Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“, Karla Kryla. Legendy, která ve starší, ale i mladé generaci stále rezonuje. Karel Kryl byl jednou z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluce v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.
„Král klečí před Satanem, na žezlo se těší
a lůza pod platanem Radu Moudrých věší
a zástup kacířů se raduje a jásá,
že prvním z rytířů je veličenstvo Kat…“ (z textu písně Karla Kryla „Veličenstvo Kat“)
I přes složitost a tíživost doby si Kryl uvědomoval duální povahu věcí tohoto světa a v negativním dokázal nalézt pozitivní. Tento filozofický přesah zachytil v písni „Děkuji“:
Karel Kryl se narodil v Kroměříži do rodiny knihtiskařů jako prostřední ze tří dětí. Původně se chtěl stát hrnčířem jako jeho praděd, ale život měl pro něj přichystán jiný směr…
Jeho první vydanou písní je „Nevidomá dívka“, kterou v roce 1968 nazpívala Hana Ulrychová a nahrála skupina The Bluesman.
„V zahradě za cihlovou zídkou
popsanou v slavných výročích
sedává na podzim na trávě před besídkou
děvčátko s páskou na očích
Pohádku o mluvícím ptáku
nechá si přečíst z notesu
Pak pošle polibek po chmýří na bodláku
na vymyšlenou adresu…“ (z textu písně Karla Kryla „Nevidomá dívka“)
Krylova první deska s názvem „Bratříčku, zavírej vrátka“ vyšla půl roku po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
„Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci,
vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci,
přijeli v hranatých železných maringotkách…“ (z textu písně Karla Kryla „Bratříčku, zavírej vrátka“)
V září 1969 odjel Karel Kryl do západního Německa na písničkářský festival na hradě ve Waldecku. Zpět do Československa se vrátil až 30. listopadu 1989. Spolupracoval s redakcí Svobodná Evropa, nejdříve externě, pak jako jejich zaměstnanec.
Legenda, která odešla z tohoto světa v roce 1994, získala mnoho ocenění, některá in memoriam, jako například od bývalého prezidenta Václava Havla – Medaili za zásluhy II. stupně nebo Čestnou medaili T.G. Masaryka.
Jak o něm řekl Jiří Černý (známý český hudební kritik, zemřel v roce 2023 ) ve svém článku v roce 2019: „Karel Kryl byl první velká osobnost sólového českého folku. Branou, kterou rozevřel, pak vcházeli Vladimír Merta, Dagmar Voňková, Jaroslav Hutka, Vlasta Třešňák, Jiří Dědeček, Jan Burian, Petr Lutka, Oldřich Janota, Slávek Janoušek, Wabi Daněk, Pavel Lohonka Žalman, Zuzana Navarová…“
„Pryč odtud jít s tou karavanou mraků,
kde tichej dům a pušky rezaví
Orat a sít od rána do soumraku
a nechat zapomenout srdce bolavý…“ (z textu písně Karla Kryla „Karavana mraků“)