Vladislava Mašková

24. 5. 2024

Od víkendu jsou na budově obchodního domu Máj v Praze nainstalovány dvě stíhačky – spitfiry s motýlími křídly. Modro-fialové letouny měří zhruba 20 metrů, mávají křídly a svítí.

Jejich autorem je český umělec David Černý, který sochy považuje za symbol svobody: „Malá stíhačka s obratným pilotem dokáže zažehnout oheň bitvy, která nakonec smete i velkého agresora… Mé spitfajry nejsou dalším pomníkem, ale spíš volným uměleckým dílem, instalací, kterou vzdávám hold československým pilotům ve stíhačkách Britského královského letectva. Tato část naší historie by měla být znovu připomínána a dál rezonovat v našem umění,“ uvedl na svém facebookovém profilu sochař.

Někteří kritici však namítají, že se sochy na budovu ze 70. let nehodí.

David Černý uvedl v rozhovoru na DVTV, že na instalaci dostal svolení ze strany autorů obchodního domu Máj.

Kriticky se k instalaci vyjádřil například Klub za starou Prahu. Podle nich jsou sochy typický kýč a komerční poutač:

„Klub Za starou Prahu rozhodně vítá nová umělecká díla ve veřejném prostoru a podporuje jejich vznik na vhodných místech, ve vhodných formách a v nezpochybnitelně hodnotném provedení. To však není v žádném ohledu tento případ. Ten naopak vykazuje všechny známky typického kýče: prvoplánově líbivý motiv motýlů, jejichž rozměrná křídla mají svým pohybem přihlížející fascinovat, a zároveň snaha emotivní připomínkou památky československých letců vyvolat dojetí.

Tuto ideu ovšem chápeme jako zcela účelovou obranu před kritikou či nepřízní schvalovacích míst… Domníváme se, že na exponovaném místě centra města, jakým je Národní třída a Spálená ulice, by nemělo vzniknout dílo pochybné umělecké úrovně, jehož účel komerčního poutače je okatě maskován společensky závažnou ideou,“ uvedl klub na svých webových stránkách.

Stejný názor uvedla v rozhovoru pro iRozhlas architektka Pavla Melková. „My se totiž musíme ptát, proč tam ty věci opravdu jsou, jaký je jejich smysl. Já třeba říkám, že je to reklama, ale majitel by asi řekl něco jiného. Poměrně dodatečně se objevila informace, že se jedná o památník českým letcům v Anglii, a zároveň je to i památník vzniku NATO a vstupu ČR do NATO… A najednou máme trojitý památník. Památník je věc, na kterou bych kladla ještě vyšší nároky než na normální umělecké dílo. Je tam zodpovědnost vůči tomu, co připomínám, a ani to nemůžu zneužít. NATO se možná trochu bránit může, ale čeští letci v Anglii už se bránit nemůžou a může to být i zneužito. S památníky to někdo může myslet upřímně, nemůžu někomu vkládat jiný záměr… Ale tohle ve mně nebudí důvěru,“ uvedla architektka.

Jsou i lidé, kteří motýlí obry vnímají pozitivně.

„Mně teda přijdou motýli na Máji úplně super. Máj obsypaný lidmi, co si ho fotí,“ sdělil na svém účtu X Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství z organizace Člověka v Tísni.

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.