ČTK

8. 4. 2024

Slovenské vládní straně Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) po zvolení jejího šéfa Petera Pellegriniho slovenským prezidentem hrozí pohlcení stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Tvrdí to politologové citovaní slovenskými médii. Sám Pellegrini, který se s ohledem na úspěch v sobotním rozhodujícím kole prezidentských voleb hodlá vzdát členství v Hlasu-SD, a také několik dalších představitelů této strany vzešli právě ze Směru-SD.

„Ačkoliv je ve vedení Hlasu vícero zkušených a talentovaných politiků, nevidím tam nikoho s vůdčími rysy, jako byl Peter Pellegrini. Myslím, že se v tomto opět naplní slova Roberta Fica, který na loňském sněmu strany hovořil o překreslování politické mapy Slovenska. Předpokládám, že byť to dnes všichni představitelé Hlasu unisono popírají, dojde k pohlcení Hlasu Směrem,“ řekl listu Pravda politolog Miroslav Řádek.

Pellegrini či generální manažer strany a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok popřeli, že by Hlas splynul se Směrem-SD. Tvrdili, že Hlas-SD se stává „prezidentskou stranou“, která má naopak šanci dál růst. Pellegrini se ujme funkce hlavy státu v polovině června.

O případném splynutí Hlasu-SD se Směrem-SD hovořil také politolog Radoslav Štefančík, kterého citoval list Sme. Za teoretickou možnost označil scénář zachování obou stran, když Fico bude svou „radikální a přízemní politikou oslovovat občany, kteří by jinak volili nějakou jinou radikální stranu,“ a Hlas-SD bude zastávat více proevropské, sociálně-demokratické modernější postoje.

Podle Štefančíka projekt Hlasu-SD připomíná Stranu občanského porozumění (SOP), která byla v minulosti založena jen proto, aby se její předseda Rudolf Schuster stal prezidentem. Schuster v roce 1999 vyhrál první přímou volbu slovenského prezidenta, v roce 2003 pak kongres SOP rozhodl o ukončení činnosti strany a o jejím sloučení se Směrem.

„Proti přežití Hlasu jako samostatné strany hovoří pohled na jeho představitele lidi. Kdo z nich má schopnosti a ochotu nepoddat se Robertu Ficovi, být mu rovnocenným partnerem a navíc si udržet loajalitu straníků v případných sporem s ním? Vůbec nikdo. Hlas si sice možná udrží formální nezávislost, ale fakticky bude vysunutým pracovištěm Směru,“ napsal list Denník N.

Pellegrini spolu s několika kolegy opustili Směr-SD v roce 2020 a založili Hlas-SD, když Ficova strana po porážce v parlamentních volbách skončila v opozici a její preference klesly na jednocifernou hodnotu. Hlas-SD se pak stal nejpopulárnější stranou, s blížícím se termínem loňských předčasných parlamentních voleb ale o tuto pozici přišel. Volby nakonec vyhrál Směr-SD se ziskem téměř 23 procent hlasů, na druhém místě se ocitlo Progresivní Slovensko Michala Šimečky s bezmála 18 procenty a Hlas-SD skončil na třetím místě s podporou 14,7 procenta voličů.

Předseda parlamentu Pellegrini uvedl, že v čele Hlasu-SD ho vystřídá někdo z užšího vedení strany. Novým šéfem sněmovny by se zase měla stát nynější ministryně hospodářství Denisa Saková nebo ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace Richard Raši; oba v minulosti byli členy vlády za Směr-SD.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.