Ondřej Horecký

9. 5. 2024

Italské úřady v pondělí oznámily, že letadla nevládních organizací mají zakázáno odlétat z pěti italských letišť poblíž migračních tras ve Středozemním moři. Charity krok odsoudily a jedna rovnou zákaz porušila.

Neziskové organizace pomáhající migrantům dostat se do Evropy mají od tohoto týdne zakázáno využívat letiště na ostrovech Sicílie, Lampedusa a Pantelleria, kam míří největší počet běženců. Rozhodnutí omezit lety nevládních organizací přišlo od Italského úřadu pro civilní letectví (ENAC), který spadá pod ministerstvo dopravy.

Podle vyhlášky tato civilní letadla nejenže porušují „regulativní právní rámec pátracích a záchranných misí“, ale také „ohrožují bezpečnost migrujících lidí, kterým současné protokoly schválené Námořním úřadem nepomáhají“, uvedla italská tisková agentura ANSA. ENAC v nařízení dále uvedl, že porušení se bude trestat sankcemi například v podobě zabavení letadla.

Pozorovací letadla nevládních organizací pravidelně nacházejí plavidla v nouzi a nasměrují záchranáře na jejich místo. Dokumentují také agresivní chování libyjských pobřežních stráží, které dostávají evropské finanční prostředky na zabránění migrantům v přechodu přes moře.

Krok vzbudil kritiku ze strany nevládních organizací, které migrantům a uprchlíkům pomáhají. Flavio Di Giacomo, mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) OSN, uvedl, že italské rozhodnutí „může bránit snahám o záchranu životů“ a dodal, že jeho úřad bude sledovat, jakým způsobem bude zákaz implementován“.

Německá charitativní organizace ve středu oznámila, že zákaz italské vlády porušila a migrantům hodlá pomáhat i nadále. „ENAC zakazuje monitorování lidských práv nad Středozemním mořem. Letadla patřící nevládním organizacím již nesmějí létat. Naše odpověď: (naše letadlo) Seabird odstartovalo dnes (z Lampedusy) krátce po 13:00,“ napsala charitativní organizace Sea-Watch na síti X.

Mluvčí ENAC podle Reuters na žádost o komentář neodpověděl. Organizace Sea Watch v úterý označila nařízení ENAC za „akt zbabělosti a cynismu ze strany těch, kteří kriminalizují nevládní organizace kvůli politické propagandě“.

Od roku 2022, kdy se k moci dostala pravicová premiérka Giorgia Meloniová, Itálie přistoupila k řadě kroků s cílem zamezit příliv migrantů z Afriky. Italské hlídky neziskovým organizacím ztěžují práci na moři, omezují počet záchranných akcí, které mohou provést, a často je nutí dělat obrovské objížďky, aby migranty přivezly na břeh.

Meloniová se také dohodla se sousední Albánií, že na jejím území postaví střediska, kam se budou migranti vozit a zpracovávat jejich žádosti o azyl. Ve spolupráci s Evropskou unií a za pomoci finanční pomoci se Itálie snaží přesvědčit Libyi a Tunisko, aby s potíráním ilegální migrace více pomáhaly.

Italská vláda tvrdí, že její opatření fungují a že snížila počet utonutí na moři. Letos zatím do Itálie dorazilo 17 666 migrantů na lodích oproti 44 739 ve stejném období roku 2023, uvedla Reuters na základě oficiálních statistik.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.