ČTK

7. 4. 2024

Napříč Českou republikou se díky velkému zájmu rychle plní kapacity letních tábory. Největší zájem je o příměstské tábory.

Zájem Pražanů o letní tábory je letos větší než loni, termíny jsou často už obsazené. Největší zájem je o pobytové tábory v přírodě a sportovní tábory, oblibu si u dětí získávají i ty s technickým zaměřením, například pro mladé modeláře. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými domy dětí a mládeže (DDM). Ceny táborů se pohybují kolem 2000 až 6000 korun za týden.

Zájem o letní tábory v Jihočeském kraji neklesá. Poptávka se vrátila do předcovidových časů, někde ji dokonce převýšila a neovlivnilo ji ani zvýšení cen v posledních letech. Už teď mají někteří provozovatelé obsazeno přes 80 procent celkové nabídky táborů. Cena za příměstský tábor v týdnu stojí v průměru kolem 2000 Kč, za delší pobytový v průměru 6000 Kč. 

Zájem o letní dětské tábory je na Vysočině velký. Někteří organizátoři zvažují, že nabídku ještě rozšíří. Část termínů už zájemci zaplnili. Krajská hygienická stanice zatím eviduje jen zlomek očekávaných zotavovacích akcí. Na splnění ohlašovací povinnosti ale mají pořadatelé táborů čas. 

Zájem o letošní letní tábory pro děti je ve Zlínském kraji velký. Zdá se, že je větší než v uplynulých letech, řekla ČTK Ivana Vladíková, ředitelka zlínského Domu dětí a mládeže (DDM) Astra. Podobně jsou na tom i další organizace, které tábory nabízejí, zjistila ČTK.

Narůstající zájem o letní příměstské tábory evidují jihomoravská střediska volného času. Kapacita je až z 90 procent naplněná, vyplývá z odpovědí zástupců oslovených středisek. Rodiče v průměru zaplatí kolem 2500 korun za týden, což je o několik stovek méně než za nejlevnější pobytové tábory. Ani o ty ale zájem neopadává. Například brněnské Středisko volného času Lužánky má nyní z 1633 míst obsazeno 1200, řekla ČTK jeho mluvčí Kristýna Bejčková.

Cena táborů se v meziročním srovnání v Olomouckém kraji zvýšila o stovky korun, na zájem rodičů to však vliv podle jejich provozovatelů nemělo. Řada nejpopulárnějších pobytových akcí byla často vyprodaná hned po jejich zveřejnění. Plní se i další turnusy, podle organizátorů je však stálo možnost dítě na některé tábory přihlásit. Loni nahlásili pořadatelé hygienikům přes 100 zotavovacích akcí, na které bylo přihlášeno přes 9300 dětí.

Vyšší zájem o prázdninové dětské tábory než loni očekává jejich největší organizátor na Plzeňsku – Středisko volného času Radovánek. Pořádá téměř 120 vícedenních táborů, o pětinu víc než loni a o desetinu víc než v předcovidovém roce 2019. Zatím jsou naplněné ze dvou třetin, ještě se může přihlásit 1000 dětí, řekla ČTK ředitelka Eva Tischlerová. Populární jsou hlavně sportovní, taneční, rodiče chtějí všeobecně zaměřené pobyty s příběhem a hrou nebo poznávací tábory. Ceny pobytových táborů zvedal Radovánek jen tam, kde si pronajímá celý areál a jeho majitel zdražil nájem. U příměstských táborů zůstaly ceny stejné.

Letní pobytové tábory v Moravskoslezském kraji budou letos opět o něco dražší. Pořadatelé ceny zvedli nejčastěji zhruba o deset procent. Zájem rodičů je ale i přesto dál velký. Některé tábory jsou už naplněné. Průměrná obsazenost se u oslovených organizací pohybuje okolo 60 až 80 procent. Vyplývá to z ankety ČTK.

Zájem o dětské tábory, jež pořádají letos v létě domy dětí a mládeže v Liberci, Jablonci nad Nisou i Turnově, je obdobný jako loni. Nabídka je o něco širší a volná místa stále jsou. Oproti loňsku jsou ale některé tábory dražší o stokoruny, důvodem je podle pořadatelů nárůst cen za obědy a nájmy. Premiéru bude mít tábor, který ve svém areálu připravuje liberecká botanická zahrada. Loni se v Libereckém kraji konalo 325 táborů, zúčastnilo se jich přes 16.500 dětí.

Letní tábory v Karlovarském kraji letos výrazně nezdražovaly. Většina z nich zvyšovala ceny kvůli růstu inflace o 15 až 20 procent už loni, letos to podle oslovených provozovatelů nebylo potřeba. I přesto zájem o pobytové a příměstské tábory někde dál klesá. Pořadatelé ale věří, že se kapacity nakonec podaří naplnit.

Ceny letních dětských táborů v Královéhradeckém kraji letos po skokovém zdražení v loňském roce vzrostly jen minimálně. U táborů pořádaných domy dětí a mládeže stoupá zájem o tematicky zaměřené, ve větší oblibě jsou takzvané příměstské tábory, na kterých děti nenocují. Rodiče o letních prázdninách často oba typy táborů, pobytové a příměstské, kombinují, vyplynulo z ankety ČTK. Každé léto se v kraji konají stovky letních dětských táborů, jejich počet se výrazně nemění.

Většina letních dětských táborů v Pardubickém kraji pořádaných městskými organizacemi je již obsazená. Zájem je hlavně o příměstské tábory, kdy děti přespávají doma. Na pobytové se ve srovnání s minulostí tolik zájemců nehlásí, zčásti i proto, že jsou nákladnější, řekli ČTK jejich organizátoři. Někteří mají v nabídce příměstské tábory i pro seniory.

Na některých letních táborech ve středních Čechách zbývají stále volná místa, více zaplněné jsou stejně jako loni příměstské. Ceny jsou většinou stejné, někde mírně stouply. ČTK to zjistila od organizátorů táborů v regionu. Loni bylo podle výroční zprávy středočeské hygienické stanice v kraji nahlášeno 263 letních táborů pro děti a 48 jiných podobných akcí, zúčastnilo se jich téměř 27.000 dětí.

Některé dětské tábory v Ústeckém kraji, ať už příměstské nebo pobytové, byly začátkem dubna naplněné. V posledních letech se zvedá zájem zejména o příměstské tábory. Rodiče vítají jejich nižší ceny, některé děti pak to, že mohou noc trávit doma. Kvůli vyšším nákladům za energie, potraviny či pronájmy rekreačních objektů část pořadatelů letních táborů zvýšila ceny, zjistila ČTK.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.