Redakce Epoch Times ČTK

a 26. 4. 2024

Další desítky lidí skončily za poslední den ve vazbě na univerzitních protestech proti izraelskému tažení v Pásmu Gazy, které otřásají kampusy napříč Spojenými státy. Policie proti nim zasahovala v Bostonu, Atlantě i Los Angeles. Losangeleská University of Southern California (USC) dnes oznámila, že kvůli bezpečnostním opatřením ruší svůj hlavní ceremoniál pro absolventy.

Americké univerzity jsou dějištěm protestů od samého počátku války v Gaze před více než šesti měsíci. V posledních dnech se však napětí vyostřilo poté, co vedení Kolumbijské univerzity v New Yorku zavolalo policii na své studenty, kteří se utábořili uprostřed kampusu na Manhattanu. Podobné protestní tábory se začaly objevovat po celé zemi a akce podle médií přitahují i aktivisty zvenčí, kteří vášně dál rozdmýchávají.

Něco takového se dnes stalo v areálu Emory University v Atlantě, uvedla škola. Podle jejího prohlášení si na kampusu postavili stany desítky lidí, kteří nejsou členy akademické obce, nýbrž „aktivisti, kteří se pokouší narušit chod univerzity“.

Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval podle tiskových agentur propalestinské demonstrace na amerických univerzitách. Tvrdil mimo jiné, že smutně proslulé shromáždění krajní pravice v Charlottesville v roce 2017 bylo „nic“ oproti „úrovni nenávisti“ při nynějších událostech.

„Charlottesville nebylo vůbec nic ve srovnání s úrovní nenávisti, kterou máte tady, je to obrovská nenávist,“ řekl bývalý prezident, který se uchází o znovuzvolení do Bílého domu.

Proč studenti demonstrují

Protestující studenti požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem, a volají po ukončení zabíjení palestinských civilistů. Podle kritiků protesty provází projevy antisemitismu a zastrašování židovských studentů.

Na některých místech protesty narušily výuku či jiné aktivity na školách. Kolumbijská univerzita zavedla distanční výuku a kalifornská USC zrušila tradiční ceremoniál pořádaný na konci akademického roku, na němž se schází desetitisíce absolventů a jejich blízkých. Uvedla, že kvůli novým bezpečnostním opatřením jej není schopná uspořádat.

Škola v Los Angeles před několika dny sklidila kritiku obhájců svobody slova a přední muslimské organizace, když oznámila, že na ceremoniálu nevystoupí nejlepší studentka loučícího se ročníku, napsala agentura AP. Asna Tabassumová veřejně vyjádřila podporu Palestincům a podle vedení univerzity by její projev přinesl „významná“ rizika.

V noci na dnešek policie při protestu v areálu USC zatkla 93 lidí, uvádí AP. Dalších 108 lidí skončilo ve vazbě při noční demonstraci na půdě Emerson College v Bostonu. Studentka Ocean Muirová vypověděla, že protestující obklíčila policie, která ji odnesla pryč a obvinila z nepovoleného vstupu na pozemek.

Kolumbijská univerzita

Pokud jde o Kolumbijskou univerzitu, policejní zásah z minulého týdne tam protesty neutišil, spíše naopak. V kampusu záhy vyrostlo nové stanové městečko a vedení školy nyní se studenty vyjednává.

Univerzita odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští studenti do dnešní půlnoci vyklidit kampus. Podle agentury AFP o tom informovalo vedení univerzity, jejíž studenti zahájili celoamerickou vlnu univerzitních protestů, která vedla ke střetům s policií a zatčení desítek lidí. Univerzita sdělila, že vyjednávání se studenty přineslo pokroky.

Studenti newyorský kampus odmítají opustit již desátý den a v protestech pokračovali i v noci na dnešek, kdy uplynulo původní ultimátum, které jim univerzita dala pro vyklizení prostoru. Studenti s protestními transparenty se však v noci rozešli, když na místo dorazily asi čtyři desítky policistů, uvedla agentura AP.

„Vyjednávání pokročila a pokračují podle předpokladů,“ uvedlo dnes podle AFP vedení univerzity.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.