Vladislava Mašková

15. 5. 2024

Dle průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte se až 45 % lidí generace Y, tzv. mileniálů (ročníky narozené od 1983–1994), a 35 % generace Z (lidé narození kolem roku 2000) obává nákladů na bydlení.

„Téměř 50 % českých mileniálů i Gen Z věří, že pokud se v následujících 12 měsících nezlepší stav ekonomiky, bude skoro nemožné si najít práci, požádat o zvýšení platu, požádat o povýšení, založit rodinu nebo si pořídit dům,“ uvádí průzkum.

Pro velkou většinu z nich je dále důležitá spokojenost a pohoda v zaměstnání. 46 % generace Z a 39 % mileniálů řeklo, že se cítí neustále nebo po většinu času ve stresu.

„Mladé Češky a Češi vnímají smysluplnost svých zaměstnání i spokojenost a pohodu v práci podobně důležitě jako stejně mladí lidé v zahraničí. Vypovídá to o tom, že si dobře uvědomují, jak velký vliv na ně práce má a že nevhodná pozice nebo zaměstnavatel mohou mít velmi negativní dopad na kvalitu jejich života,” řekla ČTK Andrea Černá, expertka na HR trendy v Deloitte.

Podle sesbíraných dat společnosti vyplynulo, že mladí Češi utratí za nájemné ze své mzdy více než ve většině vybraných států západní Evropy.

Podle ČTK v prvním čtvrtletí tohoto roku stál pronájem bytu o rozloze 60 metrů bez poplatků okolo 17 700 korun měsíčně. A cena za koupi bytu se na konci loňského roku pohybovala okolo 95 000 korun za metr čtvereční.

Z údajů srpna loňského roku společnosti Swiss Life Hypoindex se Česko umístilo na předposlední místo zemí Evropy, co se týče dostupnosti vlastního bydlení. V průměru více než 13 hrubých ročních mezd bylo zapotřebí na koupi nemovitosti. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,52 procenta byla v letošním květnu 21 540 korun. Meziměsíčně klesla o 90 korun, od začátku roku zhruba o tisícovku, informovala ČTK.

Související témata

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.