. Jsem rád, že Česká republika patří k prvním zemím Evropské unie, která má strategický přístup ke dřevu. Dokumentem tato vláda jasně deklaruje závazky ze svého programového prohlášení a sekundárně podporuje nově vznikající dřevostavební průmysl,“ míní Erber.

Dřevo má podle Erbera navíc oproti očekávání vysokou požární odolnost, jelikož odhořívá pomalu, a sice 0,08 centimetru za minutu. V hloubce 1,5 milimetru dochází k samouhašení. Při požáru je dřevo odolnější než ocel, tvrdí expert.

„Věřím, že se Česko stane jedním z celosvětových lídrů ve výstavbě dřevostaveb, které v budoucnu může i vyvážet do zemí, kde nemají takové zásoby dříví, špičkové lesnictví a vyspělou ekonomiku. Máme v rukou možnost se v tomto směru stát z montovny výrobnou s nejvyšší přidanou hodnotou a zároveň díky nově vznikajícímu odvětví pomoci průmyslu přiblížit se uhlíkově neutralitě,“ konstatuje Erber.

Zpracováno z tiskové zprávy ministerstva zemědělství.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.