Redakce Epoch Times ČTK

a 8. 5. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné postupovat nad rámec migračního paktu a odradit nelegální migranty od toho, aby do Evropy vůbec přicházeli. Sdělil to ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí vlády Lucie Ješátková. Česko podle ministerského předsedy patří do skupiny zemí, které chtějí nelegální migraci čelit důrazně. Zástupci států EU dnes potvrdili shodu na konečné podobě balíčku, Česko se zdrželo. Podle expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše způsobila podobu balíčku Fialova vláda, Česko mělo hlasovat proti. Kabinet zradil české občany, řekl Babiš ČTK.

Proti balíčku hlasovaly Maďarsko a Polsko. Dnes schválený postoj států bloku je definitivní, nová migrační a azylová pravidla už jen formálně schválí unijní ministři, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v pondělí 13. května.

„Musíme odradit nelegální migranty od toho, aby do Evropy vůbec přicházeli. Řešením je důslednější azylové řízení ještě před vstupem na území EU, rychlejší návraty mimo území EU, ale i další opatření, jejichž návrhy nyní připravujeme. Česká republika spoluzaložila skupinu zemí, jež chtějí nelegální migraci čelit opravdu důrazně,“ uvedl premiér.

Rakušan dnes ČTK sdělil, že výsledná podoba balíčku je více byrokratická a oslabuje proti původnímu návrhu povinnou hraniční proceduru. Je to ale důležitý první krok k efektivnímu řešení nelegální migrace. Zavádí podle něj povinné detence, screening migrantů a stanovuje povinnosti členských zemí.

Česko ale chce jít v ochraně evropského prostoru ještě dál a aktivně pracuje na následných krocích, uvedl Rakušan. „Společně s Dánskem, Rakouskem, Nizozemím a dalšími zeměmi připravujeme konkrétní návrhy, jak řešit azylové procedury už ve třetích zemích, opatření proti převaděčům i zlepšení návratů,“ dodal.

„Celé to způsobila Fialova vláda a především Vít Rakušan během českého předsednictví (v druhé polovině roku 2022), kdy to celé připravili a migranty do Evropy pozvali,“ napsal ČTK Babiš. „Že se teď zdrželi, je ve výsledku úplně jedno, měli být proti jako celá V4,“ uvedl. Maďarsku a Polsku se nepodařilo přesvědčit další státy, aby společně vytvořily blokační menšinu. Slovensko dvě části paktu odmítlo, u zbývajících se zdrželo.

„Zradili české občany a my teď potřebujeme uspět v evropských volbách, abychom to mohli změnit,“ dodal bývalý premiér Babiš. Volby do Evropského parlamentu se konají zhruba za měsíc.

Za další podraz vládní pětikoalice na republiku to označil předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Místo aby hlasovali proti, tak se alibisticky zdrželi. Hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty, nebudeme migrační pakt respektovat a pakliže budeme v příští vládě, znovu migrační pakt na evropské půdě otevřeme a odmítneme,“ řekl ČTK.

Migrace podle vicepremiéra a předsedy koaličních Pirátů Ivana Bartoše představuje výzvu, se kterou se Evropa musí vypořádat a najít společné řešení. „Pakt ale zásadní řešení a posun dopředu nepřináší, spíše víc byrokracie, byť je snaha o společný postup. Proto většinu nepodpořili ani naši europoslanci,“ sdělil ČTK. Balíček podle něj neřeší například dlouhé lhůty, během kterých lidé čekají v uprchlických táborech na rozhodnutí, naopak je prodlužuje. „To ale nepomáhá nikomu – zvyšuje se riziko radikalizace, pro evropské občany to je dražší a samotní uprchlíci zbytečně trpí v nehostinných podmínkách,“ míní.

Pro Piráty je podle Bartoše důležitý důraz na evropskou spolupráci, prevenci migrace na místě, humanitární pomoc a boj proti organizovanému zločinu. „Nikoliv populistické výkřiky a túrování nenávisti,“ uvedl. Jeho strana prosazuje funkční pravidla včetně rychlejších návratů a přísnějších kontrol. „Odmítáme kvóty a přerozdělování. Solidaritu a výpomoc dalším státům můžeme realizovat finanční pomocí i spoluprací při ochraně společné hranice,“ dodal vicepremiér.

Série norem počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádí také princip, že těm zemím unie, které jsou přetíženy migračním tlakem, solidárně pomohou ostatní buď tím, že od nich část migrantů převezmou, anebo je podpoří finančně či materiálně.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...