ČTK

19. 4. 2024

Novelu vodního zákona, která má zejména snížit rizika havárií na řekách, by měli poslanci schvalovat v pátek 3. května místo dneška. Vyplývá to ze změn programu dnešního jednacího dne, jak o nich Sněmovna rozhodla podle návrhu koaliční většiny. V úvodu jednání obsadil řečniště zhruba na hodinu předseda ANO Andrej Babiš, jenž se mimo jiné vrátil ke kritice migračního paktu EU. Později se migračním pravidlům opět věnoval také předseda poslanců SPD Radim Fiala. Jednání o podobě programu dnešního závěrečného dne řádné schůze nakonec trvalo více než tři hodiny.

Babiš poukazoval na to, že čtvrteční mimořádné jednání o nových migračních pravidlech EU svolané z podnětu ANO trvalo jen 3,5 hodiny. „Koalice nechce diskutovat o těchto věcech. Toto je skutečně největší ohrožení Evropy a největší ohrožení života našich občanů,“ tvrdil. Předseda ANO zejména komentoval čtvrteční vystoupení ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), podle Babiše manipuloval. Rakušan opozici vinil mimo jiné ze šíření strachu. „Nestrašíme, mluvíme o tom, co se děje v západní Evropě,“ uvedl lídr ANO.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová neprosadila návrh, aby mimořádné jednání k migračním pravidlům pokračovalo dnes. Po hlasování označila postoj vládního tábora za zbabělý a hanebný. „Poslanecká sněmovna zatrhla pokračování parlamentní debaty na nejdůležitější téma vnitřní bezpečnosti naší země,“ uvedla. Migrační pakt má za „historickou prohru“ států, jako je Česko.

Předseda lidoveckých poslanců Aleš Dufek na adresu ANO řekl, že si uzurpovalo jedno téma. „Víme, že to (migrační pakt) není šťastné pro Českou republiku,“ podotkl. Lepší by podle něho bylo vést o záležitosti dialog než na sebe „vykřikovat“ na mimořádné schůzi.

Hnutí SPD neprosadilo další diskusi o migračních pravidlech v novém bodu s názvem „podpora migrace díky novému migračnímu paktu EU“, jak je navrhl předseda klubu Radim Fiala. „Pro budoucnost a bezpečnost České republiky je migrační pakt zásadní bezpečnostní hrozbou,“ míní. Kvůli procedurálním postupům poslanci o Fialově návrhu na zařazení bodu nehlasovali.

Poslanec ANO Jan Richter opětovně požadoval přednostní diskusi o návrhu na zřízení vyšetřovací komise k loňské tragické střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V prvním hlasování uspěl, výsledek ale zpochybnila Věra Kovářová (STAN). V druhém hlasování Sněmovna Richterovu snahu stejně jako už několikrát v minulosti odmítla.

V úvodním kole dnes poslanci podle úprav programu projednají energetickou novelu, jež upravuje mimo jiné podmínky akumulace elektřiny. V prvním čtení by se měli věnovat také třeba návrhu zákona o veřejných kulturních institucích. Jejich výhodou má být v porovnání s nynějšími příspěvkovými organizacemi mimo jiné možnost dlouhodobého finančního plánování z více zdrojů.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...