Mary Hong

28. 5. 2024

Komunistická strana Číny (KS Číny) pokračuje ve své desetileté protikorupční kampani a podle zasvěceného zdroje režim zvyšuje své úsilí o splnění interních peněžních kvót na zabavené nezákonné zisky.

Du Wen, bývalý výkonný ředitel právního poradního úřadu vlády autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, který v současné době pobývá v Evropě, v rozhovoru pro čínské vydání deníku Epoch Times dne 22. května prohlásil: „Tyto cíle jsou skutečné, dozvěděl jsem se o nich teprve loni.“

„Bývalý kolega z Komise pro disciplinární inspekci mě informoval, že v roce 2023 má Vnitřní Mongolsko roční cíl 10 miliard yuanů (1,4 miliardy dolarů). Zpočátku panovala nejistota, ale během tří měsíců roční cíl splnili. Do září již zabavili 30 miliard yuanů (4,23 miliardy dolarů).“

Chen Shih-min, docent politologie na Národní taiwanské univerzitě, kritizoval stanovení peněžních cílů pro protikorupční úsilí a označil je za projev finančního zoufalství na centrální i místní úrovni.

„Skutečnost, že Vnitřní Mongolsko dokázalo splnit cíl ve výši 10 miliard yuanů za pouhé tři měsíce, naznačuje, že korupce je mimořádně rozšířená,“ poznamenal Chen. „V posledních letech se kvůli problémům, jako je zadlužení místních samospráv a trh s nemovitostmi, výrazně snížily daňové příjmy místních samospráv, což pravděpodobně přimělo centrální vládu zaměřit se na nelegální peníze jako finanční zdroj.“

Chen se domnívá, že pokud se fiskální situace zlepší, úřady by nemusely pokračovat v protikorupčním úsilí tak agresivně, protože masové zásahy by mohly destabilizovat Xi Jinpingův režim. Tvrdil, že systémová korupce je vlastní autoritářským režimům, a jakmile jsou nelegální peníze zabaveny, neexistuje žádná další odpovědnost.

„V demokratických zemích opoziční strany zajišťují, aby byla jakákoli korupce ze strany vládnoucí strany nebo vlády rychle řešena. V čínské komunistické straně je však moc soustředěna uvnitř strany, což jí umožňuje kontrolovat rozsah a cíle protikorupčního úsilí, což znemožňuje vymýtit systémovou korupci,“ uvedl Chen.

Du Wen zdůraznil hluboce zakořeněnou povahu korupce v systému čínského režimu. „Je to jako strom, který nese hořké ovoce; odstraněním několika kousků ho nepřimějete, aby nesl sladké ovoce. Nejpřímějším řešením je vykořenit starý strom a zasadit nový, který bude vyhovovat místním podmínkám. KS Číny se však zjevně není ochotna vzdát své moci,“ uzavřel.

V rámci probíhající protikorupční kampaně jsou v rychlém sledu vyšetřováni vysoce postavení úředníci.

Od 16. do 20. května byli vyšetřováni Lou Wenlong, bývalý viceprezident Čínské zemědělské banky, Tang Renjian, ministr zemědělství a venkova, a Wang Hao, místopředseda výboru Čínské lidové politické poradní konference v provincii Jiangsu.

Z údajů Ústřední komise KS Číny pro disciplinární inspekci vyplývá, že v první polovině roku 2024 bylo vyšetřováno 26 vysokých úředníků, zatímco za celý rok 2023 jich bylo 47.

Státní média tvrdí, že to svědčí o pokračující intenzitě a přísnosti protikorupčního úsilí.

Mnoho z těchto případů se týká korupce v hodnotě přesahující 100 milionů yuanů (14,1 milionu USD), což podtrhuje rozsah a rozšířenost problému.

Podle předběžných statistik deníku Epoch Times bylo od ledna do dubna letošního roku souzeno nejméně deset úředníků za korupci přesahující 100 milionů yuanů. Jsou mezi nimi tři z finančního systému, dva z tabákového průmyslu, jeden z Národního lidového kongresu, dva z Čínské lidové politické poradní konference a dva ze státních podniků.

Na této zprávě se podíleli Haizhong Ning a Luo Ya.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské Unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské Unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.