Michal Cabejšek

30. 4. 2024

Podle lidové zvyklosti se pálí ohně v předvečer prvního máje. V úterý nás tedy čekají oslavy Filipojakubské noci, kdy se mnozí z nás těší na opékání buřtů a oslavu příchodu jara. Kvůli očekávaným meteorologickým podmínkám však na některých místech bude platit zákaz rozdělávání ohňů.

Od středověku se v noci z 30. dubna na 1. května, kdy mají údajně zlé síly větší sílu než jindy, zapalují ohně na ochranu proti čarodějnicím. Jde rovněž o symbolickou ochranu úrody a celého hospodářství před neúspěchem. Tento původně pohanský zvyk následně převzala křesťanská kultura.

V samotné Praze bude však od úterý kvůli výstraze meteorologů na nebezpečí požárů platit zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech (netýká se pořadatelů velkých nahlášených akcí se zajištěnou požární bezpečností). Ve Středočeském kraji se nebude smět zapalovat oheň bez dozoru ani na zahradách. Zákaz zatím platí do středeční půlnoci, ale může být i prodloužen. 

Doporučení pro další oblasti

Hasiči přináší doporučení, která pomohou prožít tuto lidovou veselici bez problémů:

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.  Pálení lze ohlásit skrze internetový formulář. Hasiči však doporučují celou akci přes formulář dopředu ohlásit i v případě, kdy ji organizují samotní občané.

Platí tato základní pravidla:

  • Dobře zvolit umístění ohniště. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný.
  • Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru.
  • Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.
  • Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití pevného podpalovače.
  • Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna osoba starší 18 let.
  • Oblíbenou zábavou je přeskakování vater. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo „Zastav se, lehni si a kutálej se!“
  • Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru.
  • Mějte připravený dostatek vody, kdyby se oheň vymykal kontrole.

Hasiči zároveň upozorňují, že nedodržením zásad požární bezpečnosti hrozí pokuta až do výše 20 tisíc korun. Pokud svým jednáním navíc způsobíte požár, může se sankce vyhoupnout až na 25 tisíc korun.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.