Milan Kajínek

10. 5. 2024

Poté, co server Revolver News informoval o návrhu nového kanadského zákona Online Harms Bill C-63, rozběhla se kolem zprávy diskuse na platformě X (dříve Twitter). Zákon má údajně dávat kanadské policii pravomoc zpětně prohledávat internet kvůli takzvaným „nenávistným projevům“ a zatýkat pachatele, i když k přestupku došlo před vznikem zákona.

Mnohé komentáře kriticky upozorňují na podobnost návrhu zákona s postupy totalitního komunistického režimu. Cílem této legislativy má být podle jeho autorů ochrana mas před takzvanými „nenávistnými projevy“.

Kontroverzním se stalo nejenom stíhání za takzvaný projev „nenávisti“, ale také to, že má být zákon uplatňován zpětně. Tedy jak uvádí jeden z komentářů „cokoli, co jste řekli v minulosti, může být nyní podle dnešních drakonických norem použito jako zbraň proti vám“.

Na zprávu o návrhu reagoval podnikatel a investor Elon Musk. „Šílené, pokud je tomu tak!“ reagoval na zprávu Musk, který je aktuálně vlastníkem platformy X.

Do diskuse vstoupil také kanadský profesor Jordan Peterson, který reagoval na Muskovu poznámku. „Je to mnohem horší, než jste byli informováni: plánuje se elektronicky spoutat Kanaďany, pokud se žalující obávají, že by mohl (mohl) být spáchán zločin z nenávisti,“ píše Peterson.

Podle Petersona se jedná o „nejorwellovštější legislativu, jaká kdy byla na Západě prosazena“.

V Maově Číně se tomu říkalo historická kontrarevoluce… Trudeau je dobrým žákem Maa!

Xi Van Fleet, autorka knihy Maova Amerika

Autorka knihy Maova Amerika Xi Van Fleet na zprávy reagovala komentářem: „V Maově Číně se tomu říkalo ,historická kontrarevoluce‘. Zločinu kontrarevoluce se člověk dopouštěl za své retrospektivní ,nenávistné projevy‘ (= projevy proti komunistické straně) před nástupem Komunistické strany Číny k moci v roce 1949.“

„Označení ,aktivní kontrarevolucionář‘ bylo určeno těm, kteří byli při páchání ,nenávistných projevů‘ přistiženi přímo na místě,“ píše Xi Van Fleet. „Trudeau je dobrým žákem Maa!“

Ve své knize Maova Amerika varuje před infiltrací komunistických totalitních praktik na americký kontinent. O své knize prozrazuje více v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem.

Namísto vlády zákona zde máme vládu zákonem, což znamená, že zákon není ničím více než nástrojem.

Bruce Pardy, kanadský profesor práva

Kanadský profesor práva Bruce Pardy v rozhovoru s Petersonem k návrhu zákona uvedl, že „éthos managerialismu nahradila základní myšlenka vlády zákona“. Dodává, že v dnešní době se tato myšlenka zvrhla a „namísto vlády zákona zde máme vládu zákonem, což znamená, že zákon není ničím více než nástrojem“.

„To je agilní vládnutí,“ říká Pardy. „To znamená, že zákonodárce nepřebírá svou úlohu vytváření pravidel a tvorbu pravidel přebírá výkonná moc, uplatňuje pravidla a vynucuje jejich dodržování, sama o sobě, a to není cesta, jak by měl Západní právní systém fungovat.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.