Vladislava Mašková

16. 5. 2024

„Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný,“ komentoval Zbyněk Stanjura (ODS) v roce 2021 na svém facebookovém profilu.

A dále pokračuje: „Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci. To není správná cesta. My naopak chceme digitalizaci, zjednodušení stavebního řízení a nízké daně.“

V říjnu 2022, v tu dobu již jako premiér, Petr Fiala v pořadu Napřímo na televizi Nova sděluje, že neplánuje domácnostem zvyšovat daně: „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka.“

O tři roky později, 1. ledna 2024, vydává vláda spolu s jedním z hlavních „aktérů“ ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) v platnost konsolidační balíček, který mimo jiné zahrnuje i navýšení daně z nemovitosti o 80 procent.

Ekonom Lukáš Kovanda tento počin nedávno komentoval na stanici DVTV slovy: „ [vláda] Spáchala věc, která je v rozporu s jejími sliby. To znamená, že pan Stanjura říkal před těmi třemi lety nebo kdy něco úplně jiného, než pak vláda provedla.“

Koho daň nepříznivě zasáhne

Podle Kovandy navýšení nepříznivě zasáhne majitele nemovitosti, seniory z nízkým důchodem.

„Je to šok pro ty lidi… v ČR je velký podíl vlastnického bydlení. Kolem 80 % a často lidé, třeba se jedná o seniory, jsou příjmově poměrně chudí, mají nízký příjem, nízký důchod, nízkou penzi, tak přesto vlastní nemovitost, třeba rodinný domek… A pro ty samozřejmě je třeba i čtyř, pětinásobek zvýšení té daně velmi náročné a výrazně se to propisuje negativně do jejich celkového hospodaření,“ tvrdí Kovanda.

Kovanda se domnívá, že vláda nesplnila svůj slib, když podle něj slibovala voličům, že začne šetřit na státě, a ne na lidech.

„Myslím si, že vláda měla začít u sebe tak, jak slibovala, jak sliboval třeba i pan Stanjura, že tedy budou přece šetřit na státu, na chodu státu a že nebudou šetřit na lidech. A to, co nyní činí, je v podstatě zvyšování daní lidí. A je to v rozporu se sliby vlády. To je prostě levicové opatření. Zvyšovat daně z nemovitostí je typicky levicové opatření, možná středové… Ale určitě to nepatří do repertoáru pravicové strany, za kterou se Stanjurova ODS stále ještě považuje,“ uvedl v rozhovoru ekonom.

Výsledná daň, kterou lidé zaplatí, se může lišit od místa bydliště

Výsledná daň, kterou lidé zaplatí, se může lišit od místa bydliště, protože stát zavádí pouze základní daňovou sazbu, obce či města mají právo si podle místního koeficientu celkovou daň ještě navýšit.

„Pokud jde o změny sazeb či místních koeficientů obcí, finanční úřady samy stanoví novou výši daně, kterou na konci dubna či v průběhu května sdělí poplatníkovi. Stejně tak při stanovení daně zohledníme řadu dalších změn, které novela přinesla. Přesto zhruba sto tisíc poplatníků bude muset podat do konce ledna daňové přiznání. Zpozornět by měli zejména majitelé garáží, pozemků nebo rekreačních staveb, protože nově se bude zdanění řídit podle údajů v katastru nemovitostí, a nikoliv podle skutečného účelu používání,“ řekla počátkem roku pro denik.cz generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.

Navýšení daně se promítne i do vyšších nájmů, tvrdí ekonom

„Je třeba počítat s tím, že majitelé nemovitostí, přestože jsem říkal, že ta daň není katastrofálně vysoká, tak i tak budou tíhnout k tomu ji prostě promítat do těch nájmů,“ domnívá se Kovanda.

Kovanda předpokládá, že daně z nemovitosti budou v České republice v následujících letech dále růst: „Lidé by si i proto měli rozmyslet, zda investice do investiční nemovitosti zde je skutečně to nejlepší, a já o tom silně pochybuji,“ uvedl v rozhovoru.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.