ČTK

29. 4. 2024

Nejužší vedení vládní TOP 09 se jednoznačně shoduje na kandidátovi na post ministra pro vědu, řekl ČTK místopředseda strany Matěj Ondřej Havel. Poslanec, o němž se spekulovalo jako o nástupci Heleny Langšádlové, současně uvedl, že on to nebude. Jméno, na kterém se shodli předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a místopředsedové, neprozradil s tím, že vedení chce věc nejprve projednat. Podle neoficiálních informací je horkým kandidátem ekonom a bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja. V úterý dopoledne se nad výběrem nového ministra sejde předsednictvo TOP 09, následně výkonný výbor strany. Premiér Petr Fiala (ODS) by chtěl výměnu na postu při úřadu vlády uvést do konce týdne. Langšádlová avizovala rezignaci minulý týden ve čtvrtek.

První místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek v neděli uvedl, že na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 jsou čtyři kandidáty, tři muže a ženu. Strana podle něj po rezignaci Heleny Langšádlové zvažovala i zrušení tohoto ministerstva, nakonec se ho ale rozhodla spíš posílit. Podle Válka se počítá s tím, že Langšádlová, kterou vysoce hodnotili zástupci vědeckých institucí, bude svému nástupci pomáhat a dotáhnout rozdělané věci. „Jeho úkol je daleko více vysvětlovat veřejnosti ty věci, které se na resortu odehrály, tak aby si získávaly u veřejnosti podporu,“ řekl Válek k nástupci či nástupkyni Langšádlové.

Odchod Langšádlové je osmou změnou v současném kabinetu pětikoalice od jeho jmenování v prosinci 2021. Strana ji kritizovala za nedostatečnou prezentaci práce v médiích. Po novém ministrovi bude TOP 09 podle Pekarové Adamové požadovat, aby dotáhl všechny započaté projekty. Vědci hodnotí spolupráci s Langšádlovou pozitivně. Práci ministryně ocenila také komunita technologických start-upů. Podle politologů chce TOP 09 výměnou ministryně pro vědu, výzkum a inovace řešit upadající preference. Za překvapivé minulý týden označili, že strana současně nepředstavila náhradu. Pokud nástupcem Langšádlové nebude nějaká „celebrita z oblasti vědy“, která okamžitě přitáhne pozornost, půjde podle nich pouze o plácnutí do vody bez valného smyslu.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.