ČTK

12. 5. 2024

Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.

Výborný zároveň upozornil, že proti jarním mrazům je možné pojistit pouze jablka, hrušky, borůvky a jahody, přitom u jahod se pojištění týká pouze období od počátku května. Hlaváček přitom kritizoval cenu pojištění, která je podle něj příliš vysoká a dosahuje až čtvrtiny hodnoty úrody. Vláda podle něj neposkytuje dostatečnou podporu zemědělcům pro uzavírání pojištění. Výborný se proti tomu ohradil, podle něj stát přispívá na pojištění 52 procenty.

Ministr s europoslancem se shodli, že kompenzace zemědělcům jsou namístě. Podle nich letošní mrazy byly přírodní katastrofou a stát by měl v mimořádné situaci mimořádně reagovat. Výborný podotkl, že mrazy poničily úrodu ve velké části Evropy od Francie až po Pobaltí.

Ministr dnes také řekl, že nepovažuje za vhodné spojovat otázku zavedení spotřební daně na tiché víno s dopady mrazů. Zásadnější argument proti dani podle něj je to, že sousední země takovou daň nemají. V předchozích dnech ministr říkal, že debatu o dani v situaci, kdy mrazy silně poničili vinařům úrodu, považuje za hazard s celým sektorem.

Hlaváček v otázce nezavedení spotřební daně ministra podpořil, podle něj by to znamenalo znevýhodnění českých vinařů proti zahraniční konkurenci. Naopak hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil v pořadu řekl, že z ekonomického hlediska nelze obhájit, že spotřební daň je u tichého vína jako u jediného alkoholu nulová. Podle něj se tím negativní dopady konzumace alkoholu přenášejí na daňové poplatníky ve jménu ochrany vinařů. Upozornil také, že se zemí se srovnatelným podílem produkce vína na spotřebě, jako má ČR, neuplatňují spotřební daň na víno jen Lucembursko a Německo. Zavedení spotřební daně na víno podporují čtyři strany vládní koalice, nesouhlasí s ním vládní KDU-ČSL a opoziční ANO a SPD.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.