ČTK

6. 6. 2024

Společnost SpaceX dnes na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou a přistála v Indickém oceánu, byť s poškozeným křídlem. Společnost miliardáře Elona Muska tak učinila významný krok na cestě k opakovaně použitelnému vesmírnému plavidlu

„Přistání na vodě potvrzeno!“ oznámila SpaceX na sociální síti X, když se Starship přibližně po hodině v kosmu vrátila na Zemi. Společnost téměř po celou dobu návrat z vesmíru vysílala z kamery umístěné na lodi, kvůli poškození při průletu atmosférou ale v přenosu nebylo přistání dobře vidět. Nebylo tudíž jasné, zda raketa úspěšně provedla přistávací manévr, při kterém se má otočit motory dolů a velmi pomalu klesnout na hladinu.

Podle Muska se „měkké přistání“ podařilo. „Blahopřeji týmu SpaceX k velkolepému úspěchu,“ uvedl. Pro jeho společnost jde o další milník ve vývoji programu, který si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v programu Artemis. To je plánované na září 2026.

Výkon systému sestávajícího z nosné rakety Super Heavy a lodě Starship se s každým dalším testem zlepšuje. Při prvním letu loni v dubnu explodoval krátce po startu a o mnoho delší nebyl ani druhý test. Při poslední zkoušce v březnu plavidlo doletělo do kosmu a asi po 50 minutách se rozpadlo při návratu atmosférou. Tehdy se nepodařilo loď správně natočit, aby ji co nejlépe chránila vrstva odolná vůči extrémním teplotám vznikajícím při klesání.

Dnes byla Starship při klesání výrazně stabilnější, průlet atmosférou ale nebyl zcela bez problému. Když se dostala do výšky asi 55 kilometrů nad zemským povrchem, začalo být ze záběrů kamery patrné, že se při teplotách nad 1000 stupňů Celsia rozpadá jedno ze čtyř polohovatelných křídel. Musk po přistání uvedl, že loď přišla o část „kachliček“, které tvoří její tepelný štít, a doletěla s „poškozenou klapkou“.

K dalšímu posunu SpaceX záhy poblahopřál ředitel NASA Bill Nelson. „Jsme o krok blíže k návratu lidstva na Měsíc skrze Artemis. Dalším cílem je Mars,“ uvedl na síti X, kterou Musk také vlastní.

Dopravní systém dlouhý 122 metrů odstartoval z kosmodromu na jihu Texasu v 07:50 místního času (14:50 SELČ) a letěl bezmála 70 minut. Plán mise kopíroval březnový test, přičemž Starship po startu zamířila na východ přes Mexický záliv a vystoupala až do výšky kolem 200 kilometrů nad povrchem.

První úspěch si společnost připsala už krátce po startu, když se raketa Super Heavy po oddělení od vesmírné lodi snesla na hladinu Mexického zálivu. Při předchozích testech byly tzv. boostery zničeny za letu. Muskova firma zároveň zdůrazňovala, že hlavní odměnou jsou pro ni data nasbíraná při testu.

Společnost navrhla systém Starship tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru. Jde o dosud největší postavený systém svého druhu a také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – 33 raketových motorů Raptor pohání nosný stupeň, zatímco kosmická loď má šest stejných jednotek. Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení.

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.