ČTK

3. 6. 2024

Jednička koaliční evropské kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) Danuše Nerudová se necelý týden před volbami do Evropského parlamentu stala členkou vládního hnutí, oznámil dnes předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan. O přijetí bývalé rektorky Mendelovy univerzity rozhodlo v neděli předsednictvo. Starostové tím chtěli vyjádřit Nerudové podporu, protože se podle Rakušana stala v kampani absolutním terčem zleva zprava.

Nerudová řekla, že její vstup do STAN není prázdné gesto. Rozhodnutí vyplynulo z toho, jak se po oznámení své kandidatury seznámila s jednotlivými politiky STAN, ale také ze společných hodnot. „Spojuje nás i to, že máme odvahu otevírat nepopulární témata, která jsou důležitá pro společnost,“ řekla. O tomto víkendu je při hlasování nutné nedopustit, aby si volby uchvátili „euroalibisti“ a populisti, dodala.

Starostové přijdou s jasnou nominací na eurokomisaře po volbách, řekl Rakušan. „Teď se soustředíme, aby Starostové měli co nejlepší výsledek,“ řekl. Jedna z možných kandidátek Nerudová má podle něj odborné i politické kvality na to, aby pozici zvládla. Na osobním jednání Rakušana s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou podle vicepremiéra padlo, že akademická zkušenost je pozitivní. „Pokud se podíváme na akademickou politiku, je často dravější než ta reálná,“ dodal.

O nominaci se přou Starostové s Piráty. O navrhující straně vznikla jen neformální dohoda při vyjednávání o vládě s hnutím Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Hnutí STAN trvá na tom, že má s nominací přijít samo, podle Pirátů náleží celé koalici Pirátů se STAN tak, jak kandidovala v posledních sněmovních volbách. Piráti zvolili jako svého kandidáta na eurokomisaře europoslance a lídra evropské kandidátky Marcela Kolaju. Rozhodující slovo bude mít vláda.

Rakušanovi a Starostům by se líbilo získat portfolio, které se zabývá regionálním rozvojem. „Myslím, že by nám bylo vlastní a myslím, že naše celé hnutí by do toho bylo schopné vnést kompetence,“ dodal. Obecně o tom Rakušan vede jednání se všemi partnery v koalici „při respektu k tomu, že nominujícím subjektem jsou Starostové“.

Premiér Petr Fiala (ODS) v polovině května řekl, že chce usilovat pro Česko o post eurokomisaře, který nemá ve své oblasti jen koordinační roli. „Navrhuje koalice Starostů a Pirátů, já pochopil, že by to měli být Starostové, je to věc nějaké jejich debaty,“ uvedl. Ohledně nominace bude podle Rakušana také záležet na tom, jaký přijde požadavek od komise, například jestli každá země dostane za úkol nominovat dvojici kandidátů, muže a ženu.

Česko aktuálně v komisi zastupuje Věra Jourová, která je místopředsedkyní a komisařkou pro hodnoty a transparentnost.

Související témata

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.