ČTK

30. 4. 2024

Na kandidátovi na ministra pro vědu a výzkum je TOP 09 domluvena s prezidentem Petrem Pavlem. Do úřadu by měl Pavla Tuleju, kterého dnes podpořilo vedení strany, jmenovat v pondělí 6. května. Na tiskové konferenci to řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Tuleja by se chtěl věnovat mladým ve vědě, excelenci, spolupráci Národního akreditačního úřadu s vládou a financování mladých vědců.

Novinářům Tuleja řekl, že vizí ministra by mělo být udělat z Česka lídra EU ve vědě a inovacích. Vzhledem k mandátu vlády, který skončí zhruba za rok a půl, plánuje nejen dokončit práci Heleny Langšádlové, která oznámila svou rezignaci minulý týden, ale přiblížit agendu veřejnosti.

Kandidát na ministra má podle Pekarové Adamové bohaté zkušenosti z akademické sféry a manažerské zkušenosti. Zdůraznila i jeho ekonomickou erudici, která bude „obrovskou posilou“ pro TOP 09 i kabinet. Úkolem pro Tuleju je podle Adamové dotáhnout projekty Langšádlové a prezentovat je tak, aby byla srozumitelná a dosažitelná. Novinářům to přiblížila na nedávném tématu covidu a propagaci vakcíny. První místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek pak hovořil o potřebě transferu znalostí tak, aby už se nestávalo, že české objevy realizují zahraniční firmy.

Tuleja plánuje vytvořit si kolem sebe tým spolupracovníků, sám chce být jejich „středobodem“, který bude výsledky prezentovat. „Nebudou to lidé, které bych si přivedl z Opavy, dám na doporučení z TOP 09,“ uvedl na dotaz novinářů. Sdělil také, že už v pondělí se setkal s Langšádlovou a domluvili se na spolupráci. Zmínil své kontakty z České konference rektorů.

Podpora Tuleji byla dnes při hlasování v orgánech TOP 09 podle Adamové drtivá. Reagovala tak na dotaz ohledně rozpolcenosti strany, jejíž někteří členové nejsou spokojeni s odchodem Langšádlové. Výsledky podle Adamové ukážou volby. V nich by nyní podle průzkumů neměla strana jistý vstup do Sněmovny.

Fiala předpokládá, že Tuleja bude posilou koaliční vlády

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) předpokládá, že Pavel Tuleja, kterého nominuje TOP 09 na ministra pro vědu a výzkum, bude posilou koaliční vlády. Novinářům po dnešním jednání kabinetu řekl, že ekonoma a bývalého rektora Slezské univerzity zná z akademického působení.

„Předpokládám, že to bude posila naší vlády,“ uvedl Fiala. Funkci ministra pro vědu pokládá za důležitou, ač ji někteří opoziční politici zpochybňují. „Pokud chceme být do budoucna úspěšní jako ČR, musíme být úspěšní ve vědě, výzkumu, inovacích a vzdělávání. Český systém podpory výzkumu a vědy je hodně komplikovaný a decentralizovaný, což má výhody i rizika,“ uvedl.

Před novým ministrem jsou podle Fialy důležité úkoly. „Dotažení metodiky, příprava zákona o podpoře výzkumu, pokračování v trendu efektivnějšího transferu znalostí. To vše jsou věci, na kterých je potřeba rychle pracovat dál,“ uvedl Fiala. V nejbližší době se chce s Tulejou setkat.

Do funkce by podle premiéra mohl být nástupce Heleny Langšádlové uveden v pondělí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.