Aaron Pan

17. 5. 2024

„U zkoušek se dopouštějí chyb. Mohou dělat chyby i s lidmi, což může vést k úmrtí,” řekl technologický miliardář.

Elon Musk opět vznesl obavy, že politika diverzity, rovnosti a inkluze (DEI), zejména na lékařských fakultách, může vést k úmrtí lidí.

„Pokud se standardy pro složení lékařských zkoušek a získání titulu lékaře, zejména v oblasti chirurgie, sníží, pak je pravděpodobnost, že chirurg udělá chybu, vyšší,“ řekl Musk. „U zkoušek se dopouštějí chyb. Mohou dělat chyby i s lidmi, což může vést k úmrtí,“ dodal.

Technologický miliardář tento argument uvedl během pořadu s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem, když dvojice diskutovala o této problematice.

Během rozhovoru se generální ředitel společností Tesla a SpaceX pokusil bývalému moderátorovi CNN onen koncept vysvětlit, ale zdálo se, že ho Lemon nepochopil: „Neexistuje žádný důkaz.“

 Musk poté uvedl příklad chirurga ve výcviku, který přestože se při operacích dopustil mnoha chyb, výcvikem díky nižším standardům prošel. Naznačil, že tento nižší standard by mohl zvýšit pravděpodobnost smrtelných dopadů.

 Lemon namítl, že je to „hypotetické a neznamená to, že se to děje“.

„Neřekl jsem, že se to děje, řekl jsem, že se to stane. Řekl jsem, že pokud snížíme [status], lidé budou umírat,“ opáčil Musk.

Bývalý moderátor CNN se zeptal, proč by Musk „vypustil do povědomí něco, co se nestalo“.

„Protože nechci, aby se to stalo,“ trval na svém majitel X.

Zástupce Murphy a další uspořádali tiskovou konferenci k návrhu zákona o zákazu DEI na lékařských fakultách:

Rozhovor, který se 18. března objevil na několika sociálních sítích, měl být součástí původních exkluzivních plánů bývalého moderátora CNN na X. Musk však krátce po rozhovoru spolupráci své platformy s Lemonem zrušil.

Kritik DEI

Musk se dlouhodobě vyjadřuje proti iniciativě DEI. Během rozhovoru s komentátorem Benem Shapirem na začátku tohoto roku na konferenci Evropské židovské asociace v Polsku majitel společnosti X řekl, že by se lidé měli „vždy mít na pozoru před jakýmkoli názvem, který zní, jako by mohl vypadnout z knihy George Orwella“.

„Diverzita, rovnost a inkluze, to všechno zní jako hezká slova. Ale ve skutečnosti to znamená diskriminaci na základě rasy, pohlaví a sexuální orientace, a to je proti jejich zásluhám,“ řekl tehdy Musk.

Během rozhovoru Musk poznamenal, že řešením tohoto problému DEI je, aby se univerzity zaměřily na prospěch. „Nezáleží na tom, zda jste muž, [nebo] žena, jaké jste rasy, jaké máte přesvědčení. Záleží na tom, jak dobří jste ve své práci nebo jaké jsou vaše dovednosti,“ řekl.

„DEI je nebezpečná všude, ale nejnebezpečnější je na lékařských fakultách”

Dne 7. března uspořádal Podvýbor pro vysokoškolské vzdělávání a rozvoj pracovních sil slyšení s názvem Rozdělující, nadměrné, neefektivní: Skutečný dopad DEI na univerzitní kampusy.

Dr. Stanley Goldfarb, bývalý zástupce děkana pro studijní programy na Perelmanově lékařské fakultě Pensylvánské univerzity a předseda lékařské neziskové organizace Do No Harm, vyjádřil velké obavy z iniciativy DEI na lékařských fakultách a varoval před jejími možnými důsledky.

„DEI je nebezpečná všude, ale nejnebezpečnější je na lékařských fakultách,“ bije na poplach dr. Goldfarb.

„Američané musí přesně vědět, co se děje. Vaši budoucí lékaři se učí o politice rozdělování na úkor života zachraňující péče. Učí se diskriminovat podle rasy, nikoliv zacházet s pacienty stejně. V konečném důsledku je váš budoucí lékař vyškolen v aktivistu,“ varoval. „Pokud nevrátíme lékařské fakultě její skutečné poslání, Američané budou nevyhnutelně trpět sníženou kvalitou zdravotní péče.“

Dr. Goldfarb během slyšení obvinil Asociaci amerických lékařských fakult, která řídí lékařské vzdělávání, že nutí „lékařské fakulty vyučovat mimo jiné intersekcionalitu, útlak, kolonizaci a nadřazenost bílé rasy a další klíčová témata DEI“.

Jako příklad uvedl studenta medicíny, který jeho organizaci Do No Harm nedávno sdělil, že strávil více času učením se o zájmenech než pochopením funkce ledvin.

Dr. Goldfarb také tvrdil, že lékařské fakulty nyní kvůli politice DEI snižují nároky na přijetí: „Některé z nich přestaly vyžadovat MCAT [Medical College Admission Test] pro všechny uchazeče, přestože MCAT je nejlepším ukazatelem schopnosti studenta stát se lékařem.“

„Tím, že lékařské fakulty přijímají méně kvalifikované studenty, produkují méně kvalifikované lékaře,“ řekl dr. Goldfarb.

Podle deníku The Wall Street Journal iniciativa Do No Harm zjistila, že na Lékařské fakultě Kalifornské univerzity v Los Angeles museli studenti prvního ročníku navštěvovat kurz s názvem Strukturální rasismus a rovnost ve zdravotnictví, kde byli v jednom cvičení studenti rozděleni podle rasových skupin a diskutovali o antirasistických podnětech. Škola později od tohoto cvičení upustila na základě stížnosti organizace Do No Harm na porušování občanských práv.

„DEI ohrožuje životy Američanů. Nejlepší způsob, jak zachránit životy, je ihned odstranit DEI z medicíny,“ zdůraznil.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.