Juraj Skovajsa

31. 3. 2024

V předtočeném díle nedělní Partie na Primě naproti sobě zasedli lídři „eurokandidátek“ hnutí ANO Klára Dostálová a Alexandr Vondra za SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Moderátorka Terezie Tománková hned v úvodu otevřela otázku obecně nízké účasti Čechů ve volbách do Evropského parlamentu, kdy v roce 2014 volilo jen něco před 18 % všech oprávněných voličů a o pět let později necelých 29 %.

„Teď to určitě bude začínat trojkou,“ predikoval Vondra, čímž naznačil, že účast bude letos přes 30 %. „Vychází nám to i z těch dat, se kterými pracujeme,“ upřesnil dále.

Dle něj bude vyšší účast vycházet ze dvou věcí: „Dřív lidi měli pocit, že ten poslanec, kterého zvolí, tak tam zmizí do toho Bruselu nebo Štrasburku a už ho nikdy neuvidí… A za druhé, lidé si, myslím, už uvědomují, že tak 80 % toho, co schvaluje vláda/parlament, má původ v Evropě, v Evropské komisi, v Evropském parlamentu, a že už to nejsou takové triviální věci… ale že už jsou to často témata nebo nařízení, různé regulace, které tady mají bezprostřední dopad na život lidí – bydlení, topení, vaření, potrava, doprava“.

Dostálová názor lídra SPOLU kvitovala.

„Je to skutečně tak, že mnoho té legislativy, kterou potom musí přijmout Česká republika do svého právního řádu, vzniká na půdě EU… a my tady pak už kolikrát brečíme nad tím rozlitým mlékem,“ komentovala jednička ANO do eurovoleb s tím, že voliči si to už také uvědomují, odkazujíc se na zelenou ideologii. Dodala, že to „nám přináší mnoho problémů, ať už zákaz spalovacích motorů, emisní povolenky (nebo) drahá elektřina“.

Vondra dále upozornil, že zatímco v minulosti se evropská legislativa přijímala hlavně formou směrnic, kdy si to jednotlivé státy ještě mohly na domácí půdě „trochu vyšperkovat“, po přijetí Lisabonské smlouvy už mají normy charakter přímých nařízení, „a teď to tady najednou spadne jako z nebes po dvou letech a všichni na to jenom koukají“.

Dále moderátorka otevřela téma zelených politik EU, kde oba lídři vyjádřili naději, že se ještě podaří zvrátit zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory, který je plánován od roku 2035.

Volit europoslance budeme letos 7. a 8. června. Z celkového počtu 720 křesel bude mít Česká republika 21. Oba lídři chtějí za své strany, resp. uskupení, minimálně obhájit současné počty křesel.

Související témata

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.