Ondřej Horecký

21. 9. 2022

Státní podnik Lesy České republiky reaguje na zvýšenou poptávku v důsledku energetické krize a vychází lidem vstříc tím, že nabízí možnost samovýroby dřeva ve svých lesích za velmi výhodné ceny od 100 korun za metr krychlový, tj. 1 kubík.

Každý občan (fyzická osoba) má právo nakoupit si maximálně 35 metrů krychlových dřeva za rok. Cena se samozřejmě odvíjí od kvality a tvrdosti dřeva. Je také třeba si uvědomit, že pokud si budete dřevo těžit sami, musíte na tom mít dostatečné zkušenosti a odpovídající vybavení.

Jak to funguje? Prostě kontaktujete Lesy ČR ve své oblasti a dohodnete se na pokácení předem vybraných stromů. Nemáte-li vhodné prostředky a zkušenosti a raději přenecháte kácení druhým, budete si muset někoho najmout anebo si koupit již vyrobené dříví od státních lesů.

Co si můžete odnést z lesa

S tím, jak stoupají ceny energií, řada domácností přechází na jiné zdroje tepla, především dříví. Jenže i ceny dříví stoupají a tak si někteří „přilepšují“ jeho sběrem v lesích. Nezapomínejte však, že i tato činnost má svá pravidla daná zákonem a za jejich porušení mohou hrozit tresty.

Zákon o lesích upravuje také chování návštěvníků v lese, kde mimo jiné hovoří o tom, že lidé si mohou v lese nasbírat kromě lesních plodů také suché, na zemi ležící klestí pro vlastní potřebu. Toto pravidlo platí nejenom ve státních lesích, ale i v těch soukromých.

Co je to klestí? Podle zákonné definice se jedná o na zem spadlé větve, které „nesmějí na silnějším konci mít větší průměr dřeva bez kůry než 7 centimetrů“. Chcete-li si tedy z lesa odvézt větší kusy, musíte na to mít povolení.

Tresty za porušení

Bez domluvy s majitelem lesa nelze kácet ani uschlé kmeny stromů nebo zpracovávat na zem spadlé stromy. Ten, kdo si z lesa odveze dřevo bez předchozího souhlasu vlastníka nebo dokonce kácí stromy v lese bez souhlasu, může se dopouštět trestného činu se sazbou až dva roky odnětí svobody a v případě vysokých škod až deset let.

Lesníci se krádežím dřeva brání nejen závorami, ale také moderními technologiemi, které jim umožňují pachatele vypátrat. Lesní stráž, která kontroluje dodržování práv a povinností v lese, může při podezření na porušení zákona o lesích zastavit dopravní prostředek a požadovat předložení souhlasu. V určitých případech má právo toho, kdo porušuje zákon, i zadržet a předvést na Policii České republiky.

Pokud vás toto téma zajímá víc, obraťte se na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149.

Kontakty na Lesy ČR pro prodej dříví najdete na lesycr.cz/o-nas/prodej-drivi-verejnosti.

Článek upraven z tiskové zprávy DTestu.

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.