ČTK

14. 5. 2024

Po uplynutí čtyřletého trestu měla být v pondělí v Číně propuštěna na svobodu bývalá právnička Čang Čan, která točila nezávislé reportáže o začátku pandemie covidu-19 ve Wu-chanu. Zatím ale není jasné, kde se Čang nachází. Její podporovatelé se tak obávají, že ženu čínská vláda nadále zadržuje. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Situaci pozorně sledujeme a vyzýváme k mezinárodnímu tlaku na Čínu, aby Čang Čan okamžitě propustila,“ uvedla organizace Reportéři bez hranic. Podle představitelky organizace Aleksandry Bielakowské je ale nepravděpodobné, že by se ohledně vězněné občanské novinářky v dohledné době objevily nové informace. „Pravděpodobně ji (Čang) teď budou držet někde tajně mimo dohled,“ řekla Bielakowská.

Čang čínské úřady zadržely v květnu 2020, v prosinci téhož roku byla odsouzena za „vyvolávání nepokojů“. Čtyřletý trest, který si odpykávala v šanghajské ženské věznici, podle jejích právníků vypršel v pondělí. Bývalý právník, který dnes čtyřicetiletou Čang dříve zastupoval, uvedl, že se mu zatím nepodařilo spojit s její rodinou. Rovněž vyjádřil obavy, že čínská policie bude nad jeho bývalou klientkou držet přísný dohled i po propuštění.

Čang patřila k hrstce občanských novinářů, kteří se do Wu-chanu ve střední Číně vydali v době, kdy město podléhalo úplné uzávěře na začátku pandemie. Kromě Čang o počátcích šíření koronaviru informoval například Fang Pin. Ten natáčel a uveřejňoval záběry z přeplněných nemocnic. Fang věznici po tříletém trestu opustil minulý rok v dubnu. Ve Wu-chanu zmizel i další občanský novinář Chen Čchiou-š‘. Znovu se objevil až po více než roce. Své náhlé zmizení tehdy vysvětlil tím, že trpěl depresemi.

Čang první měsíce ve vězení držela hladovku, v jejímž důsledku ztratila až polovinu své hmotnosti před zadržením. Rodina bývalé právničky v roce 2021 uvedla, že žena je silně podvyživená a hrozí jí smrt. Podle organizace Reportéři bez hranic nebyla Čang schopná chodit ani zvednout hlavu bez pomoci.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin se odmítl k propuštění aktivistky vyjádřit. „O té situaci nic nevím,“ řekl. Šen Jen-čchiou, která měla v plánu Čang spolu s její rodinou z věznice vyzvednout, s reportéry AP odmítla mluvit s tím, že ji „pozvali na čaj“. Podle AP toto slovní spojení v moderní čínštině odkazuje k policejnímu výslechu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...