ČTK

9. 5. 2024

Odboráři jednali dnes s poslanci ANO o odmítnutí případného návrhu na uzákonění možnosti výpovědi bez udání důvodu. Dostali příslib, že opoziční hnutí záměr nepodpoří. ČTK to po schůzce řekla mluvčí aliance odborových svazů Jana Kašparová. Odbory proti propouštění bez udání důvodu protestují. Vedou kampaň s názvem Máte padáka a připravují na 21. května demonstraci.

„Představitelé ANO ubezpečili odboráře, že návrh výpovědi bez důvodů rozhodně nepodpoří,“ uvedla mluvčí.

Modernizaci zákoníku práce doporučila v souboru svých 37 opatření na podporu hospodářského růstu Národní ekonomická rada vlády (NERV). Zmínila mimo jiné možnost propuštění bez udání důvodu v rozumné lhůtě s odstupným podle odpracovaných let. Inspirací by měl být dánský model flexicurity – tedy flexibility i zabezpečení. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) několikrát zopakoval, že v připravované vládní novele pracovního kodexu ustanovení o výpovědi bez udání důvodu nebude. Do kodexu ho chtějí při projednávání ve Sněmovně přidat poslanci ODS, uvedl před nedávnem ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Pro odbory je návrh nepřijatelný. Považují ho za „nebezpečný a diskriminační“. Poukazují na to, že dánský vzor obsahuje vedle propuštění ale také vysoké odstupné na dlouhou dobu a okamžité zajištění rekvalifikací, což podle nich v české představě chybí. Předáci mluví o umožnění „snadného vyhazování z práce“. Nejvíc by to dopadlo na lidi před penzí, samoživitele a nemocné a mohlo by sloužit i k vyřizování osobních účtů, míní šéf školských odborů František Dobšík.

Sněmovna teď projednává už jinou novelu zákoníku práce, která má od příštího roku nastavit výši minimální mzdy a zrušit zaručené mzdy ve firmách. Odboráři s rušením zaručených výdělků nesouhlasí. Podle nich je důležité je zachovat. Obávají se omezení růstu příjmu u řady pracovníků a poklesu jejich životní úrovně. I o tom se dnes předáci snažili přesvědčit politiky ANO. Na jednání byli šéfové svazů KOVO, dopravy, školství, zdravotnictví, dřevařů či vysokých škol. Za ANO dorazil místopředseda Karel Havlíček, šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová i lídr Andrej Babiš.

Babiš patří k největším podnikatelům v Česku a firmy z jeho svěřenských fondů k největším zaměstnavatelům. Zaměstnavatelské organizace by zavedení výpovědi bez udání důvodu uvítaly. Česko čekají volby – za měsíc evropské, na podzim krajské a senátní a za necelý rok a půl sněmovní. Šéf svazu KOVO Roman Ďurčo už doporučoval, aby lidé nevolili vládní strany a dali hlas hnutí ANO či SOCDEM.

V pátek budou předáci jednat nejspíš se zástupci opozičního hnutí SPD. Dopisem oslovili všechny sněmovní frakce.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.