Juraj Skovajsa

3. 5. 2024

Počátkem týdne se v Poslanecké sněmovně pod záštitou její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) konala konference u příležitosti 30. výročí založení organizace SIMAR, na které byla prezentována řada zajímavých výstupů z průzkumů veřejného mínění.

SIMAR v České republice sdružuje agentury pro výzkum trhu. Dle zjištění organizace jsou průzkumy veřejného mínění v České republice segmentem se skoro čtyřmiliardovým obchodním potenciálem. Jak bylo na konferenci vidět, přináší řadu zajímavých zjištění a jsou příležitostí pro reflexi a iniciaci zlepšení.

Co si myslí mladí?

Analytik STEM/MARK Radek Pileček prezentoval průzkum prováděný mezi dětmi ve věku 9–17 let zaměřený na osobní život, vztahy, technologie a další aspekty jejich života.

Například mladí jsou dle průzkumu nejšťastnější, pokud jsou s kamarády nebo s rodinou, přičemž být s rodinou je důležitější pro mladší děti. To by dle Pilečka mohlo vést rodiče k zamyšlení ohledně jejich pracovního vytížení. Pokud jde o fungování v rodině, děti by se také nejvíce ze všeho chtěly podílet na rozhodování o výletech a rodinném programu.

Průzkum STEM/MARK

Naopak, mladí jsou nejvíce nešťastní, když se jim nedaří ve škole, přičemž nejvíce tento pocit vnímají děti ze vzdělanějších rodin, děvčata a gymnazisté.

Mezi další zjištění patří to, že 10 % dětí se necítí bezpečně v místě, kde se pohybuje, a to především kvůli „divným lidem, bezdomovcům, feťákům, opilcům, Romům apod.“.

Pokud jde o čerpání informací, u starších dětí nepřekvapivě vedou sociální sítě jako Facebook a Instagram. Jelikož prezentované výsledky byly z průzkumu z roku 2022, Pileček se domnívá, že v novém průzkumu Instagram u mladých předběhne Facebook.

Průzkum STEM/MARK

EU

Jaromír Mazák a Tereza Masopustová z agentury STEM prezentovali průzkumy „Naše zájmy v Evropě“, ve kterém měří postoje vůči EU.

Jedním ze zjištění je, že odpůrci i příznivci EU se považují za „realisty“.

Průzkum STEM

A přesto, že je odpůrců EU zhruba 38 % (skalní odpůrci 13,6 %, odpůrci 24,2 %), zdá se, že lidé s nejistým postojem se v otázce setrvání v unii spíše přiklánějí k „pro“, neboť při posledním měření z března 2024 by v hypotetickém referendu o setrvání v EU hlasovalo 60 % dotázaných.

Průzkum STEM

Pokud jde o to, co má EU dělat, nejvíce zaznívá ochrana lidských práv a svobod či ochrana vnějších hranic unie před migrací. A naopak, dle respondentů by EU neměla chránit práva menšin či přecházet na nízkoemisní dopravu.

Ach, ti politici…

Petra Průšová z Kantaru představila pohled občanů na politiku a politiky.

Spokojenost s politickou situací za poslední rok nachází v průzkumu pouze v rozmezí 16–28 % (na měsíční bázi).

Průzkum Kantar

V roce 2022 si až 80 % dotázaných myslelo, že „většinu politiků zajímá více jejich osobní prospěch než situace obyčejných lidí“. Tomu odpovídá zjištění, že pouze 13 % si „velmi váží vůdce své země“.

Za povšimnutí stojí také skupina „Rozhodně souhlasím“ při srovnání výsledků stejného průzkumu z roku 2020:

Průzkum Kantar

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...