ČTK

17. 4. 2024

Austrálie zvýší v příštích deseti letech výdaje na obranu o 50,3 miliardy australských dolarů (767 miliard Kč). Některé zbrojní programy čekají změny, přičemž přednost dostanou rakety, drony a válečné lodě. Důvodem jsou podle agentury Reuters obavy z chování Číny a z možného konfliktu v oblasti Pacifiku.

Celkově Canberra počítá, že do armády v následujících deseti letech investuje 330 miliard australských dolarů (5,03 bilionu Kč). Zatímco nyní představují výdaje Austrálie na obranu něco málo přes dvě procenta HDP, v roce 2034 by to mělo být 2,4 procenta HDP.

„Optimistické předpoklady, které charakterizovaly obranné plány po skončení studené války, jsou věcí minulosti,“ uvedl australský ministr obrany Richard Marles, podle nějž „Čína uplatňuje nátlakovou taktiku, aby dosáhla svých strategických cílů“. „Naše prostředí nyní poznamenává nejistota a napětí z rostoucího strategického soutěžení mezi USA a Čínou,“ dodal Marles.

Čína v reakci zdůraznila, že „nepředstavuje hrozbu pro žádnou zemi“. Mluvčí čínské diplomacie Lin Ťien zároveň Austrálii vyzval, aby se „zdržela nepodložených obvinění vůči Číně“.

Více než 40 procent obranných výdajů bude podle agentury Reuters vyčleněno na námořnictvo. Plány zahrnují posílení flotily hladinových plavidel, program jaderných ponorek v rámci bezpečnostního paktu AUKUS, který Austrálie uzavřela s USA a Británií, či podvodní dron Ghost Shark.

Pětina výdajů půjde na raketové programy. Jejich součástí mají být střely delšího doletu pro letectvo a pozemní síly či vlastní výroba řízených střel.

Další miliardy australských dolarů budou vyčleněny na modernizaci vojenských základen na severu Austrálie, které každoročně několik měsíců využívají při výcviku příslušníci amerického vojenského námořnictva.

Podle ministra obrany Marlese se australská armáda chce nyní zaměřit na ochranu svých vlastních zájmů v regionu, zatímco v minulosti se soustřeďovala na schopnost vykonávat různé úkoly téměř kdekoli ve světě.

„Jsme ostrovní země, která obchoduje po moři,“ uvedl Marles, podle nějž musí být Austrálie schopna zabránit nepřátelům, aby zablokovali klíčové námořní trasy. „Invaze do Austrálie je nepravděpodobná, právě proto, že nepřítel může naší zemi způsobit velké škody, aniž by vstoupil na australskou půdu,“ podotkl.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.