Koho zláká bílá pustina? Navíc velice chladná, kde nic neroste. Je tím nejchladnějším a zároveň nejsušším místem na zemi – Antarktida na jižním pólu zeměkoule. Na rozdíl od ledové Arktidy je pevninou.
I přes svůj nehostinný charakter zlákala některé cestovatele a návštěvníky, kteří se na ni opakovaně vracejí. Jedním z jejích objevovatelů je Luc Jaquet, francouzský režisér, scénárista a vědec.
V novém snímku nazvaném Volání Antarktidy nás láká na vizuálně podmanivý obraz zranitelného světadílu.
„Těch několik tisíc kilometrů dělící Patagonii od Jižního pólu jsou pro dobrodruhy fascinující a hypnotickou poutí. Někteří mluví i o závislosti, kdy se do vás Antarktida doslova zakousne. Luc Jacquet, režisér oscarového snímku Putování tučňáků, je závislý už třicet let. Tentokrát přichází s vizuálně podmanivým dobrodružstvím a předkládá před nás obrazy, které nejdou vyjádřit slovy. Je to skoro jako sbohem jednomu kontinentu a jeho obyvatelům, kteří nám mizí před očima,“ uvádí ke snímku Bohemia Motion Pictures a dodává, že ve filmu „hrají tučňáci všeho druhu a pár lidských komparsistů“.
Francouzský režisér Luc Jaquet předtím natočil celovečerní film Putování tučňáků, jenž vidělo 25 milionů diváků po celém světě, a odnesl si za něj mnoho cen, včetně prestižní Ceny Akademie za nejlepší dokumentární film.
Oproti předchozím filmům je Volání Antarktidy také režisérovým nejexperimentálnějším počinem.
Černobílý snímek nahlíží do nitra divoké antarktické přírody.
Trailer:
„Cílem bylo oprostit se od realismu a přejít k emocím. To nás přivedlo k poněkud radikálnímu rozhodnutí vytvořit černobílý snímek. Bylo to nakonec dobré rozhodnutí, protože takovou míru umělecké svobody jsem si dlouho nedovolil,“ uvedl Jaquet.
„Film má formu cestovního deníku, kde čirou náhodou začínáme v Patagonii a postupně sestoupíme dolů až k Antarktidě. Překonáme Drakeův průliv a průlivy v Patagonii, budeme kráčet ve šlépějích slavných předchůdců, jako byli Magalhães, Cook, Darwin, FitzRoy, Charcot, Scott, Amundsen a mnozí další. Stejně jako tito velikáni se postupně ponoříme do jižního pólu, přitahováni zeměpisnou šířkou 90°,“ popisuje Luc Jaquet, kterého tento světadíl ani po tolika letech nepřestává fascinovat.
Dokument vzbuzující emoce zobrazuje také stinnou stránku vlivu člověka na chod planety. „Je to skoro jako dát sbohem jednomu kontinentu a jeho obyvatelům,“ uzavírá Jacquet.
Snímek se na českých plátnech objevil poprvé v rámci loňského Festivalu francouzského filmu, uvádí Bohemia Motion Pictures.
Diváci jej v celoplošné kino-distribuci uvidí od 18. dubna 2024.