Propojit současné vizuální umění s českou klasickou hudbou je cílem projektu projektu Vidět/Slyšet České filharmonie a Galerie Rudolfinum, ve kterém může vzniknout 15 audiovizuálních děl umělců do 35 let. Tvůrci si vyberou jednu z pěti krátkých hudebních ukázek, například úryvek Smetanovy Vltavy nebo Symfonie č. 6 Bohuslava Martinů, na kterou vytvoří vizuální dílo. Do prvního kola se zájemci mohou hlásit do 2. června. Z přihlášených vybere porota maximálně 15 finalistů, kteří získají autorský honorář 15.000 korun a jejich práce bude součástí podzimní výstavy v prostoru dvorany Rudolfina. ČTK o tom informovala Maja Ošťádalová z Galerie Rudolfinum.
Zájemci o účast v projektu musí do 2. června odeslat koncept audiovizuálního díla ve formě storyboardu, nebo snímku z vizuálního díla. Součástí musí být také vysvětlení zamýšlených obrazů a pochopení výtvarného či formálního propojení audio a video složky.
„Moc mě těší, že Česká filharmonie a Galerie Rudolfinum přicházejí s dalším společným projektem, který jednak oslavuje Rok české hudby, jednak dává příležitost mladým audiovizuálním umělcům do 35 let. Zároveň jsem moc zvědavý, jak umělci k audiovizuálnímu ztvárnění hudby přistoupí,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček. Podle ředitelky Galerie Rudolfinum Julie Baileyové projekt poskytne důležitou platformu pro začínající umělce z místní scény.
Umělkyně a umělci mají vytvořit vizuální dílo v reakci na jeden z pěti hudebních úryvků v poměru stran 9:16. Mohou si vybrat z hudebních ukázek Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Vítězslavy Kaprálové, Jana Rychlíka a současné skladatelky Jany Vöröšové. V odborné komisi, která posoudí koncepty a do 17. června vybere finalisty, zasedne Julia Baileyová, Prokop Jelínek, Jakub Pešek ze spolupořadatelského Lunchmeat Festivalu, Jen Kratochvil z FAMU a Pavel Mrkus ze Signal Festivalu. Hotová díla odevzdají finalisté do 25. srpna, poté budou vystavena v Rudolfinu v podzimní expozici Vidět/Slyšet.
Mezi další společné projekty institucí, které sdílí budovu Rudolfina, patří například Art Sounds. Jedná se o hudební vystoupení členů České filharmonie přímo mezi díly v Galerii Rudolfinum. Poprvé se hudba s expozicí spojila na současné výstavě ukrajinské umělkyně Žanny Kadyrovové, podle Ošťádalové v tom plánují obě instituce pokračovat i na nadcházející výstavě britského umělce Antonyho Gormelyho a Pavly Melkové.