ČTK

9. 5. 2024

Širší vedení TOP 09 dnes navrhlo poslance Marka Ženíška do funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace. Koaliční vládu by mohl doplnit příští týden. Dosavadní předseda sněmovního zahraničního výboru nahradí Helenu Langšádlovou, která před dvěma týdny oznámila demisi kvůli nespokojenosti TOP 09 s prezentací výsledků její práce. Na uvolněný post vybrala strana původně ekonoma Pavla Tuleju. V pátek se ale bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě kandidatury vzdal kvůli pochybnostem o kvalitě svých publikovaných odborných článků.

Ženíšek podle předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové v úterý na jednání předsednictva i na dnešním výkonném výboru představil jasnou vizi, jak chce ministerskou funkci vykonávat a jak chce pomoci české vědě, aby obstála v mezinárodním srovnání.

Premiér Petr Fiala (ODS) napsal ČTK, že se chce s kandidátem setkat, aby vyslechl jeho priority a plán, co hodlá udělat pro podporu vědy. Už dříve uvedl, že by se schůzka měla uskutečnit v pátek. Ženíška považuje za zkušeného politika, který bude pro vládu přínosem.

Pětačtyřicetiletý Ženíšek za své priority považuje rozpočet pro vědu a chystaný zákon, který by měl reformovat transfer technologií. „Funkci ministra beru jako službu, která bude úspěšná při naplnění tří priorit, které vycházejí z programového prohlášení a reflektují čas, ve kterém se nacházíme – v době jednání o státním rozpočtu na příští rok a jeden a půl roku do parlamentních voleb,“ uvedl Ženíšek po oznámení nominace.

Jeho první prioritou je podle tiskové zprávy navýšení rozpočtu kapitoly pro příští rok. Plánuje také prezentovat výsledky české vědy ve světě, k čemuž hodlá využít své kontakty jako předsedy zahraničního výboru. „Vědecká diplomacie je pro ČR důležitá. Kromě prezentace lokálních úspěchů v zahraničí je ovšem stejně důležité obrátit pozornost na naše vědce, kteří se ve světě dokázali prosadit. Musíme zde jednak představit jejich mezinárodní úspěchy, ale hlavně vytvářet atraktivní podmínky – jak v akademické sféře, tak v prostředí start-upů – které by je povzbudily k návratu do České republiky,“ uvedl.

Třetí prioritou Ženíška je dotažení projektů započatých Langšádlovou, zejména zákona o vědě, vývoji a inovacích a reformy přenesení poznatků z vědy do praxe.

„Jako ministr vědy, výzkumu a inovací chci aktivně naslouchat hlasu vědecké obce a úzce spolupracovat s předními odborníky,“ dodal.

Ženíšek absolvoval Fakultu humanitních studií Západočeské univerzity (ZČU), kde získal doktorát z politologie, a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. V letech 2005 až 2009 byl členem KDU-ČSL, v TOP 09 je od jejího založení v roce 2009, byl prvním i řadovým místopředsedou strany. Poslancem byl ve volebním období 2013 až 2017 a znovu byl zvolen v roce 2021. Je zastupitelem Plzeňského kraje a za sebou má i exekutivní zkušenost – v minulých vládách byl náměstkem ministra spravedlnosti a zdravotnictví.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...